Data publikacji:

Aceton kosmetyczny – działanie i zastosowanie

Aceton kosmetyczny to środek stosowany przede wszystkim w salonach manicure, przydatny w rozpuszczaniu lakierów hybrydowych, akrylowych i klejów do tipsów. Można stosować go także do zmywania zwykłego lakieru, dlatego często gości w domowych kosmetyczkach. Czy stosowanie acetonu może być szkodliwe? Jaki aceton najlepiej wybrać? Podpowiadamy!
Aceton kosmetyczny

Czym jest aceton?

Aceton jest to związek chemiczny wykorzystywany w produkcji rozpuszczalników, farb oraz lakierów. Jest stosunkowo tani i najczęściej stosowany podczas prac remontowych. Z jego pomocą można szybko usunąć zacieki z farby lub odtłuścić powierzchnię przed malowaniem. Do tego celu służy aceton techniczny, cechujący się wysokim stężeniem aktywnej substancji, ale także domieszkami innych środków przemysłowych.
Jako ciekawostkę warto dodać, że aceton jest związkiem organicznym obecnym w przyrodzie. Wytwarzają go niektóre bakterie, a nawet organizm człowieka (aceton można znaleźć m.in. w moczu).

Czy aceton jest szkodliwy?

Badania naukowe wskazują, że aceton nie jest substancją toksyczną ani rakotwórczą. Nawet przypadkowe spożycie jego niewielkich ilości nie powinno wywołać żadnych poważnych dolegliwości. Niemniej jednak, aceton to substancja drażniąca, dlatego będąc wystawionym na jej długotrwałe działanie, można nabawić się negatywnych skutków ubocznych. Chodzi przede wszystkim o wdychanie oparów acetonu, dlatego używając go, zawsze warto otwierać okno.
Aceton może powodować:
  • bóle głowy,
  • pieczenie oczu,
  • reakcje alergiczne,
  • nudności,
  • uczucie znużenia.
  • Aceton techniczny a kosmetyczny

    Należy podkreślić, że na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje acetonu: techniczny oraz kosmetyczny. Ten pierwszy, jak już wspomnieliśmy, wykorzystywany jest przede wszystkim podczas prac remontowych.
    Aceton kosmetyczny to środek o niższym stężeniu, pozbawiony domieszek potencjalnie szkodliwych substancji. Ponadto, w acetonie kosmetycznym można znaleźć składniki pielęgnacyjne – olejki, witaminy i minerały, jak również substancje zapachowe.

    Aceton kosmetyczny: do czego służy?

    Aceton kosmetyczny stosowany jest przede wszystkim podczas zabiegów z zakresu manicure i pedicure. Jako skuteczny rozpuszczalnik, dobrze radzi sobie ze zmywaniem nie tylko zwykłych lakierów, ale również hybrydy, żelu, akrylu. Można używać go także do rozpuszczania kleju do tipsów.
    Na rynku znajdziesz aceton w buteleczkach o różnych pojemnościach. Za litr tej substancji zapłacisz 10–20 zł, w zależności od marki. Aceton kosmetyczny jest więc niedrogim i łatwo dostępnym produktem. Niektóre acetony mogą być wzbogacane o składniki takie jak witaminy i olejki, które niwelują jego wpływ na skórę i paznokcie.

    Czy aceton kosmetyczny niszczy paznokcie?

    Aceton kosmetyczny to środek bezpieczny i dobrze przebadany. Jeśli nie masz alergii na aceton, jego stosowanie nie powinno wiązać się z negatywnymi skutkami. Mimo to, w każdym przypadku aceton pozostaje substancją silnie wysuszającą. Jego długotrwałe stosowanie może więc odwadniać płytkę paznokcia, wysuszać i drażnić skórki okołopaznokciowe.
    Uboczne efekty zmywania lakierów acetonem to przede wszystkim przesuszenie, zaczerwienienie skórek, zwiększona łamliwość paznokci. Należy pamiętać, że aceton kosmetyczny nie powinien być stosowany na podrażnioną skórę – wówczas spowoduje ból, pieczenie i mocne podrażnienie rany.

    Jak bezpiecznie stosować aceton kosmetyczny?

    Stosując się do kilku prostych zasad, zmniejszysz inwazyjność acetonu, ciesząc się z jego dobrych właściwości rozpuszczających. Jak stosować aceton kosmetyczny na paznokcie, aby ich nie zniszczyć?

