Data publikacji:

Ammonium lauryl sulfate – co to jest? Właściwości i zastosowanie

W składzie wielu stosowanych na co dzień kosmetyków i środków czystości spotkać można tajemniczo brzmiący składnik, czyli ammonium lauryl sulfate. W dobie ogromnej ilości dostępnych na rynku kosmetycznym produktów pojawia się pytanie, czym jest ten tajemniczy związek i w jaki sposób wpływa na nasze bezpieczeństwo i zdrowie. To kwestia szczególnie istotna dla osób, które podatne są na wszelkie uczulenia i podrażnienia skórne, ale również osoby dbające o zdrowie swoje oraz najbliższych. Czym jest ammonium lauryl sulfate, jakie ma właściwości, gdzie można spotkać ten związek i jakie jest jego zastosowanie? Sprawdź i rozwiej swoje wszelkie wątpliwości!
ammonium lauryl sulfate

Co to jest ammonium lauryl sulfate?

Ammonium lauryl sulfate to łacińska nazwa soli amonowej siarczanu alkoholu laurylowego. Związek ten powszechnie obecny jest w wielu kosmetykach i środkach dostępnych w drogeriach i działach związanych z higieną. W składzie poszczególnych produktów wymieniany jest w grupie substancji z symbolem INCI, oznaczającym międzynarodowe i ujednolicone nazewnictwo związków chemicznych.
Pod względem chemicznym ALS należy do alkoholi tłuszczowych. Jest to bezbarwna lub lekko żółtawa ciecz nieposiadająca zapachu. Należy do związków bardzo łatwo rozpuszczalnych w wodzie. Ammonium lauryl sulfate to związek, który może być pozyskiwany w sposób syntetyczny lub naturalny (pochodzi od roślin). Zazwyczaj jednak w przemyśle kosmetycznym spotyka się tę substancję, uzyskiwaną na drodze sztucznych procesów chemicznych.

W jakich produktach znajduje się ammonium lauryl sulfate?

Ammonium lauryl sulfate znajduje się zazwyczaj w kosmetykach, które mają działanie oczyszczające i odtłuszczające. Związek ten w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania piany, choć efekt jest znacznie bardziej widoczny w kontakcie z wodą miękką. W twardej wodzie wytwarzana piana jest znacznie mniej trwała i słabszej jakości.
ALS najczęściej spotkać można w kosmetykach przeznaczonych do mycia ciała i włosów. Są to zazwyczaj szampony, płyny do kąpieli, emulsje do mycia, żele pod prysznic czy mydła. Niekiedy związek ten występuje również w detergentach odtłuszczających.

Czy ammonium lauryl sulfate to substancja bezpieczna?

Ammonium lauryl sulfate jako czysta substancja w stężeniu stuprocentowym ma właściwości podrażniające. Jednak należy pamiętać, że we wszystkich kosmetykach występuje on w postaci bardzo rozcieńczonej, która ma jedynie oczyścić skórę i pozbyć się nadmiernej ilości sebum z jej powierzchni. Stężenia, które znajdują się w kosmetykach myjących i odtłuszczających, nie niszczą więc niezbędnej warstwy lipidowej skóry i nie wpływają na jej przesuszenie oraz powstawanie nieprzyjemnych podrażnień.
Międzynarodowe organizacje stojące na straży bezpieczeństwa dopuszczanych do obrotu kosmetyków orzekły, że ammonium lauryl sulfate nie jest substancją toksyczną i z powodzeniem może być stosowany również przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Może wywoływać uczucie szczypania w kontakcie ze śluzówką, np. gdy kosmetyk z jego zawartością dostanie się do oka. W takich przypadkach jednak obfite przemycie wodą rozwiązuje problem. Kosmetyki zawierające ammonium lauryl sulfate nie są polecane do stosowania u dzieci.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!