Data modyfikacji:

Zasady pielęgnacji, które powinnaś łamać

Twarz trzeba myć jak najczęściej, peeling to mus, a eko-kosmetyki są łagodne dla skóry – eksperci obalają te urodowe prawdy. Portal Totalbeauty.com zapytał dermatologów i ekspertów od kosmetologii i medycyny estetycznej, które dotychczasowe zasady pielęgnacji powinnyśmy porzucić.

1.Twarz trzeba myć dwa razy dziennie

Specjaliści obalają ten pogląd. Częste mycie nie tylko usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, ale też naturalną barierę obronną, która chroni naszą skórę przed bakteriami. Jeśli nie nosisz makijażu i nie mieszkasz w bardzo zanieczyszczonym miejscu, możesz ograniczyć się do jednego mycia dziennie. Zasady pielęgnacji dopuszczają nawet, by po wieczornym, dokładnym oczyszczeniu twarzy rano przemyć ją wyłącznie płynem micelarnym lub tonikiem.

2.Częsty peeling to gwarancja zdrowej skóry

Kolejny błąd – martwy naskórek to również naturalna bariera obronna cery przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi, dlatego nie powinnyśmy usuwać go częściej niż raz na jeden lub dwa tygodnie, oczywiście pod warunkiem, że nasza cera jest zdrowa. Do tego celu najlepiej używać delikatnych peelingów enzymatycznych. Te zawierające duże, ścierające drobinki mogą uszkodzić skórę.

3.Do tłustej skóry nie można używać kosmetyków na bazie olejków

Tej zasady pielęgnacji nie można obronić przez wzgląd na dwa składniki kosmetyków: olej arganowy i kokosowy, które nadają się do pielęgnacji każdego typu skóry. Olejki w kosmetykach służą przede wszystkim nawilżaniu, które jest kluczowe także dla dobrego stanu cery trądzikowej oraz tłustej. Sęk tkwi w doborze odpowiednich olejków do typu skóry – wspomniane wyciągi z arganowca i kokosa działają antybakteryjnie, a więc sprzyjają walce z trądzikiem.

4.Potrzebujesz osobnego kremu na twarz i pod oczy

Wszystkie kremy do twarzy, niezależnie od tego, do której jej części są przeznaczone, bazują na bardzo podobnych składnikach, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by krem do twarzy wklepywać również pod oczy i w ten sposób zaoszczędzić. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli skóra pod oczami rzeczywiście jest w kiepskim stanie i wymaga intensywniejszej pielęgnacji – tu zasady pielęgnacji są jasne: specjalistyczny krem jest wskazany.

5.Naturalne kosmetyki są łagodne dla skóry

To również mit, choć odpowiedź jest bardziej złożona. Wierzmy (nie bezpodstawnie), że matka natura zadba o nas najlepiej, ale wybierając kosmetyki z dopiskiem „eko” lub „organic” musisz brać pod uwagę wymagania swojej skóry oraz dobrze czytać etykiety. Naturalne składniki mogą uczulać, a w nadmiarze często szkodzą. Przykładowo, olejek z drzewa herbacianego w niewielkim stężeniu zwalcza trądzik, ale w w dużych ilościach powoduje zaczerwienienie i łuszczenie. Zarówno w przypadku zwykłych, jak i eko-kosmetyków, staranne stosowanie się do zaleceń na etykiecie powinno wejść nam w nawyk.

Autor: Kasia Szulik