Data modyfikacji:

Idealnie wyposażona kosmetyczka dla… PSA!

Twoja kosmetyczka mogłaby być wzorem sztuki kobiecej pielęgnacji. Wiesz zatem dobrze, jak ważne jest dbanie o kondycję włosów, skóry i paznokci. Co powiesz na to, że dotyczy to również twojego pupila?

„Pies to pies” – nie raz słyszałyśmy takie stwierdzenie. Recytującym tę dewizę osobom często przez myśl nie przejdzie, że szczekający koleżka może wymagać więcej niż podstawienie miski pod nos i spacer 3 razy dziennie. Psia kosmetyka jest niezmiernie ważna dla zdrowia i kondycji pupila. To, czy użyjemy właściwych preparatów, skontrolujemy długość pazurów i stan sierści, wpłynie na komfort i bezpieczeństwo zwierzaka.

Jeśli jesteś właścicielką psa, to koniecznie sprawdź, czy dobrze wyposażyłaś jego kosmetyczkę.

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa!

Odpowiedni szampon

Kąpiel budzi ogromny lęk i opór w większości psiaków, ale mus to mus. Pozwala oczyścić sierść i skórę z zabrudzeń i kurzu. Dzięki niej pozbywamy się również nieprzyjemnego zapachu. Psie powonienie różni się od ludzkiego. Zapewne nasz czworonożny przyjaciel chciał nam sprawić przyjemność, tarzając się w „perfumach” zalegających na trawniku. Będzie patrzeć pytająco na właściciela, z rozczarowaniem w ślepiach, gdy po takim spacerze wyląduje w łazience...

Na rynku istnieje szeroka gama kosmetyków, które są rekomendowane dla psów i kotów – przeznaczone zarówno do tradycyjnej kąpieli, jak i tzw. kąpieli na sucho. Kupując szampon zwracajmy uwagę na to, żeby posiadał odpowiednie atesty oraz neutralne PH – był bezpieczny dla delikatnej skóry naszego czworonoga. Zrezygnuj z danego kosmetyku, jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy: drapanie, zaczerwienienie skóry, niekontrolowane wypadanie sierści, łupież itp.

Pamiętaj, że psa nie powinno kąpać się za często! Po kąpieli należy dokładnie wyczesać psa, w szczególności jeśli ma długą sierść. Szczotki i furminatory znajdziesz TUTAJ.

Walka z pchłami i kleszczami

O tym zapomina wielu właścicieli. Wychodzą z błędnego założenia, że psom kanapowym insekty nie grożą – nie mają w końcu kontaktu z innymi zwierzętami ani większego z Matką Naturą (na niewielki wybiegu pod blokiem nie może czyhać żadne zagrożenie!). Nawet podczas krótkiego spaceru czy wizyty u weterynarza do naszego psiaka może się „przykolegować” niechciany „znajomy”. Dlatego nie można zapomnieć o odpowiednich preparatach zwalczających pchły i kleszcze. Dostępne są one w różnych formach – np. jako obroża, spray i puder. Większość z nich zawiera specjalną substancję – dimetikon, który zabezpiecza sierść i skórę naszego pupila na okres ok. 4 tygodni. Po upływie tego czasu kurację należy powtórzyć.

Duży wybór preparatów przeciwko kleszczom i in. insektom znajdziesz TUTAJ.

Czyste uszy

Pod wpływem bakterii obecnych w uchu czworonogi mogą zapaść na groźne choroby. Producenci kosmetyków przygotowali specjalne środki służące do czyszczenia delikatnej skóry w uszach. Rozpuszczają one woskowinę, usuwają zanieczyszczenia, mają działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Dzięki swojemu działaniu usuwają również nieprzyjemny zapach.

Zadbane łapki

Dla człowieka dbanie o paznokcie jest przede wszystkim kwestią higieny i estetyki. W przypadku psów najważniejsze są komfort, bezpieczeństwo i higiena. Za długie czy niepielęgnowane pazury przeszkadzają psu w chodzeniu. Mogą być przyczyną urazów, a nawet infekcji. Przypuśćmy, że twojemu pupilkowi złamał się jeden pazurek w dość niefortunnym miejscu. Teraz kruszy się, rozdwaja, a co jakiś czas nawet krwawi! Jeśli to zignorujesz, to kolejnym przystankiem będzie gabinet weterynarza i prawdopodobnie drogie i długie leczenie.

Zaopatrz się w zestaw do przycinania pazurów i sierści między opuszkami. Regularnie kontroluj stan łapek i rób manicure swojemu psiakowi. Jeśli piesek się wyrywa lub boisz się zrobić mu krzywdę, to możesz wykonać taki zabieg u weterynarza lub w specjalistycznym gabinecie kosmetyki dla zwierząt.

Zdrowe zęby

Samo obgryzanie kostki Dentastix nie rozwiąże problemu pyszczka naszego psa. Po pierwsze, musimy przekonać psiaka do schrupania dentystycznego przysmaku (niestety nie każdy czworonóg podziela optymizm producenta). Po drugie, kamień nie jest jedynym wyzwaniem. Nie lekceważ znaczenia profilaktyki stomatologicznej. Tak, obowiązkowe szczotkowanie zębów dotyczy także psów. W sklepie zoologicznym znajdziesz specjalne zestawy do mycia psich zębów. Plus: pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z pyska pupila.

Pomóż psiakom z polskich schronisk. Weź udział w akcji #rekordowamiska i pobij z nami rekord Guinnessa! Więcej o akcji znajdziecie na stronie www.rekordowamiska.pl.

Autor: Paulina Staruszniak