Data modyfikacji:

Pielęgnacja skóry w ciąży - podstawowe wskazówki

W czasie ciąży szczególna dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie jest kluczowa dla dobrego rozwoju dziecka. Przez 9 miesięcy ciało mamy ulega przemianom, dotykającym również skórę, na której mogą pojawiać się niedoskonałości. Radzimy, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w ciąży.

Płyn do higieny intymnej w okresie ciąży i karmienia

Główną bolączka młodych mam są rozstępy, których przyczyną jest rozciągająca się skóra. Dobry preparat na tę dolegliwość powinien natłuszczać i odżywiać skórę, a także stymulować produkcję włókien kolagenowych, które zapewniają skórze jędrność i elastyczność. Rozstępom może towarzyszyć pomarańczowa skórka, czyli cellulit, która można zwalczać żelami i kremami o delikatnym działaniu. Na udach i pośladkach aplikuj je stosując intensywny masaż, jednak w przypadku brzucha musisz postępować znacznie delikatniej.

Pielęgnacja skóry w ciąży powinna objąć również biust, który w tym czasie powiększa się. Warto dbać, by zachował elastyczność i jędrność, w czym pomogą specjalistyczne kremy. W II i III trymestrze wybieraj te, które dodatkowo zmniejszą ból wywołany obrzękiem piersi.

Ciąża to również trudny egzamin dla nóg mamy, które wraz z upływem czasu muszą otrzymywać coraz większy ciężar, co wywołuje opuchliznę i obrzęki. Z tego powodu warto również dodać do kosmetyczki łagodzące i kojące żele.

Przemiany zachodzące w ciele kobiety w ciąży wpływają również na wygląd jej cery, której stan w tym okresie może się pogorszyć. Pielęgnacja skóry w ciąży powinna obejmować redukcję przebarwień, popękanych naczynek czy worków pod oczami, więc w miarę pojawiania się zmian musisz zmieniać kremy na te, które pomogą je zniwelować.

W czasie ciąży skóra staje się również bardziej wrażliwa na promieniowanie ultrafioletowe, dlatego na co dzień, również w pochmurne dni, smaruj twarz kremem z wysokim filtrem. Niezależnie od typu dolegliwości, pielęgnacja skóry w ciąży powinna się odbywać za pomocą kosmetyków do cery wrażliwej.

Autor: Kasia Szulik