Data publikacji:

Pielęgnacja od wewnątrz, czyli właściwości nutrikosmetyków

Odpowiednie suplementy diety poprawiające kondycję naszych włosów, skóry i paznokci są nieodłącznym elementem dbania o urodę. Wśród nich znajdują się nutrikosmetyki, zyskujące coraz liczniejsze grono zwolenników. W jaki sposób pielęgnują nas od wewnątrz i jakie są ich właściwości?

Preparaty bogate w substancje odżywiające od środka są stosunkowo młodym trendem w Polsce, jednak z roku na rok przybywa osób korzystających z ich dobroczynnego działania. Nutrikosmetyki wzbogacają dietę w substancje odżywiające i regenerujące skórę, włosy i paznokcie. Stosuje się je jako suplementy diety. Trzeba pamiętać, że musi im towarzyszyć regularne przyjmowanie zbilansowanych pokarmów oraz dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

Nutrikosmetyki przybierają głównie formę doustnych kapsułek lub tabletek. Działają na głębsze warstwy skóry, na którą nie wpływają kosmetyki stosowane od zewnątrz, np. odżywki czy kremy. Składniki zawarte w tego typu preparatach są różne, w zależności od przeznaczenia danego specyfiku. Jeśli chcemy poprawić kondycję cery i pielęgnować skórę od wewnątrz wybierzmy nutrikosmetyki bogate w antyoksydanty, kwas hialuronowy, selen, koenzym Q10 czy witaminy A lub E. Z kolei w celu odżywienia włosów i paznokci warto wybrać preparaty z zawartością krzemu, drożdży czy witaminy B5.

Suplementy pielęgnujące naszą urodę od wewnątrz pomagają spowolnić procesy starzenia się skóry, uelastyczniają ją i eliminują wolne rodniki. Dodatkowo skutecznie odżywiają jej wewnętrzne warstwy. Oprócz tego często pomagają w problemach z nadmiernym poceniem się, kłopotami trawiennymi czy chronią przed promieniowaniem UV. Ułatwiają również uzyskanie i utrwalenie ładnej opalenizny.

Warto pamiętać, że nie należy wybierać nutrikosmetyków uniwersalnych, które mają działać na wszystkie nasze problemy. Często ich działanie jest za słabe, żeby przyniosło oczekiwany efekt. Czasem lepiej wydać większą kwotę na kosmetyk, dzięki któremu nasz organizm faktycznie będzie pielęgnowany od wewnątrz.

Autor: Sylwia Stwora