Data modyfikacji:

Co zrobić z pęcherzem na stopie? Leczenie pęcherza krok po kroku

Niewygodne buty, wysoka temperatura na zewnątrz, dużo chodzenia i pojawia się on. Pęcherz, czyli nieprzyjemny bąbel wypełniony  płynem, który pojawia się na naszych stopach. Sprawdź, co zrobić z pęcherzem na stopie. Opisujemy leczenie pęcherza krok po kroku.

Pęcherz jest uciążliwy, nieprzyjemny i bywa dość bolesny. Nie tylko chodzi o aspekt estetyczny, ale przede wszystkim o Twoją wygodę. Przykro przerywać zabawę na weselu czy wędrówkę po górach, gdy pod skórą zgromadzi się płyn. Zobacz, co zrobić z pęcherzem na stopie. Leczymy pęcherze krok po kroku.

Zanim zaczniesz...

Jedni mówią "przekłuwać", inni - "musi sam pęknąć". Co zatem zrobić? Jeśli pęcherz nam nie przeszkadza, to wówczas wystarczy go przemyć i zakleić plastrem z opatrunkiem, czekając, aż sam pęknie. Gdy nam doskwiera - możemy go przekłuć.

Krok 1. Oczyszczenie

Oczyść skórę stóp: wymocz je w wodzie z mydłem i osusz delikatnie ręcznikiem. Pamiętaj o umyciu również rąk!

Krok 2. Dezynfekcja

Zdezynfekuj obszar wokół pęcherza oraz sam pęcherz. Wykorzystaj do tego wodę utlenioną lub inny preparat dezynfekujący.

Krok 3. Przekłuwanie

Przekłuj pęcherz sterylna igłą (kupioną w aptece). Jeżeli korzystasz ze zwykłej igły, to na początku wyparz ją we wrzątku i zdezynfekuj wodą utlenioną lub innym tego typu specyfikiem. Wyduś delikatnie płyn z pęcherza na wacik lub chusteczkę.

Wskazówka: jeśli obawiasz się, że płyn będzie nadal się gromadził lub nie udało Ci się pozbyć całej zawartości bąbla, to "przeszyj" pęcherz. Na zwykłą, zdezynfekowaną igłę do szycia nawlecz nitkę i przeprowadź ja przez skórkę (tę, którą nakłuwasz - to nie boli). Nić powinna wystawać z jednej i drugiej strony - będzie odprowadzać nadmiar płynu.

Krok 4. Opatrunek

Przekłute miejsce ponownie zdezynfekuj i zabezpiecz plastrem z opatrunkiem. NIE ZRYWAJ SKÓRY!

Autor: Paulina Staruszniak