Data publikacji:

Dlaczego trzeba robić demakijaż?

Po ciężkim dniu bądź imprezie zdarza się, że odpuszczamy sobie staranny demakijaż w myśl zasady „przecież przez te kilka godzin nic się nie stanie”. W efekcie rano możemy obudzić się z matową, szorstką i pokrytą wypryskami skórą, wymagającą natychmiastowego ratunku i odświeżenia. Jeśli ta sytuacja będzie się powtarzać regularnie, cera bardzo szybko odczuje konsekwencje zaniedbań.

Żaden makijaż, nawet zrobiony za pomocą kosmetyków aptecznych i o dodatkowych właściwościach pielęgnujących, nie powinien pozostawać na skórze przez cały dzień. Kosmetyki w mniejszym lub większym stopniu zatykają pory i nie pozwalaj skórze oddychać, co prowadzi do powstawania wyprysków. Jeśli nie zmyjemy makijażu przed snem, jego składniki połączą się z wydzielanym przez skórę sebum tworząc nieestetyczną maskę.

Cienie i tusz pozostawione na powiekach rankiem mogą powodować opuchliznę i ciemne kręgi pod oczami. W rezultacie po przebudzeniu zamiast skóry gładkiej, jędrnej i zregenerowanej, w lustrze zobaczymy cerę szarą i zmęczoną, która wymaga dodatkowego czasu na doprowadzenie jej do porządku. Dodatkowym argumentem za regularnym demakijażem jest fakt, że tylko czysta skóra potrafi w pełni przyjąć wszystkie zbawienne składniki zawarte w kremach na noc.

Makijaż powinien pozostawać a twarzy jak najkrócej, dlatego jeśli to możliwe, zmywaj go zaraz po przyjściu z pracy, a następnie wklep w twarz krem. Wieczorem wystarczy przemyć ją wodą i tonikiem oraz nałożyć odpowiedni kosmetyk do nocnej pielęgnacji. Demakijaż przeprowadzamy za pomocą mleczka oraz toniku bądź płynu micelarnego. W pierwszym przypadku najpierw nakładamy na twarz mleczko, a następnie ściągamy je wacikiem i tonizujemy cerę.

W przypadku płynu micelarnego demakijaż polega na przetarciu skóry zmoczonym wacikiem. Oczy, zwłaszcza pokryte makijażem wodoodpornym, najlepiej zmywać preparatem specjalistycznym. W usunięciu tuszu i cieni pomoże wcześniejsze zwilżenie rzęs i powiek wodą. Do tak przygotowanych oczu na kilka sekund przyłóż wacik zwilżony płynem, a później czyść je delikatnymi ruchami.

By demakijaż był skuteczny, musi być regularny i dokładny. Pamiętaj, by starannie oczyszczać twarz każdego wieczora, przemywając ją do chwili, gdy wacik będzie zupełnie czysty.

Autor: Kasia Szulik