Data publikacji:

Maski i odżywki humektantowe do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate, ze względu na swoje zamknięte łuski, trudno odpowiednio nawilżyć. Aby nie dopuścić do tego, że będą wyglądać matowo i niezdrowo, należy zadbać o odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji na swojej półce. Na jakie maski i odżywki humektantowe do włosów niskoporowatych warto zatem zwrócić uwagę? Jakich składników szukać w składach kosmetyków? Dlaczego nawilżanie włosów niskoporowatych jest tak ważne? Na te i kilka innych pytań udzielimy odpowiedzi w dalszej części artykułu.
maska do włosów

Niskoporowate włosy – co to znaczy?

Niskoporowate włosy charakteryzują się tym, że ich łuski ściśle przylegają do warstwy korowej. Z natury wyglądają na zadbane, zdrowe i błyszczące. Takie włosy mają zwiększoną tolerancję na uszkodzenia i zabiegi chemiczne, np. farbowanie i prostowanie. Niestety wiąże się to również z utrudnioną stylizacją, ponieważ jej efekty zazwyczaj są nietrwałe.
Pielęgnacja włosów niskoporowatych nie powinna być zbyt rozbudowana. Włosy niskoporowate łatwo jest niepotrzebnie obciążyć, ponieważ substancje odżywcze zawarte w kosmetykach osadzają się na włosie, zamiast wniknąć w jego głąb.
Pamiętaj, że mimo iż włosy niskoporowate są mniej narażone na uszkodzenia, nie oznacza to, że nie można ich zniszczyć i zwiększyć ich porowatości.

Czym są humektanty?

Humektanty to składniki, które zapewniają włosom nawilżenie. Mają one zdolność do wiązania wody. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że same humektanty to za mało. Aby zapewnić długotrwałe nawilżenie, należy dodać do swojej pielęgnacji więcej emolientów.
Humektanty możemy podzielić na powlekające (np. żel lniany, aloes) i kierunkowe (np. gliceryna, glukoza). Pierwsze z nich tworzą żelową otoczkę na włosie, natomiast kierunkowe rozpuszczają się w wodzie.

Czym grozi niedobór humektantów dla włosów niskoporowatych?

Włosy pozbawione odpowiedniej ilości humektantów przede wszystkim stają się suche, łamliwe i matowe. Trudno je ułożyć i łatwiej się elektryzują. Taki długotrwale utrzymujący się stan może doprowadzić do zwiększenia ich porowatości.

Czym grozi nadmiar humektantów dla włosów niskoporowatych?

Dla włosów niskoporowatych nadmiar humektantów oznacza przede wszystkim pozbawienie ich objętości. Często zaczynają też wyglądać, jakby były przetłuszczone. Brakuje im życia, a poza tym zbijają się w tzw. strączki.

Gdzie szukać humektantów?

Humektanty znajdują się właściwie we wszystkich typach produktów do włosów. Bez problemu odszukasz je w składzie wielu szamponów, wcierek, masek i odżywek.

Jak rozpoznać humektanty w składzie?

Zastanawiasz się, które składniki to humektanty? W składach kosmetyków do włosów zwracaj uwagę przede wszystkim na: glycerin (glicerynę), hyaluronic acid (kwas hiarulonowy), urea (mocznik), fuctose, glucose (cukry), propylene glycol (glikol propylenowy), sorbitol, miód. Im wyższą pozycję na liście wszystkich składników będą zajmować, tym będzie ich więcej.

Pielęgnacja niskoporowatych włosów

Włosy niskoporowate – jaka odżywka?

Odżywki do włosów niskoporowatych powinny mieć lekką formułę, dzięki czemu fryzura nie zostanie zbyt obciążona i nie stanie się matowa. Najlepsza odżywka do włosów humektantowa dla włosów niskoporowatych będzie zawierać niezbyt obciążające składniki nawilżające, takie jak np. aloes lub kwas hialuronowy oraz oleje o drobnych cząsteczkach (najlepiej nasycone), takie jak np. kokosowy, shea, palmowy lub arganowy.
Odżywki humektantowe do włosów niskoporowatych nie powinny zawierać zbyt wielu protein oraz emolientów, które mogą spowodować niepotrzebne dociążenie włosów, a tym samym pozbawić ich tak pożądanej objętości.
Ciekawą propozycję w swojej ofercie ma Anwen, który oferuje humektantową odżywkę Hair We Are. Co ciekawe, kosmetyk ten kierowany jest do posiadaczek włosów o różnej porowatości, nie tylko niskiej. W składzie produktu znajdziesz aż dwanaście różnych humektantów, w tym mleczan sodu oraz aloes.
Zwróć również uwagę na odżywkę humektantową Hydrate my hair – humectant conditioner od Yope. Podobnie jak produkt wyżej, nadaje się do włosów o różnej porowatości. Włosy po jej użyciu mniej się elektryzują, są odżywione i łatwiej się rozczesują.
Ciekawą propozycją będzie również Lekka odżywka pielęgnacyjna do włosów niskoporowatych od Apis. Składniki takie jak m.in. pantenol, olej z kokosa i kompleks Baicapil nawilżają włosy, zapewniając im sprężystość i lekkość oraz odbijając je od nasady. Regularne używanie jej sprawi, że włosy będą bardziej nawilżone oraz odżywione.

Maski do włosów niskoporowatych

Maski do włosów niskoporowatych, podobnie jak odżywki, nie powinny być zbyt bogate w proteiny, za to powinny zawierać takie składniki, które nawilżają, oczyszczają i odżywiają.
Dobrym wyborem może okazać się maska do włosów o niskiej porowatości Kokos i Glinka od Anwen. Kosmetyk ten zawiera w swoim składzie wszystko to, czego potrzebują włosy niskoporowate: kwas hialuronowy (nawilżenie), glinkę (oczyszczenie), olej babassu i kokosowy (elastyczność i odżywienie).

FAQ – odżywki humektantowe

Jak długo trzymać na włosach odżywkę humektantową?
Zastanawiasz się, jak długo powinnaś trzymać odżywkę humektantową? Najlepiej stosuj się do zaleceń producenta, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że kosmetyk zadziała tak, jak tego oczekujesz. Zazwyczaj czas trzymania takiej odżywki to około 5–10 minut.

Kiedy nie używać humektantowej odżywki?
Nie używaj odżywki humektantowej przede wszystkim wtedy, jeśli na zewnątrz pada deszcz i jest duża wilgotność powietrza. Dodanie wtedy do pielęgnacji kosmetyków nawilżających najprawdopodobniej spowoduje, że włosy będą przyklapnięte u nasady i puszące się na końcach.
Autor: Agnieszka Ragus