Data modyfikacji:

4 kroki do skutecznego zwalczenia obgryzania paznokci

Obgryzanie paznokci to brzydki nawyk. Wiele osób walczy z nim bezskutecznie. Wynika to ze złego zdiagnozowania przyczyny. Przedstawiamy sposoby na obgryzanie paznokci - dzięki nim łatwiej zwalczysz niezdrowe uzależnienie!

źródło: pixabay.com

Obgryzanie paznokci jest dość powszechnym problemem. Zwróciło nawet uwagę specjalistów. Onychofagia - bo tak brzmi naukowa nazwa Twojej przypadłości - to nic innego jak uzależnienie od obgryzania paznokci. Podłoże może być różne: stres, niska samoocena itp. To Twoja reakcja na bodźce docierające z zewnątrz. Jak okiełznać emocje bez niezdrowego obgryzania paznokci?

Krok 1. Ustal okoliczności

Zanim zaczniesz stosować poniższe triki, ustal, kiedy zaczynasz obgryzać paznokcie. Jaki towarzyszy temu stan emocjonalny: czy jesteś zestresowana, podekscytowana, a może smutna? To pierwszy krok w walce z nałogiem.

Krok 2. Nie szukaj substytutu - szukaj "pomocników"

Nałogu nie należy zwalczać nowym nałogiem - powie Ci to każdy terapeuta i couch. Zamiast tego szukaj sposobów na rozładowanie stresu, zajęcie rąk itp. Mogą Ci w tym pomóc:

  • uprawianie sportu - aktywność fizyczna pomaga wyładować emocje, a ponadto wspiera wydzielanie hormonów szczęścia, co pozytywnie wpływa na Twoje samopoczucie;
  • techniki relaksacyjne - ćwicz oddech, medytację, stosuj piłeczki antystresowe (gniotki), słuchaj muzyki itp.;
  • pielęgnacja - zamiast niszczyć paznokcie w przypływie złego samopoczucia, zadbaj o nie. Możesz zawsze mieć przy sobie poręczny zestaw do manicure, po który sięgniesz, gdy najdzie Cię ochota na poskubanie skórek (przy odpowiedniej pielęgnacji w ogóle nie będziesz ich mieć);
  • chrupanie i żucie: żucie gumy, chrupanie orzechów i innych nasion (np. słonecznika) lub twardych warzyw i owoców (pokrojona w paski marchewka, seler, buraki, jabłka itp.) odciągną Twoje zęby od paznokci. Sięgając po zdrowe przekąski, zyskujesz dodatkowe profity dla swojego zdrowia.
  • Krok 3. Obrzydź sobie obgryzanie

    Twój umysł jest jak komputer, który możesz zaprogramować. Jeżeli zakodujesz w sobie, że obgryzanie paznokci nie jest ani przyjemnie, ani skuteczne, to po jakimś czasie zaczniesz rzadziej katować swoje palce.

  • zepsuj smak paznokci - malując paznokcie gorzkim lakierem, smarując je mało apetycznym w smaku olejem, czy substancją o intensywnym zapachu;
  • zdjęcie kontrolne - zrób zdjęcie swoim zniszczonym paznokciom (możesz też pobrać takowe z internetu), które będziesz mieć zawsze pod ręką; ilekroć poczujesz chęć poobgryzania paznokci, przypomni Ci ono o brzydkich skutkach;
  • ciemny lakier - obgryzając paznokcie, powodujesz odpryski lakieru, a te są bardziej widoczne na ciemnym lakierze;
  • drogi manicure - zafunduj sobie drogą hybrydę lub akryl, będzie Ci zwyczajnie szkoda zainwestowanych pieniędzy;
  • myśl o konsekwencjach - nie tylko nieestetyczny wygląd paznokci powinien Cię zniechęcić, ale też inne rezultaty. Czy wiesz, że obgryzanie paznokci może spowodować choroby jamy ustnej (afty, próchnica, zapalenie dziąseł)?
  • Krok 4. Szukaj wsparcia i motywacji

    W wielu wypadkach opinia innych osób wpływa na nasze zachowania. Publiczna deklaracja walki z onychofagią może spowodować, że zaczniesz przywiązywać do niej większą wagę. Honor lub zwykły wstyd za swoje złe zachowanie zniechęcą Cię do obgryzania paznokci. Warto również ustalić nagrodę za realizację celu, która będzie dodatkową motywacją.

    Autor: Paulina Staruszniak