Data publikacji:

Jak wybrać salon fryzjerski

Włosy odrosną, to fakt. Jednak nie stanie się to przez noc. Decydując się na zmianę fryzury u fryzjera, musisz wybrać odpowiedniego specjalistę, który najlepiej zrozumie Ciebie i Twoją czuprynę. Podpowiadamy, jak wybrać salon fryzjerski.

Źle ścięte włosy to jeden z naszych największych koszmarów. Marzenia o idealnej fryzurze mogą pójść w niepamięć, gdy do naszych kosmyków zabierze się marny "specjalista". Zanim usiądziesz na fotelu i pozwolisz fryzjerowi przystąpić do dzieła, upewnij się, czy trafiłaś w dobre miejsce.

Fryzjer z polecenia

Na rynku jest wiele salonów fryzjerskich, przez co trudno zdecydować się właściwy zakład. Mało która z nas wchodzi do przypadkowego lokalu pod szyldem "fryzjer". Jeżeli nie znasz w swojej miejscowości dobrego specjalisty, poproś o poradę znajomych lub internautów (na forach i grupach). Podrzucą Ci kilka miejscówek i/lub odradzą te, które najlepiej omijać wielkim łukiem.

Galeria salonu

Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości salonu i umiejętności fryzjera jest przejrzenie galerii jego prac. Bardzo często styliści zamieszczają fotografie wykonanych przez siebie fryzur i koloryzacji. Na tej podstawie będziesz mogła ocenić kwalifikacje pracowników zakładu oraz upewnić się, czy styl mistrza nożyczek pasuje do Twoich upodobań. Zdecydowanie unikaj salonów, które zamieszczają w albumie wyłącznie zdjęcia z internetu. Z jakiegoś powodu nie chcą pochwalić się swoim dorobkiem.

Higiena i wyposażenie salonu

O wartości salonu decydują przede wszystkim umiejętności fryzjera. Ale: jaki pan, taki kram. Higiena salonu jest bardzo ważna. Sprawdź, czy pomieszczenie, meble i lustra są czyste. Przyjrzyj się elementom, takim jak: fartuch, ręczniki (najlepiej, żeby korzystali z jednorazowych), osłonki. Brudne akcesoria nie przemawiają za skorzystaniem z usług zakładu fryzjerskiego.

Kolejnym ważnym aspektem jest stan techniczny wyposażenia. Tępe, zardzewiałe nożyczki, szczotki, na których znajdują się włosy kilku poprzednich klientek, suszarki, które wyglądają, jakby lada moment miały wybuchnąć itp. powinny wzbudzić Twoje obawy.

Kosmetyki

Fryzjer nie tylko ma ściąć czy ułożyć Twoje włosy. Jego zadanie polega na zapewnieniu im jak najlepszej ochrony i pielęgnacji podczas zabiegu. Dlatego warto sprawdzić, z jakich kosmetyków korzysta dany salon. Jeżeli nie znasz marek lub nie masz możliwości zweryfikowania opinii o nich (np. kosmetyki No name), to lepiej dobrze się zastanów, czy chcesz ryzykować kontakt z tymi specyfikami.

Certyfikaty i ukończone kursy

Fryzjer, tak jak lekarz, uczy się całe życie. Jeśli chcesz wykonać modną fryzurę, to warto skorzystać z usług zakładu, którego pracownicy nieustannie szkolą się i zdobywają nowe doświadczenia. Nie jest jednak powiedziane, że stylista bez dodatkowych kursów będzie kiepskim specjalistą. Warto czasami skorzystać z takiej rekomendacji.

Włosy fryzjerki

No cóż, według nas to również ważna wskazówka. Jak cię widzą, tak cię piszą - ta zasada tyczy się także fryzjerów. Jeśli włosy fryzjerki są w kiepskiej kondycji, są spalone farbą, brzydko ścięte, wyglądają niezdrowo, to zastanów się, czy aby na pewno Twoje włosy po zejściu z fotela nie będą też tak wyglądać. Jaką gwarancję daje fryzjer, którego fryzura wygląd bardzo źle?

Technika pracy

Już podczas pierwszych chwil spędzonych w fotelu fryzjerskim możemy ocenić kompetencje naszego specjalisty. Fryzjer powinien zacząć od wywiadu: zapytać Cię o Twoje upodobania, czas, jaki poświęcasz swoim włosom, problemy z czupryną i skórą głowy, codziennie używane kosmetyki, wykonywane zabiegi itp.

Istotna jest także rozmowa o planowanej fryzurze. Jeżeli masz wrażenie, że nie rozumiecie siebie nawzajem, to lepiej zmykaj, bo możesz skończyć z czymś zupełnie innym. Co prawda, dobrze, gdy fryzjer chce wybić nam z głowy plany nierealne (mamy nie takie włosy, fryzura nie będzie pasować do naszego wyglądu), jednak ważne jest, by wsłuchał się w Twoje potrzeby.

Mycie głowy stanowi kolejny sygnał, który może przekonać Cię do zakładu fryzjerskiego. Jeśli masaż sprawia Ci przyjemność, fryzjer nie szarpie włosów, dostosowuje temperaturę wody do Ciebie, używa odpowiednich kosmetyków, to trafiłaś w dziesiątkę, a na pewno w ósemkę. Takiemu fryzjerowi chyba można zaufać.

Zobacz także sygnały, które powinny skłonić Cię do zmiany manicurzystki.

Autor: Paulina Staruszniak