Data publikacji:

Przebarwienia na skórze – rodzaje i sposoby leczenia

Problem przebarwień na skórze dotyczy wielu osób w różnym wieku; zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Proces ich usuwania wymaga cierpliwości i regularności. Dowiedz się, jakie czynniki mogą powodować przebarwienia skórne i jak pozbyć się ich samodzielnie.

przebarwienia na skórze

Ciemne plamki na twarzy, szyi i dekolcie to powód zaniżonej samooceny. Jeśli nie możesz wyjść z domu bez pokrycia twarzy podkładem, przeczytaj nasz artykuł. Z przebarwieniami można walczyć – i to bez pomocy lekarza medycyny estetycznej!

Jak powstają przebarwienia na skórze?

Przebarwienia skórne to miejscowe nagromadzenie melanocytów – komórek odpowiedzialnych za barwienie skóry, włosów i tęczówki oka. Do ich powstania mogą doprowadzić rozmaite czynniki.

Przebarwienia a promieniowanie UV

Najczęstszym powodem powstawania przebarwień jest ekspozycja skóry na działanie promieni UV. Choć przez niektórych opalenizna jest uznawana za oznakę zdrowia, należy pamiętać, że to nic innego, jak reakcja obronna, którą stosuje ludzka skóra. Ciemnienie skóry jest wynikiem działania promieni UVA. Częste opalanie się może doprowadzić do powstania trwałych, miejscowych przebarwień.

Choroby hormonalne – przyczyna przebarwień

Zaburzenia wydzielania hormonów to kolejna częsta przyczyna powstawania skórnych przebarwień. Skóra jest na nie szczególnie wrażliwa w okresie ciąży, jak również podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Wzmożona tendencja do przebarwień występuje również u osób z problemami tarczycy.

Reakcja promieni UV i substancji fotouczulających

Być może o tym nie wiesz, ale wiele kosmetyków codziennego użytku w połączeniu ze słońcem może powodować przebarwienia skórne. Taka reakcja może zajść na skutek działania promieni UV na skórę pokrytą perfumami, olejkami eterycznymi, a nawet niektórymi balsamami do ciała. Nie należy wystawiać na działanie słońca skóry, na której stosowane były kosmetyki z kwasami.

Mechaniczne uszkodzenia cery

Trądzik i rany powstałe na skórze mogą pozostawić po sobie blizny, które z czasem ciemnieją i przybierają postać ciemnych przebarwień.

Niedobory witamin a przebarwienia

Niedostatek witaminy A, E C, B5 i B9 może wzmagać podatność skóry na przebarwienia. Te witaminy dbają bowiem o odporność skóry na czynniki zewnętrzne.

Przebarwienia skóry – rodzaje

Choć przebarwienia skórne zawsze polegają na miejscowym nagromadzeniu barwnika, możemy wyróżnić kilka ich rodzajów.

Przebarwienia posłoneczne

To plamy pojawiające się przede wszystkim na twarzy, dekolcie i plecach, powstałe wskutek długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni UV. Narażone są na nie szczególnie osoby, które latem nie chronią skóry, stosując kremy z filtrami UV.

Melasma, czyli przebarwienia skórne w ciąży

Kobiety ciężarne bardzo często borykają się z melasmą, zwaną również ostudą. To duże, ciemne przebarwienia pojawiające się na twarzy, zwykle w okolicy ust. Ich przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy.

Plamy starcze

Z wiekiem skóra staje się bardziej podatna na powstawanie przebarwień, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie jest ona cienka i wrażliwa. Plamy starcze zwykle uwidaczniają się na twarzy, dłoniach i szyi.

Przebarwienia potrądzikowe

To tak naprawdę mikroskopijne blizny, powstające na skutek wyciskania zmian trądzikowych.

Piegi

Uznawane za urocze, wielu osobom spędzają sen z powiek. Piegi są warunkowane genetycznie i dotyczą jasnych fototypów skóry. Zwykle wiosną i latem są widoczniejsze, zaś zimą bledną.

Co na przebarwienia?

