Data modyfikacji:

AHA, BHA, PHA - tajemnice hydroksykwasów

Wszystkie słyszałyśmy o zbawiennych właściwościach kwasów dla naszej skóry. Poznaj naturalną moc hydroksykwasów i sprawdź, który jest najbliższy Twoim potrzebom. Przedstawiamy działanie kwasów AHA, BHA, PHA.

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Hydroksykwasy to eksfolianty, tzn. substancje chemiczne złuszczające skórę. Indywidualne właściwości poszczególnych grup i odmian sprawiają, że hydroksykwasy znajdują szerokie zastosowanie w kosmetologii. Polecane są osobom z problemami trądzikowymi (działanie antybakteryjne), zmarszczkami, bliznami i przebrawieniami.

Obecnie spotykamy trzy grupy hydroksykwasów:

1. Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Spotkasz je w otaczających Cię na co dzień produktach. Bez problemu możesz wykorzystać ich działanie w maseczkach domowej roboty. Znajdziesz je także w kupnych preparatach kosmetycznych.

Cechuje je łagodniejsze działanie (słabiej wnikają wgłąb skóry). Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku skóry suchej i szorstkiej.

Kwasy AHA należy stosować z przerwami, gdyż przy dłuższym użyciu skóra przestaje na nie reagować (po odstawieniu natomiast wraca do poprzedniego stanu). Inną kwestią jest powodowanie wrażliwości na promienie UV. Kosmetolodzy zalecają ostrożność podczas stosowania w miesiącach o dużym nasłonecznieniu. Podczas kuracji należy również zrezygnować zabiegów w solarium.

Do grupy tej należą kwasy: mlekowy, glikolowy, jabłkowy, maleinowy, cytrynowy, winowy, migdałowy (nie powoduje nadwrażliwości na UV).

2. Beta-hydroksykwasy (BHA)

W kosmetologii stosowany jest kwas salicylowy (pokrewny z aspiryną). Pozyskuje się go z malin, kory wierzby, drzewa różanego, kwiatów rumianku czy liści brzozy i senesu, a także fenolu (syntetycznie).

Silniej niż kwasy AHA przenika przez sebum, lepiej wnika w skórę i mieszki włosowe. W połączeniu z właściwościami antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi czyni go to świetnym środkiem w walce z niedoskonałościami skóry (trądzik, zaskórniki). Bardzo dobrze oczyszcza pory.

Nie wysusza skóry, więc nadaje się do wszystkich typów skóry, w tym wrażliwej, suchej i naczynkowej. W przeciwieństwie do AHA, kwasy BHA mogą być stosowane ciągle - skóra nie uodparnia się na jego działanie.

3. Poli-hydroksykwasy (PHA)

To najnowsza generacja kwasów. Posiadają właściwości kwasów AHA, jednak są łagodniejsze (nie powodują skutków ubocznych jak alfa-hydroksykwasy). Nie powodują nadwrażliwości na promienie UV, więc mogą być stosowane cały rok. Dodatkowymi zaletami są właściwości nawilżające i antyutleniające. Ponadto PHA łagodzą podrażnienia. Polecane są do wszystkich rodzajów skóry, nawet osobom cierpiącym na łuszczycę czy trądzik różowaty!

Do grupy tej należą: glukonolakton, glukoheptanolakton, kwas laktobionowy.

Pamiętaj o ostrożności podczas stosowania preparatów z kwasami. Jeżeli masz wątpliwości, który będzie najbardziej odpowiedni, to skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetyczką. Zwłaszcza, gdy cierpisz na bardziej skomplikowane problemy skórne. Nie zapomnij także o stosowaniu kremu z filtrem podczas trwania kuracji.

*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Paulina Staruszniak