Data modyfikacji:

Jak zwalczyć nadmierne i uciążliwe pocenie?

Gdy temperatura zbliża się do 30 stopni Celsujsza, z aptek w mig znikają preparaty mające ograniczyć potliwość. Latem pocenie dokucz nam ze szczególną siłą, ale ta dolegliwość może występować niezależnie od okoliczności czy pory roku. W jaki sposób możemy ograniczyć pocenie?

Zdecydowaną większość z boryka się poceniem pod pachami i w tym wypadku podstawowym środkiem zaradczym jest antyperspirant, czyli dezodorant aktywnie ograniczający pocenie i niwelujący jego zapach. Nie wszystkie dezodoranty są antyperspirantami, więc takiego oznaczenia trzeba szukać na etykiecie.

Znacznie mocniejszą odmianą antyperspirantu jest bloker, który ogranicza pocenie na dłużej. Blokerów nie można używać codziennie, ale maksymalnie 3 razy w tygodniu, najlepiej na noc i po kąpieli. Rankiem kosmetyk trzeba zmyć i odświeżyć się zwykłym antyperspirantem.

Znacznie poważniejmy problemem jest równomierne pocenie się całego ciała. W tej sytuacji antyperspirant nie pomoże i trzeba sięgnąć po środki doustne, które będą regulować gospodarkę wodną organizmu od środka. W sklepach znajdziemy również specjalistyczne preparaty na intensywnie pocące się dłonie i ręce.

W ograniczeniu potliwości pomoże odpowiednia dieta, ubiór i higiena. Zalecane są częste prysznice, które przy okazji pozwalają pozbyć się bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach potu. Ubrania powinny być lekkie, przewiewne i uszyte z oddychających tkanin.

Pocenie się może wzmagać jedzenie ostrych potraw oraz picie alkoholu i napojów zawierających kofeinę, a brzydkiemu zapachowi sprzyja jedzenie tłustego mięsa, produktów białkowych oraz czosnku i cebuli. W domu warto mieć również herbatki z szałwii, mięty lub pokrzywy, które ograniczają pocenie się, a do kąpieli dodawać napar z kory dębu lub brzozy.

Autor: Kasia Szulik