Data publikacji:

ABC perfumiarskie: jak przechowywać perfumy?

Perfumy są cenną ozdobą każdej kobiety. Zakup zapachu to inwestycja, o którą trzeba odpowiednio zadbać. Zepsute perfumy już na nic Ci się nie przydadzą, więc koniec końców, trafią do kosza! Możesz tego scenariusz uniknąć: podpowiadamy, jak przechowywać perfumy, aby służyły Ci jak najdłużej!

Perfumy też się psują i to częściej, niż Ci się wydaje. Sugerowany termin przydatności kosmetyków perfumowanych wynosi od 12 do 36 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że określone granice wyczerpują ten temat. Dobrze przechowywane perfumy mogą posłużyć Ci nawet dłużej niż 3 lata. Źle - chyba się domyślasz odpowiedzi?

Wody perfumowane nie lubią wahań temperatury, wilgoci i światła. Powietrze również im nie służy (chyba że spryskasz nimi swoją skórę). Czynniki te przyspieszają psucie się perfum. Światło, zarówno to sztuczne, jak i słoneczne, powoduje zmianę koloru płynu; wilgoć, temperatura i powietrze natomiast przyspieszają negatywne reakcje chemiczne, które skutkują zmianą zapachu.

Gdzie NIE przechowywać perfum?

Nie wolno trzymać perfum w łazience i innych zawilgoconych miejscach, w sąsiedztwie źródeł ciepła, w pomieszczeniach, w których występują częste wahania temperatury. Nie możesz trzymać ich blisko mocno nasłonecznionych miejsc (parapet odpada).

Woda perfumowana Calvin Klein Reveal - 199 zł

Jak przechowywać perfumy?

Perfumy trzymaj w suchym, chłodnawym i zaciemnionym miejscu, np. w zamkniętej szafie. Musi w nim panować stała temperatura (optymalna wynosi 16 st. Celsjusza). Ekspozycja pięknych flakoników niewątpliwie jest ozdobą pomieszczenia, jednak postaraj się na co dzień trzymać je w kartonowych pudełeczkach (nie wyrzucaj opakowań). Buteleczki powinny stać stabilnie. Atomizer należy zatykać, żeby ograniczyć przedostawanie się powietrza do perfum.

Perfumy w lodówce?

Jedną z porad, z jaką spotkasz się, szukając informacji o perfumach, jest zalecenie, by trzymać je w lodówce. Należy jednak podchodzić do niej z dystansem. Temperatura panująca w domowej lodówce jest stanowczo za niska dla perfum, co również sprzyja ich psuciu. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest trzymanie ich w chłodziarkach do wina (warunki przechowywania wina i perfum są dość zbliżone).

Autor: Paulina Staruszniak