Bardzo rozległe przebarwienia zwykle trudno zwalczyć samodzielnie – wówczas warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci serię odpowiednich zabiegów. Jeśli jednak plamki na skórze są nieznaczne, z powodzeniem możesz pozbyć się ich w domu. Poznaj najlepsze sposoby na przebarwienia.

Kosmetyki z kwasami na przebarwienia

Peelingi chemiczne uznawane są za najskuteczniejszy sposób na rozjaśnienie skóry i pozbycie się przebarwień. Stosowanie ich jednak wymaga czasu oraz cierpliwości. Aby przeprowadzić zabieg z kwasami, nie musisz udawać się do gabinetu medycyny estetycznej. Preparaty z mniejszym stężeniem kwasów kupisz bez problemu w internetowych drogeriach. Pamiętaj, że kwasy należy stosować jesienią i zimą, w czasie zmniejszonego nasłonecznienia.

Regularnie warto dbać o skórę za pomocą dobrego peelingu enzymatycznego, który ma działanie złuszczające i rozjaśniające. Wykonuj go raz w tygodniu, po czym nałóż na twarz rozświetlającą maseczkę.

Leki na przebarwienia w postaci maści

Punktowe przebarwienia możesz zwalczać za pomocą preparatów z inhibitorami tyrozynazy, czyli enzymu odpowiedzialnego za syntezę melaniny. Maści hamują produkcję barwnika i ułatwiają skuteczne rozjaśnianie cery. Warto wypróbować również środki z zawartością kwasu kojowego i alfa-arbutyny.

Miejscowe, niewielkie przebarwienia możesz rozjaśnić, stosując rozkruszoną tabletkę aspiryny zmieszaną z kilkoma kroplami wody lub węgiel aktywny. To substancje znane z działania przeciwbakteryjnego, ale także świetnie sprawdzające się w rozjaśnianiu.

Kosmetyki z retinolem na przebarwienia

Sposób na przebarwienia? Krem z retinolem! Pochodna witaminy A znana jest z intensywnego pobudzania cery do odbudowy. Podczas kuracji skóra intensywnie się złuszcza, szybko odsłaniając nową, jednolitą warstwę. Podobnie jak kwasy, retinol najlepiej stosować zimą. Pamiętaj, aby w trakcie jego używania chronić cerę kremem z filtrem UV. Kosmetyków z retinolem nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Domowe sposoby na przebarwienia

Produkty, które znajdziesz w swojej kuchni, również mogą pomóc ci w zwalczaniu przebarwień. Działanie rozjaśniające wykazują m.in.:

  • sok z cytryny,
  • zielony ogórek,
  • miód,
  • kurkuma.

Każdy z powyższych produktów możesz zmieszać z odrobiną jogurtu naturalnego, a następnie zaaplikować na twarz w postaci maseczki. Rozjaśnienie skóry będzie zauważalne od razu!

Peeling kawitacyjny na przebarwienia

Peeling kawitacyjny to bardzo delikatna forma złuszczania skóry, dlatego mogą skorzystać z niej nawet posiadaczki cery wrażliwej. Za pomocą ultradźwięków, urządzenie do peelingu wybija martwy naskórek i pobudza skórę do odbudowy. Poręczne urządzenia do peelingu kawitacyjnego kupisz w internecie!

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Pamiętaj, że zwalczone przebarwienia mogą powrócić. Aby do tego nie dopuścić, chroń skórę przed czynnikami, które je powodują!

  • Stosuj krem do twarzy z filtrem UV, zwłaszcza wiosną oraz latem.
  • Nie wyciskaj i nie rozdrapuj zmian trądzikowych.
  • Zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy cenne dla skóry – A, C, E.
  • Regularnie stosuj kosmetyki, które pobudzają skórę do komórkowej odbudowy. Raz w roku zafunduj jej kurację kwasami lub retinolem.

Przebarwienia na skórze – możesz je zwalczyć!

Choć przebarwienia skórne bywają kłopotliwe i krępujące, w wielu przypadkach można wyleczyć je zupełnie samodzielnie. Wypróbuj nasze metody i przekonaj się, że droga do skóry o jednolitym kolorycie nie musi być trudna.

Autorka: Joanna Stanuch