Data publikacji:

SOS dla skóry zniszczonej słońcem

Opalenizna utrzymuje się przez raptem kilka miesięcy po wakacjach, ale zmiany skórne wynikające z braku ochrony i pielęgnacji mogą pozostać z Tobą na dobre. Przedstawiamy zabiegi dla skóry zniszczonej słońcem, które pomogą zahamować lub wręcz odwrócić negatywne skutki kąpieli słonecznych.

Za jędrność i miękkość skóry odpowiada przede wszystkim kolagen, składający się głównie z wody. Cera zniszczona słońcem jest jej pozbawiona, co sprawia, że kolagen twardnieje, przez co skóra traci jędrność i staje się twarda oraz szorstka. Z pewnością zauważysz, że taki stan rzeczy wpływa również na zdolność wchłania kremów, która wyraźnie się zmniejsza.

Skóra zniszczona słońcem miewa także przebarwienia, wynikające z nierównomiernego rozkładu melaniny, czyli naturalnego barwnika odpowiadającego za opaleniznę. Skutkiem opalania mogą być również popękane naczynka, a także pojawienie się znamion o potencjalnie groźnym charakterze.

Pierwszym krokiem do przywrócenia cerze dobrego wyglądu jest intensywne złuszczanie. Do tego celu świetnie nadają się peelingi enzymatyczne na bazie kwasów owocowych o stężeniu między 5 a 8%. Preparaty tego typu pozbywają się zrogowaciałego naskórka nie przez jego ścieranie, ale rozpuszczanie, dzięki czemu są nie tylko skuteczne, ale też delikatne. Usuwanie uszkodzonej warstwy naskórka stymuluje procesy naprawcze, prowadzące do wytworzenia nowej, zdrowej warstwy ochronnej.

W pozbyciu się przebarwień pomogą kremy wybielające, natomiast skóra zniszczona słońcem, na której pojawiły się pęknięte naczynka, musi być leczona u kosmetyczki, która może zamknąć pojedyncze pajączki. W pielęgnacji posłonecznej warto również stosować kremy zawierające przeciwutleniacze, takie jak witaminy A, C i E, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i zabezpieczają włókna kolagenu i elastyny, które przywracają jej jędrność.

Skóra zniszczona słońcem odrodzi się tylko w wypadku, gdy do kuracji dołączymy profilaktykę. Nawet po wakacjach powinnaś stosować krem na dzień z filtrem na poziomie co najmniej 15 SPF, najlepiej o szerokim spektrum działania, czyli chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.

*Jeśli chcesz sprawdzić produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Kasia Szulik