Data modyfikacji:

Wiosenna pielęgnacja skóry atopowej

Skóry atopowa wymaga starannej i przemyślanej pielęgnacji. O ile w przypadku innych rodzajów możemy sobie pozwolić na pewną swobodę, o tylu w przypadku osób z AZS musimy trzymać się ściśle określonych reguł. Stosowanie ich pozwoli nam ograniczyć występowanie charakterystycznych dolegliwości i zwiększy poczucie komfortu. Sprawdźmy zatem, jakie zasady charakteryzują wiosenną pielęgnację skóry atopowej.

Pielęgnacja skóry atopowej to nie tylko łagodzenie objawów, ale przede wszystkim profilaktyka. Najczęściej polecanymi są delikatne kosmetyki pozbawione parabenów, wysuszających płaszcz skóry związków SLS i innych sztucznych dodatków. Ich zadaniem powinno być przede wszystkim przywrócenie prawidłowej bariery skórnej, nawilżenie i natłuszczenie. Tylko dzięki temu skłonna do podrażnień i przesuszeń skóra jest w stanie wzmocnić swoje mechanizmy obronne.

Przedstawiamy zasady codziennej pielęgnacji skóry atopowej na wiosnę.

Emoleinty

Ze względu na fakt, że skóra atopowa narażona jest na częste podrażnienia, konieczne jest zapewnienie jej odpowiedniej pielęgnacji. Polegać ona powinna przede wszystkim na codziennym stosowaniu preparatów łagodzących, natłuszczających i nawilżających. Zalecaną podstawą są w głównej mierze emolienty, które pomagają odbudować naturalną barierę ochronną. Znajdziemy je pod różnymi postaciami - zarówno emulsji, jak i płynów do kąpieli. Ich używanie pozwoli skórze odbudować cenny płaszcz lipidowy, zapobiegnie nadmiernej utracie wody i zmniejszy uczucie swędzenia.

Na grafice: 1. Emulsja do kąpieli Emolium, 24,23 zł; 2. Emulsja do ciała Emolium, 30 zł 

Więcej produktów marki Emolium znajdziesz TUTAJ

Oczyszczanie twarzy

Osoby z nadwrażliwą, atopową skórą często źle reagują na mycie twarzy wodą. Alternatywą będą dla niej przede wszystkim hipoalergiczne mleczka i delikatne płyny micelarne. Nie tylko uchronią nas przed nieprzyjemnymi podrażnieniami, ale i w szybki i skuteczny sposób usuną makijaż oraz zapobiegną nadmiernemu przesuszeniu.

Na grafice: 1. Płyn micelarny Avene, 35,50 zł; 2. Płyn micelarny La Roche-Posay, 28,90 zł; 3. Płyn micelarny Bioderma, 41,09 zł 

Po kąpieli

Po kąpieli powinniśmy jak najszybciej wetrzeć w skórę preparat nawilżający. Po myciu woda szybko odparowuje, dlatego ważne jest niezwłoczne jej natłuszczenie. Zwróć uwagę, aby były to specjalistyczne kosmetyki do skóry atopowej. Właściwa pielęgnacja uchroni nas przed nadmiernymi przesuszeniami i zaczerwienieniem. Unikaj balsamów i kremów zawierających sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Preparaty silnie nawilżające i natłuszczające stosować powinniśmy także na twarz. Pamiętaj jednak, aby wystrzegać się tych, które w składzie mają parabeny. Kobiety ze skórą atopową często chwalą sobie stosowanie kremów dla kobiet dojrzałych, ponieważ zapewniają im one większą ochronę niż analogiczne kremy dla kobiet młodych.

Na grafice: 1. Krem Bioderma, 36,20 zł; 2. Krem Cetaphil, 29,98 zł 

Ochrona przed słońcem

Wiosna i lato to czas, kiedy osoby z AZS mogą odpocząć od nasilonych objawów choroby. Słońce zwykle korzystnie wpływa na kondycję ich skóry, dlatego też w ochronie przeciwsłonecznej nie warto stawiać na silne blokery. Wystarczającym zabezpieczeniem będą hipoalergiczne kremy z filtrami, np. mineralnymi.

Ubiór na cebulkę

W związku z tym, że wiosną w ciągu dnia mamy różne temperatury warto ubierać się na cebulkę. Przegrzewanie się nie będzie korzystne dla wrażliwej skóry. Starajmy się zakładać na siebie głównie gładkie, bawełniane, przewiewne materiały, które nie kumulują ciepła i nie wywołują zbytniego pocenia.

Unikaj wełnianych ubrań, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę i nasilać swędzenie.

Działaj od wewnątrz

Oprócz pielęgnacji zewnętrznej, terapię warto uzupełnić o właściwą dietę. Nienasycone kwasy tłuszczowe pomogą Ci zadbać o właściwy poziom nawilżenia od wewnątrz. Doskonałym jego źródłem są m. in. ryby morskie, nasiona dyni i słonecznika oraz oliwa z oliwek.

Jeżeli zauważyłaś, że Twoje zmiany się zaostrzyły, wybierz się na wizytę do dermatologa. Do stosowanej przez Ciebie pielęgnacji dołączyć on może miejscowe preparaty lecznicze, które przyśpieszą powrót skóry do normy.

Więcej dermokosmetyków znajdziesz TUTAJ

Autor: Natalia Malko