Data modyfikacji:

10 przyczyn problemów ze skórą

Nie od dziś wiadomo, że świeża i zadbana skóra jest cenniejsza niż najdroższe ubrania. Regularna pielęgnacja oraz obserwacja zmian to podstawa. Czasami pomimo tego, że dbamy o nią starannie wciąż pojawiają się problemy. Być może pomijasz tych kilka nawyków, które przedstawiamy poniżej.

Niekiedy nawet prosta czynność, którą wykonujemy odruchowo może mieć ogromny wpływ na kondycję naszej skóry. Zobacz, czy nie zdarza Ci się powielać wymienione czynności. Im szybciej je wyeliminujesz, tym dłużej zachowasz młodą oraz zadbaną skórę.

1. Nie dotykaj i nie wyciskaj

Bardzo często mamy nawyk dotykania naszej twarzy, a co gorsze wyciskania wszystkiego, co się na niej pojawi. Wyobraźmy sobie jednak, że w tym samym czasie dotykamy klawiatury komputera lub telefonu, łapiemy za klamki czy trzymamy się poręczy w autobusie. Dokładnie tak! Wszystkie te baterie lądują na naszej twarzy. Wyciskanie zaskórników dodatkowo wywołuje stan zapalny i tylko pogarsza stan cery. Dodatkowo niektóre ślady po pryszczach mogą przez to zostać na twarzy już na zawsze.

2. Nie oblizuj ciągle ust

Wbrew pozorom ten mały nawyk może narobić nam problemów. Ślina zawiera powiem kwasy, które podrażniają nabłonek warg przez co stają się one wysuszone i uszkodzone. W ślinie zawarte są także bakterie, które przenosimy, np. na pomadkę. Jeśli masz suche, łuszczące się usta najlepiej wykonaj peeling lub ścieraj nabłonek gąbką kąpielową (przeznacz jedną tylko do ust). Zawsze noś przy sobie balsam do ust.

Szeroki wybór kosmetyków nawilżających do ust znajdziesz TUTAJ.

3. Nie ignoruj zmian skórnych

Wraz z wiekiem, zmianą pogody czy stanami zapalnymi nasza skóra się zmienia. Dlatego zawsze powinnyśmy odpowiednio reagować. Jeśli po 25 roku zdarzają nam się wypryski należy zmienić dietę lub kosmetyki. Dopasowujemy pielęgnację do temperatury: zimą stosujemy kremy ochronne, latem natomiast sięgamy po te z filtrem. Gdy tylko zauważymy wyprysk działajmy szybko, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego.

4. Nie lekceważ nakładania kremu z filtrem

Latem skóra narażona jest na szkodliwe działanie słońca. Czasami nakładamy krem blokujący promieniowanie UV i uważamy, że to wystarczy. Niestety jedna warstwa to za mało. Krem aplikujemy ok. 30 minut przed wyjściem z domu lub hotelu, a następnie smarujemy się co dwie godziny przez cały dzień oraz po każdej kąpieli.

5. Nie rób peelingu zbyt często

Złuszczanie skóry to wspaniały wynalazek, ale można z nim przesadzić i zamiast skórze pomóc – doprowadzić do jej zniszczenia. Pomiędzy zabiegami naskórek musi mieć czas na regenerację, dlatego nie powinniśmy wykonywać częściej niż raz w tygodniu.

6. Nie nakładaj kosmetyków bez planu

Zawsze trzymajmy się ustalonych zasad nakładania kosmetyków. Pamiętajmy, że te o rzadszej konsystencji powinny być zastosowane najpierw. Zaczynamy od toniku, następnie wcieramy serum lub krem, a na koniec aplikujemy krem pod oczy.

7. Nie śpij w makijażu

Bardzo często błąd, który prowadzi do kompletnego zniszczenia delikatnej skóry twarzy. Najprościej możemy sobie to wyobrazić, jakbyśmy szły spać z maseczki wykonanej z podkładu, kurzu, potu i serbum. Nawet jeśli jesteśmy bardzo zmęczone warto resztką sił zetrzeć makijaż, choćby chusteczkami do demakijażu.

8. Nie zwlekaj z zakupem kremu przeciwzmarszczkowego

Często wydaje nam się, że dopóki zmarszczki nie są widoczne, możemy zaczekać z kupnem kremu przeciwzmarszczkowego. Jednak jak sama nazwa wskazuje ma on przede wszystkim zapobiegać. Dlatego już po 20 urodzinach możemy zainwestować w tego typu kosmetyk. Produkty z retinolem warto nakładać na noc, wtedy substancja złuszczy i oczyści pory oraz zwiększy produkcję kolagenu.

9. Nie traktuj skóry ciała po macoszemu

Zazwyczaj bardzo dużo uwagi poświęcamy pielęgnacji skóry twarzy, nakładamy krem rano i wieczorem, robimy peeling oraz zmywamy makijaż. Niestety o ciało nie dbamy już tak pieczołowicie, a to wielki błąd. Pozostała skóra też się starzeje i wymaga naszej troski. Regularnie wykonujmy peelingi, używajmy balsamów nawilżających i kremów z filtrem. Ponadto na skórę najlepiej działa także aktywność fizyczna.

10. Nie rezygnuj zbyt szybko z kosmetyków

Zanim wyrzucisz kosmetyki, po których nie widzisz rezultatów daj im drugą szansę. Preparaty potrzebują czasu (co najmniej miesiąc), a niektóre zaawansowane produkty nawet trzech miesięcy, aby zobaczyć poprawę kondycji skóry. Pamiętajmy, że zbyt częsta zmiana kosmetyków również działa bardzo niekorzystnie na stan skóry, która musi kolejny raz przyzwyczaić się do nowego preparatu.

Szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji twarzy znajdziesz TUTAJ, a ciała TUTAJ.

Autor: Kasia