Data modyfikacji:

Pielęgnacja skóry zimą: podstawowe wskazówki

Latem skóra chce pić, a zimą jej sprzymierzeńcem są kosmetyki natłuszczające, choć niekoniecznie tłuste. Pielęgnacja skóry zimą skupia się na ochronie twarzy przed przykrymi następstwami mrozu i wiatru.

Przez większość roku największym sprzymierzeńcem skóry są kremy nawilżające, jednak zimą warto ograniczyć ich stosowanie na rzecz preparatów zawierających lipidy, czyli składniki tłuszczowe wzmacniające naturalną barierę ochronną skóry. O tej porze roku cera produkuje mniej sebum, które pełni funkcję bariery ochronnej, a mróz i zimny wiatr dodatkowo sprzyjają jej przesuszaniu.

Z tego względu zimowa pielęgnacja skóry za dnia powinna bazować na kremach tłustych i półtłustych, zawierających między innymi naturalne woski i olejki. Stosowanie typowych kremów nawilżających w ciągu dnia może skończyć się odmrożeniami, ponieważ bazą tych preparatów jest woda. Noc to czas na nawilżanie i odżywanie podrażnionej i zmęczonej skóry.

Właściwa pielęgnacja skóry zimą to warunek konieczny zwłaszcza w przypadku cery suchej i wrażliwej, szczególnie narażonej na podrażnienia. W tym wypadku krem tłusty i półtłusty powinien być podstawą dbania o skórę niezależnie od warunków.

Posiadaczki cery mieszanej i tłustej, naturalnie skłonnej do wydzielania sebum, mogą używać lżejszych preparatów o działaniu nawilżającym na bazie kwasu hialuronowego lub mocznika, jednak pamiętając, by nakładać je na co najmniej 15 minut przed wyjściem na mróz. Częstsze zmiany temperatur sprzyjają pękaniu naczynek, dlatego osoby z taką skłonnością powinny regularnie stosować kremy wzmacniające naczynia krwionośne.

Pielęgnacja skóry zimą to również ochrona przed szkodliwym promieniowaniem, mająca szczególne znaczenie podczas uprawiania sportów. Na co dzień wystarczy filtr SPF 15, ale na stok zabierz krem z faktorem 50, ponieważ twarz będzie narażona na długotrwałe działanie mocnego słońca.

W drogeriach i aptekach znajdziesz wiele kremów stworzonych z myślą o sportach zimowych, które chronią cerę nawet w warunkach dwudziestostopniowego mrozu.

Autor: Kasia Szulik