Data publikacji:

Co to jest hydrolat do twarzy i jak go używać?

Hydrolat, znany jako woda kwiatowa, to produkt, który od dawna budzi duże zainteresowanie wśród fanek naturalnej pielęgnacji. Jak powstaje, jak działa i czym różni się od toniku? Dlaczego praktycznie każdy może z niego skorzystać? Sprawdź i daj zaskoczyć się zaletami tego wyjątkowego kosmetyku!
Co to jest hydrolat

Hydrolat do twarzy – co to takiego?

Hydrolat to surowiec produkowany metodą destylacji kwiatów, liści lub innych części roślin z wykorzystaniem pary wodnej. Proces ten polega na odparowaniu substancji ciekłych z rośliny, a następnie skraplaniu. Efektem produkcji jest woda bogata w składniki aktywne oraz oleje eteryczne.
Co ciekawe, jeszcze do niedawna hydrolat uznawany był za bezużyteczny produkt uboczny powstający podczas produkcji olejków eterycznych. Dziś docenia się zalety hydrolatów, do których zaliczyć możemy przede wszystkim wszechstronność zastosowań w codziennej pielęgnacji.

Jak działają hydrolaty?

Zanim przejdziemy do rad związanych ze stosowaniem hydrolatów, warto uzmysłowić sobie, jakie jest ich działanie. Funkcje poszczególnych hydrolatów mogą różnić się od siebie w zależności od tego, z jakich surowców zostały przygotowane. I tak, inne działanie wykazuje hydrolat różany, a inne – lawendowy. Hydrolaty, w zależności od składu, mogą mieć działanie nawilżające, antyoksydacyjne, regenerujące, przeciwtrądzikowe, łagodzące czy matujące.
Ogólną zasadą działania hydrolatów jest przywracanie skórze prawidłowego pH, podobnie jak toniki. Zachowanie właściwego poziomu pH jest istotne dla równowagi mikrobiologicznej skóry, jej odporności i zahamowania procesów starzeniowych.

Hydrolat do twarzy – jak używać?

Jak wspomnieliśmy, dużym atutem naturalnych hydrolatów jest ich uniwersalność. Można używać ich do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Dzięki naturalnym składom nadają się także do łączenia z innymi kosmetykami.
  • Podstawowym sposobem używania hydrolatu jest spryskanie nim twarzy po oczyszczaniu, przed aplikacją serum. Dzięki temu mgiełka wyrówna poziom pH skóry po myciu i przygotuje ją do przyjęcia odżywczych substancji.
  • Hydrolat można wykorzystywać także podczas zabiegów z maseczkami glinkowymi. Takie maski nie powinny zasychać na skórze, dlatego w trakcie ich używania możesz spryskiwać twarz ulubioną wodą kwiatową.
  • Jak stosować hydrolat na ciało? Możesz potraktować go jako zapachową mgiełkę lub sposób na szybkie odświeżenie się w trakcie upałów. Wcześniej zwróć jednak uwagę na to, czy twój hydrolat zawiera składniki o działaniu fotouczulającym (tak działają m.in. niektóre zioła).
  • Nakładanie hydrolatu na włosy to popularny trik stosowany przed ich olejowaniem. To tzw. olejowanie na podkład, które zapewnia lepszą efektywność zabiegu. W tym wypadku warto postawić na hydrolat o działaniu nawilżającym.
  • Hydrolat a tonik – co wybrać?

    Wiesz już, że działanie hydrolatu można porównać do znanego wszystkim produktu, jakim jest tonik. W takim razie, co będzie lepszym wyborem – hydrolat czy tonik? Jeśli szukasz produktu o prostym i maksymalnie naturalnym składzie, hydrolat okaże się lepszym rozwiązaniem. Na jego formułę składa się tylko woda i substancje pochodzenia roślinnego. Toniki z reguły cechują się bogatszym składem, który będzie odpowiadać osobom o większych wymaganiach pielęgnacyjnych.

    Jak dobrać hydrolat do twarzy?

    Każdy, bez względu na typ cery, może używać hydrolatu. Kluczem jest znalezienie tego, który dobrze odpowiada potrzebom cery.
    Gdy już się dowiesz, jakie typy hydrolatów będą dla ciebie najbardziej odpowiednie, pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się produkty pozbawione konserwantów i substancji stabilizujących. Najlepszy hydrolat będzie cechował się prostym składem, ale także krótkim czasem przydatności do zużycia (do 6 miesięcy).

    Hydrolat do cery naczynkowej

    W przypadku cery naczynkowej warto postawić na hydrolaty o działaniu łagodzącym i wzmacniającym. Dobrym wyborem okaże się woda różana, która uelastycznia skórę i dobroczynnie wpływa na naczynka.

    Jaki hydrolat do cery trądzikowej?

    Borykasz się z trądzikiem? Poszukuj hydrolatów z roślin, które działają antybakteryjnie i ściągająco. Takie działanie wykazuje neroli, pomarańcza, oczar wirginijski oraz lawenda.

    Hydrolat do cery suchej

    Cera sucha dobrze zareaguje na hydrolaty z rumianku oraz lipy, które wspomagają nawilżenie i regenerację.

    Hydrolaty dla cery dojrzałej

    Osoby z cerą dojrzałą powinny skoncentrować się na hydrolatach z roślin, które mają silne działanie antyoksydacyjne. Tak działają m.in. róża, czystek i melisa.
    Pamiętaj, że hydrolaty ze względu na naturalny skład wymagają właściwego przechowywania. Trzymaj je w suchym i ciemnym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem będzie przechowywanie ich w lodówce.

    Hydrolat do twarzy – podsumowanie

    Hydrolat do twarzy to naturalny produkt, który znajdzie zastosowanie w większości kosmetyczek. Możesz wykorzystać go do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Jeśli w trosce o urodę stawiasz na proste rozwiązania, koniecznie wypróbuj roślinne hydrolaty!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech