Data modyfikacji:

Opuchnięte oczy. Przyczyny, objawy i leczenie

Masz opuchnięte oczy i nie wiesz, jak poradzić sobie z tym problemem? Opuchlizna może być wynikiem alergii, braku snu lub zbyt długiego czasu spędzanego przed komputerem. Co jeszcze może być przyczyną tej dolegliwości? Jakie są skuteczne sposoby na opuchnięte oczy? Sprawdź w artykule!

opuchnięte oczy

Opuchnięte oczy – objawy

Opuchnięte oczy to problem, z którym boryka się wielu ludzi na całym świecie. Opuchlizna może pojawiać się rano, wieczorem, po długiej pracy przy komputerze lub mieć związek z alergią. Najczęstsze objawy, które mogą towarzyszyć tej dolegliwości to:
  • obrzęk powiek dolnych lub górnych,
  • ból oczu,
  • szczypanie lub swędzenie,
  • uczucie piasku w oczach,
  • czerwone oczy,
  • problemy z otwarciem oczu,
  • łzawienie oczu.
Co pomaga na opuchnięte oczy i jak się pozbyć nieestetycznej opuchlizny? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Polecamy: Przegląd kremów pod oczy

Opuchnięte oczy – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn tej dolegliwości. Opuchnięte oczy rano mogą wynikać z niewyspania lub być wynikiem naturalnych procesów fizjologicznych. W czasie snu spowalnia praca układu limfatycznego, a pod oczami zbiera się woda oraz inne substancje. To wszystko może doprowadzić do obrzęku.

Kolejną powszechną przyczyną opuchniętych oczu jest alergia. Jeśli obrzęk pojawia się w zakurzonych pomieszczeniach, po użyciu konkretnego kosmetyku lub w specyficznym okresie (np. wiosną czy latem), możesz być uczulony na roztocza, składniki chemiczne czy też pyłki traw albo drzew. Zrób koniecznie testy alergiczne, aby dowiedzieć się, co konkretnie jest przyczyną opuchlizny.

Opuchnięte oczy czasem również są spowodowane zbyt długim czasem spędzonym przed komputerem lub telewizorem. Poważniejszą przyczyną dolegliwości mogą być choroby oczu, takie jak zapalenie spojówek czy jęczmień. Jeżeli opuchliźnie towarzyszy silny ból, pieczenie lub uczucie piasku w oczach, koniecznie udaj się do okulisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Opuchnięte oczy – jak się pozbyć opuchlizny?

Jak pozbyć się opuchlizny narządu wzroku? Poniżej znajdziesz nasze sprawdzone domowe sposoby na opuchnięte oczy.

Co na opuchnięte oczy? Okłady z ogórka

Zimne okłady z ogórka to sposób na opuchnięte oczy, który stosowały już nasze babcie. Warzywo to ma w sobie dużo wody oraz witamin, dzięki czemu skutecznie pomaga pozbyć się obrzęku. Schowaj ogórka do lodówki, aby zawsze był dobrze schłodzony. Gdy pod oczami pojawi się opuchlizna, połóż jego plasterki na powieki i posiedź tak kilkanaście minut.

Sposób na opuchnięte oczy – chłodzący kompres

Chłodzący kompres to szybki sposób na opuchnięte oczy rano. Działa podobnie, jak okłady z ogórka czy lodu, jednak jest znacznie wygodniejszy w użyciu. Takie kompresy wypełnione są zazwyczaj niebieskim żelem, który ma doskonałe właściwości chłodzące. Produkt należy trzymać w lodówce lub zamrażarce i wyjmować w razie potrzeby. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić na opuchnięte oczy rano lub jak przynieść sobie ulgę w czasie alergii, koniecznie zaopatrz się w kompres chłodzący.

Co na opuchnięte oczy? Świetlik lekarski

Świetlik lekarski to roślina, która doskonale sprawdza się w leczeniu wszelkich infekcji i dolegliwości narządu wzroku. Zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia. Wspomaga leczenie zapalenia spojówek, jęczmienia oraz innych chorób oczu. Przynosi ulgę również w alergii.

Jak stosować świetlik lekarski na oczy? Przygotuj z niego napar, a następnie mocz w nim waciki i przykładaj do powiek. Możesz także zaopatrzyć się w żel lub krem pod oczy ze świetlikiem.

Opuchnięte oczy po nocy – kostki lodu

Okład z kostek lodu to prosty i szybki sposób na opuchnięte oczy. Jeśli nie masz pod ręką opaski chłodzącej, po prostu zawiń lód w czystą ściereczkę i przykładaj tak powstały kompres do powiek. Lodowate okłady powinny przynieść ulgę i zmniejszyć obrzęk.

Sposób na opuchnięte oczy – ciepły kompres

Kolejnym sposobem na opuchnięte oczy jest zastosowanie ciepłych okładów z ziół lub herbaty. Ta metoda sprawdzi się, jeśli opuchlizna wynika z przemęczenia narządu wzroku lub infekcji. Do przygotowania domowej roboty kompresów sprawdzą się np. następujące zioła:
  • świetlik lekarski,
  • rumianek,
  • kwiat lipy,
  • chaber bławatek,
  • arnika górska,
  • babka lancetowata.
Jeśli nie masz żadnego z powyższych ziół, możesz użyć zwykłej czarnej herbaty. Zaparz mocny wywar, a następnie maczaj w nim czyste waciki kosmetyczne i przykładaj do powiek. Pamiętaj jednak, że naturalne substancje mogą czasem uczulać. Koniecznie upewnij się, że nie masz alergii np. na rumianek, zanim zastosujesz ten sposób.

Żel lub krem na opuchnięte oczy

Dobry krem lub żel pod oczy potrafi nie tylko złagodzić opuchliznę, lecz także zapobiegać jej powstawaniu. Wybierz produkt zawierający naturalne olejki, substancje nawilżające, witaminę A oraz ekstrakty z roślin o zbawiennym wpływie na narząd wzroku. Należą do nich wspomniane wcześniej świetlik lekarski, kwiat lipy, arnika górska, chaber bławatek, babka lancetowata czy kasztanowiec. Regularnie smaruj dolne powieki wybranym kosmetykiem, a z pewnością szybko dostrzeżesz pozytywne efekty.

Opuchnięte oczy a alergia

Co zrobić, gdy opuchnięte oczy wynikają z alergii? Przede wszystkim zaopatrz się w dobry lek przeciwalergiczny. Są one dostępne bez recepty i bardzo skuteczne. Oprócz tego możesz sięgnąć po antyalergiczne krople do oczu, które złagodzą obrzęk i swędzenie.
Jeśli masz opuchnięte oczy spowodowane alergią, możesz przepłukiwać je solą fizjologiczną lub aplikować tzw. sztuczne łzy. Pozwolą one wydostać się alergenom ze środka oka. Aby złagodzić uczulenie, możesz także stosować okłady z ziół lub opaskę chłodzącą. Z pewnością któryś z wymienionych powyżej sposobów przyniesie ci ulgę.