Data publikacji:

Jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy?

Zauważyliście u siebie pierwsze siwe włosy? Chcielibyście jakoś je zakryć, ale jednocześnie nie chcecie trwale farbować kosmyków? Z pomocą mogą przyjść szampony koloryzujące. W poniższym artykule zastanowimy się, jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy najlepiej. Zapraszamy do lektury!
jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy

Jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy? Jak działa taki szampon i czy jest bezpieczny?

Jak działa trwała farba na włosy, każdy to wie. Taki produkt wnika w łuskę włosa, trwale go farbując. Aby wrócić do swojego poprzedniego koloru, musimy poczekać, aż włosy odrosną, albo nałożyć inną farbę do złudzenia przypominającą nasz naturalny odcień. A jak to jest z szamponami koloryzującymi? Zanim podpowiemy, jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy najlepiej, najpierw zastanówmy się, jak w ogóle działa taki produktu.
Szampon koloryzujący potocznie nazywany jest szamponetką. Stosuje się go zamiast farby do włosów. To produkt, który nie farbuje włosów na stałe, tylko wymywa się z nich po kilku myciach. Na jak długo starcza „koloryzacja” takim szamponem? Wszystko zależy od konkretnego produktu, a także typu włosów. Według producentów niektóre szampony zmieniają kolor włosów nawet na 3 tygodnie. Inne z kolei po tygodniu się zmywają. Niemniej jednak opinie w sieci są różne. Niektórzy testujący twierdzą, że na ich włosach szampon trzymał się nawet kilka miesięcy. Wszystko więc jest kwestią mocno indywidualną i zależy od rodzaju włosa.
Czym jeszcze szampon koloryzujący różni się od farby trwałej? Przede wszystkim nie zawiera amoniaku, więc nie niszczy i nie obciąża tak włosów, jak klasyczna farba.

Szampon koloryzujący – czy pokryje siwe włosy?

Przyjmuje się, że jeśli siwe włosy stanowią nie więcej niż 30% wszystkich kosmyków, to szampon koloryzujący powinien je częściowo pokryć. A przynajmniej sprawić, że pośród innych włosów nie będą one tak widoczne. Jeśli więc macie pojedyncze siwe włosy, to szamponetka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Niestety nie sprawdzi się ona dla osób, które siwych włosów mają już dużo, np. grube pojedyncze pasma. Po prostu taki szampon będzie zbyt delikatny.
W lepszej sytuacji są też osoby, które mają włosy jasne, a pomiędzy nimi pierwsze siwe kosmyki. Wówczas jest większa szansa dobrania szamponu, który wyrówna kolor na głowie. Problemem mogą być włosy ciemnobrązowe lub czarne. Taki naturalny pigment nierzadko jest oporny na działanie wszelkich szamponetek, a nawet farb trwałych. Może być więc wam ciężko pokryć takie pierwsze siwe włosy klasycznym szamponem koloryzującym. Niemniej jednak warto spróbować – tylko sięgnąć po produkt, który jest mocniejszy i dłużej trzyma się na włosach.

Szampon koloryzujący – jaki daje efekt? Jak go dobrać?

Szampon koloryzujący nie daje tak spektakularnych efektów, jak trwała farba. Nie rozjaśni więc kosmyków ani nie sprawi, że nagle z ciemnych kosmyków przejdziemy do rudego odcienia czy np. czerwonego. Szampon koloryzujący dobieramy o 1–2 tony ciemniejszy lub jaśniejszy od swojego naturalnego odcienia. Służy on głównie do podkreślenia naturalnego koloru i wydobycia z niego głębi. A także zakrycia pierwszych siwych kosmyków.
Pamiętajcie też, aby szamponu koloryzującego nie nakładać na inną farbę lub rozjaśniacz! W takiej sytuacji na włosach mogą powstać plamy i nie będzie to wyglądać zbyt estetycznie.

Jaki szampon pokryje siwe włosy? Ranking produktów

Szukacie szamponu, który pokryje pierwsze siwe kosmyki? W takim razie zerknijcie poniżej, gdzie znajdziecie szampony, które świetnie poradzą sobie z tym zadaniem, a jednocześnie będą bezpieczne dla czupryny.

Szampon koloryzujący – jak go używać, aby pokryć pierwsze siwe włosy?

Decyzja podjęta – szampon kupiony i pora rozpocząć testy! Świetnie, ale zanim przejdziecie do mycia, najpierw musicie wiedzieć, jak umiejętnie to zrobić, aby pokryć nim włosy jak najbardziej równomiernie i nie zrobić plam.
Po pierwsze, przed nałożeniem szamponu koloryzującego nie myjcie włosów. Dlaczego? Ponieważ włosy lekko przetłuszczone wspaniale się same ochronią przed ewentualnym wysuszeniem. Co więcej, podczas koloryzacji szamponetką i tak będziecie później myć włosy.
Po drugie, szampon koloryzujący nakładajcie tak, jak farbę. Nie wystarczy tylko wylać go na głowę z butelki czy saszetki i umyć włosy. Należy kosmyki podzielić na równe partie i na każdą z nich równomiernie nałożyć szampon. Tak, jak w przypadku stosowania trwałej farby.
Po trzecie, jeśli macie sporo siwych włosów i obawiacie się, że szamponetka może sobie nie poradzić, to przetrzymajcie ją na włosach nieco dłużej. Zazwyczaj producent zaleca około 20 minut, ale śmiało można trzymać nawet 40 minut. Jeśli boicie się mocnego efektu, to najpierw spróbujcie trzymać szampon tak długo, jak zaleca producent, a jeśli efekt będzie zbyt łagodny, to następnym razem możecie wydłużyć ten czas.
Po czwarte, kupcie odpowiednią ilość produktu. Zazwyczaj szampony koloryzujące sprzedawane są w saszetkach. Ta starczy jedynie na włosy krótkie. Przy włosach średnich potrzebne są dwie saszetki, a przy długich nawet trzy lub cztery. Lepiej mieć w pogotowiu więcej, niż za mało.
Szampon koloryzujący to świetny sposób na odświeżenie koloru na włosach. Należy jednak wiedzieć, że taki produkt najlepiej sprawdza się do podbicia naturalnego koloru lub jego delikatnego przyciemnienia. Szampon koloryzujący nigdy tych włosów nie rozjaśni! Co więcej, jeśli macie siwe włosy, to musicie liczyć się z tym, że szamponetka może nie pokryć ich tak dobrze, jak farba trwała. Szampony koloryzujące najlepiej sprawdzają się więc u osób, które mają pojedyncze siwe kosmyki. U pozostałych konieczne może okazać się użycie farby.
A wy, jakie macie doświadczenia z pokrywania siwych włosów szamponem koloryzującym?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.