Data modyfikacji:

Jak pielęgnować suche i zniszczone włosy?

Suche i zniszczone włosy są zmorą niejednej kobiety. Powodem tego problemu najczęściej jest używanie nieodpowiednich kosmetyków oraz nadmierne obciążanie włosów. Może też być objawem kłopotów ze zdrowiem czy niedoboru witamin. Jak skutecznie pielęgnować suche i zniszczone włosy?

Jednym z najważniejszych aspektów dbania o włosy jest dobranie odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do konkretnego ich rodzaju. Wybierając szampon warto sięgnąć po ten, który zawiera jedwab, pokrzywę, skrzyp polny czy olej kokosowy lub arganowy. Te składniki wygładzają powierzchnię włosów, nawilżają je, a także pomagają w rozczesywaniu. Ważnym elementem pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów jest też używanie odżywek oraz masek. Dobrze jest zainwestować w preparat do spłukiwania, ponieważ nie obciąża on nadmiernie słabych włosów. Należy również pamiętać, aby stosować tego typu preparaty regularnie, ale nie po każdym myciu głowy.

Można także wykorzystać domowe sposoby na nawilżenie suchych i zniszczonych włosów, jak np. maseczki z miodu, oleju kokosowego lub rycynowego oraz płukanki z ziół. Zdecydowanie trzeba unikać kosmetyków zawierających alkohol

W pielęgnacji włosów ważne jest również to, w jaki sposób się z nimi obchodzimy. Przede wszystkim nie można ich myć w gorącej wodzie, ponieważ tracą one naturalną odporność. Dodatkowo umytych włosów nie wycierajmy zbyt mocno. Lepiej zawińmy je w ręcznik, bez wcześniejszego tarcia. Ponadto warto dać włosom odpoczynek od suszenia w wysokiej temperaturze, prostowania i zabiegów fryzjerskich typu farbowanie czy trwała ondulacja. Szczotkowanie należy wykonywać spokojnie, nie ciągnąć włosów. Najlepiej robić to szczotką z naturalnego włosia.

Ważna w pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych jest również odpowiednia, zrównoważona dieta bogata w mikroelementy i witaminy, głównie A i E. Nie należy też zapomnieć o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Walka o piękne, zdrowe włosy wymaga czasu i regularności, o czym niewątpliwie należy pamiętać podczas pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.

Autor: Sylwia Stwora