Data publikacji:

Wpływ stresu na zdrowie i wygląd

Dzisiejsze kobiety sukcesu mają duże ambicje, mnóstwo planów, sporo problemów i niewiele czasu. Rośnie tendencja do przemęczenia wywołanego tempem życia i nadmiarem stresu. Taki stan w dłuższej perspektywie niszczy zarówno Twoje zdrowie, jak i urodę.

Długotrwały stres odbija się wyraźnie na Twoim wyglądzie. Bardzo częstym objawem jest pogorszenie stanu włosów i paznokci. Jest to wynikiem spowolnienia procesów regeneracji skóry. Wypadanie włosów i łamanie płytki paznokcia na skutek stresu jest trudne w leczeniu przy użyciu farmakologii czy kosmetyków. Ponadto, przy tak znacznie pogorszonej kondycji skóry szybciej przebiega również proces jej starzenia. Efekty mogą być nieodwracalne, dlatego tak ważne jest, żeby poważnie traktować przywołane symptomy.

Wśród pozostałych objawów najczęstsze są te wywołane spadkiem odporności organizmu. Osłabione ciało łatwo ulega alergiom, uczuleniom i infekcjom. Cera stać się może niezdrowa i podatna na zmiany trądzikowe.

Jak poradzić sobie z tymi niepokojącymi sygnałami? W starciu z nadmiernym stresem nie wystarczy  samo leczenie objawowe. Musisz bardzo poważnie zadbać o skórę, włosy i paznokcie. Pamiętaj jednak, że w tej walce wygrać można jedynie pozbywając się źródła problemów. W antystresowej terapii najważniejsze są trzy czynniki:

  • Nauka głębokiego oddychania – może się to wydać błahe, ale niedotlenienie jest źródłem większości omówionych wyżej problemów .
  • Znalezienie sposobu na wyrzucenie z siebie złych emocji – dla niektórych lepiej sprawdza się intensywny trening, dla innych obcowanie z naturą, techniki relaksacyjne, czy joga.
  • Bardzo dobre odżywienie. Warto zainwestować w zdrową dietę, a nawet zastosować suplementy, które w początkowej fazie walki ze stresem pozwolą organizmowi nabrać siły do regeneracji.
  • Jeśli widzisz u siebie pierwsze symptomy przemęczenia, nie ignoruj ich. Życie w nerwach ma bardzo negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Może prowadzić do depresji i chorób prawie każdego organizmu. Zadbaj o siebie już dzisiaj i przypomnij sobie, jak cenne jest Twoje zdrowie.

    Autor: Agnieszka Jaśkiewicz