    1. Przed użyciem acetonu spiłuj wierzchnią warstwę lakieru

    Zwłaszcza w przypadku stylizacji żelowych i hybrydowych, stanowiący wierzchnią warstwę top jest zdecydowanie najtwardszy. To właśnie z jego rozpuszczeniem aceton ma najwięcej trudności. Aby przyspieszyć zabieg, użyj bloczka polerskiego lub frezarki do paznokci, by pozbyć się wierzchniej warstwy lakieru do paznokci. To ułatwi acetonowi dostęp do kolejnych.

    2. Zabezpiecz skórki okołopaznokciowe

    Aby zmniejszyć przesuszenie i podrażnienie skórek, przed użyciem acetonu posmaruj je tłustym kremem nawilżającym. Świetnie sprawdzi się także masło shea lub olejek arganowy.

    3. Stosuj minimalną ilość acetonu

    Wystarczy niewielka ilość acetonu kosmetycznego, by pozbyć się lakieru do paznokci. Nie narażaj płytki na acetonową kąpiel.

    4. Po zabiegu intensywnie nawilżaj dłonie

    Po każdym zmyciu lakieru do paznokci znajdź czas na regenerujący zabieg. Nawilżająca maska poprzedzona peelingiem oraz dobry krem szybko przywrócą skórze zdrowy wygląd. Same paznokcie warto pokryć specjalną witaminową oliwką.

    Jak zdjąć hybrydę acetonem samodzielnie?

    Manicure hybrydowy to zabieg, który wiele kobiet wykonuje w domowym zaciszu. Wystarczy kilka urządzeń i produktów, by móc cieszyć się stylizacją wykonaną zupełnie samodzielnie, bez wydawania pieniędzy na profesjonalne zabiegi. Jeśli nie masz frezarki, lakier hybrydowy najlepiej zdjąć acetonem kosmetycznym. Jak zrobić to w prawidłowy sposób?
  • Wierzchnią warstwę lakieru spiłuj bloczkiem polerskim do momentu, aż paznokieć stanie się matowy.
  • Nanieś odrobinę acetonu na płatek bezpyłowy. Przyłóż go do paznokcia.
  • Palec owiń kawałkiem folii aluminiowej, która poprzez zatrzymywanie ciepła wspomoże działanie acetonu.
  • Po 20–25 minutach zdejmij folię z wacikiem. Lakier powinien być delikatnie zmarszczony.
  • Za pomocą patyczka drewnianego lub radełka ostrożnie zdrap lakier z paznokcia.
  • Pozostałości lakieru usuń bloczkiem polerskim.
  • Jaki aceton kosmetyczny kupić?

    Aceton kosmetyczny kupisz już za 10–20 zł za litr. Wybierając produkt, zwróć uwagę, do jakich zabiegów jest on przeznaczony. Na rynku znajdziesz słabsze acetony odpowiednie do zmywania zwykłych lakierów, jak i substancje o mocniejszym działaniu, odpowiednie do zmywania żeli oraz hybryd.
    Poniżej prezentujemy listę świetnie ocenianych acetonów, które sprawdzają się do usuwania trwałych stylizacji paznokci:
  • NeoNail, aceton kosmetyczny 1000 ml
  • Semilac, aceton kosmetyczny 1000 ml
  • Hi Hybrid, aceton kosmetyczny 125 ml
  • Lalill, aceton kosmetyczny 1000 ml
  • Sleek Shine, aceton kosmetyczny 1000 ml
  • Aceton kosmetyczny: bezpieczeństwo stosowania

    Nawet aceton kosmetyczny wymaga zastosowania pewnych środków ostrożności. Używając go, pamiętaj o tym, aby:
  • trzymać aceton z dala od dzieci i zwierząt domowych;
  • w miarę możliwości używać go w wentylowanym pomieszczeniu;
  • nie stosować acetonu w okolicach urządzeń emitujących wolny ogień.
  • Jeśli podczas używania acetonu poczujesz się źle, natychmiast zaprzestań jego stosowania i skontaktuj się z lekarzem.

    Aceton kosmetyczny: podsumowanie

    Aceton kosmetyczny to substancja pochodzenia organicznego, chętnie stosowana w zabiegach manicure i pedicure. Jego stosowanie nie jest szkodliwe dla zdrowia – może skutkować jedynie przesuszeniem i osłabieniem paznokci. Dlatego po użyciu acetonu zawsze zregeneruj płytkę paznokciową oraz skórę dłoni.
    Zdjęcie: Envanto Elements