Data modyfikacji:

Miód i jego kosmetyczne właściwości

h4W sezonie przeziębień miód jest niezastąpiony w łagodzeniu bólu gardła, a przez cały rok można stosować go w roli kosmetyku. Słodki przysmak działa antybakteryjnie, świetnie nawilża i dodaje blasku włosom./h4

Miód zawiera kompleks „witamin młodości”,czyli A, C i E należących do grupy przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami i w ten sposób zapobiegają przedwczesnemu pojawieniu się oznak starzenia. Poza nimi w miodzie znajdziemy również witaminę D, kwasy organiczne i olejki eteryczne, dzięki czemu miodowa pielęgnacja ma zalety aromaterapii.

Kosmetyki na bazie miodu często występują w parze z proteinami mleka w kosmetykach dla skóry bardzo suchej, ponieważ mają świetne właściwości nawilżające. Miód wmasowany w skórę warg, łokci lub pięt pomaga w skutecznym zmiękczeniu i wygładzeniu szorstkiej powierzchni. Z kolei miodowe maseczki warto stosować w przypadku problemów z trądzikiem i egzemą, za sprawą ich antybakteryjnego działania.

Włosy również lubią miód za jego właściwości nawilżające. Na przesuszone kosmyki można stosować płukankę na bazie wody, miodu i soku z cytryny, która przywróci im blask.Z kolei przesuszona skóra odzyska miękkość i jędrność dzięki maseczce inspirowanej czasami Kleopatry. Wystarczy połączyć miód z pełnotłustym mlekiem i kruchym białkiem,nałożyć na oczyszczoną twarz, pozostawić na pół godziny, spłukać, osuszyć i zaaplikować krem.

Innym pomysłem jest maseczka stworzona z miodu i oliwy z oliwek, która również działa nawilżająco i odżywczo.Jeśli sam miód nie poradzi sobie z suchą skórą pięt i łokci, można połączyć go z sokiem z cytryny i tak nałożyć na nie tak powstałą miksturę.

Autor: Kasia Szulik