Data modyfikacji:

Co zrobić, aby włosy się nie puszyły?

Masz problem z puszeniem się włosów, których stylizacja i wygładzenie są nie lada wyzwaniem? Jednym z najlepszych sposobów na okiełznanie fryzury jest zmiana pielęgnacji. Wystarczy sięgać po odpowiednie kosmetyki i składniki aktywne, aby już wkrótce pożegnać się z puchem. Jeśli jesteś ciekawa, co zrobić, aby włosy się nie puszyły, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim sprawdzone sposoby na wygładzanie pasm na całej długości.
Co zrobić, aby włosy się nie puszyły?

Dlaczego włosy się puszą?

Aby zrozumieć, co zrobić, żeby włosy się nie puszyły i były proste, należy najpierw odkryć źródło tego problemu. Przyczyn powstawania „puchu” jest wiele. Jedną z nich jest porowatość kosmyków – najczęściej pojawia się on u właścicielek włosów o średniej albo wysokiej porowatości.
Puszenie się włosów może być reakcją na zbyt częstą stylizację – od farbowania, przez suszenie, aż po używanie lokówki czy prostownicy. Wszystkie zabiegi wpływają negatywnie na kondycję fryzury, przez co staje się sucha i widocznie zniszczona. Winowajcą może być też… nakrycie głowy! Tak, czapki wykonanie z syntetycznych materiałów, które nieustannie ocierają się o pasma, powodują ich elektryzowanie się i puszenie.
Do innych przyczyn puszenia się włosów możemy zaliczyć nieodpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, wysoką wilgotność powietrza czy… czesanie fryzury, która tak naprawdę nie jest prosta, a kręcona. W ten sposób uniemożliwiasz jej zatrzymanie optymalnego nawilżenia, a to z kolei prowadzi do pojawienia się problemu z nadmiernym puszeniem się włosów.

Co zrobić, aby włosy się nie puszyły? Zadbaj o równowagę PEH

Jeśli jesteś nowa w świecie włosomaniaczek, to najwyższy czas zaprzyjaźnić się z równowagą PEH. Co to takiego? To proteiny, emolienty i humektanty, czyli grupy składników, które znajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji fryzury. Każda z nich ma inne właściwości:
  • proteiny odpowiadają za odbudowę i regenerację włosów,
  • emolienty zapewniają okluzję, tworząc na pasmach niewidoczną powłokę, dzięki której stają się gładkie i miękkie oraz są chronione przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych,
  • humektanty mają właściwości nawilżające i pomagają utrzymać optymalny poziom wilgoci we włosach.
Gdy równowaga PEH zostanie zaburzona, pojawiają się problemy z włosami – są przesuszone, oklapnięte, tracą swój blask, a także zaczynają się nadmiernie puszyć. Jeśli zauważyłaś ten problem u siebie, to jego skutecznym rozwiązaniem jest włączenie do pielęgnacji emolientów, które są jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z puszącymi się włosami.
Jeśli masz wątpliwości, co zrobić, aby włosy się nie puszyły i były proste, to szukaj kosmetyków zawierających oleje i masła roślinne, lanolinę, silikony albo parafinę. Świetnym wyborem są na przykład maski do włosów bazujące na emolientach.

Szukasz pomysłu, co zrobić, aby włosy się nie puszyły i były proste? Daj szansę olejowaniu

Olejowanie podbija świat pielęgnacji włosów. Nic dziwnego – to prosty sposób na dostarczenie pasmom dawki cennych składników odżywczych, dzięki którym odzyskują swój blask i miękkość oraz stają się gładsze. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, aby włosy się nie puszyły i były proste, to najwyższy czas dać szansę olejowaniu włosów.
Do pielęgnacji włosów z tendencją do puszenia się możesz używać oleju jojoba, z wiesiołka, rycynowego, arganowego, kokosowego, makadamia albo ze słodkich migdałów. Oczywiście dobranie najlepszego naturalnego kosmetyku powinno odbywać się metodą prób i błędów, bo nie ma jednego oleju, który sprawdzi się u każdego.
A jak olejować włosy? To proste – wystarczy rozprowadzić olej na całej długości pasm i pozostawić go na przynajmniej 30 minut. Możesz aplikować go na suche lub mokre kosmetyki. Jeśli chcesz, to możesz też nałożyć wcześniej hydrolat czy żel aloesowy.

Zainwestuj w odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji puszących się włosów

Nie wiesz, co zrobić, aby włosy się nie puszyły? Zainwestuj w odpowiednie kosmetyki! Jako pierwszy bierzemy pod lupę szampon, który w takich przypadkach powinien mieć delikatną formułę i być wolny od silnych detergentów, które mogą wysuszać pasma. Świetnie sprawdzi się kosmetyk z olejkami, kwasem hialuronowym oraz naturalnymi wyciągami i ekstraktami. Bez obaw możesz sięgać także po szampon z witaminą A, gliceryną albo miodem.
W przypadku odżywek do puszących się włosów najlepszym wyborem są kosmetyki z małą ilością protein. O wiele lepiej sprawdzają się formuły bazujące na emolientach, o których wspominaliśmy już we wcześniejszej części artykułu. Dobrze, aby w składzie znalazły się na przykład silikony. Dzięki nim ograniczysz puszenie się włosów w ciągu dnia. Możesz także zdecydować się na kremową odżywkę bez spłukiwania.
A co z maskami? Dobrym wyborem są formuły nawilżające i odżywcze, zawierające oleje i masła roślinne. Aby uzyskać najlepsze efekty, stosuj je 1–2 razy w tygodniu.

Co jeszcze zrobić, aby włosy się nie puszyły?

Oprócz wymienionych wyżej sposobów możesz wprowadzić także inne, pozornie małe zmiany, które mogą przynieść widoczne gołym okiem efekty. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły? Znakomitym pomysłem jest spłukiwanie kosmetyków do mycia chłodną albo letnią wodą. Warto także zrezygnować z suszarki i pozwalać fryzurze wyschnąć naturalnie.
Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie stylizacji bez suszenia, to zainwestuj w suszarkę z zimnym nawiewem. Ogranicz też korzystanie z prostownicy i lokówki – wysokie temperatury mogą uszkadzać strukturę pasm.
Jeśli do tej pory rozczesywałaś włosy szczotką, to najwyższy czas to zmienić. U dziewczyn, których fryzura ma tendencję do puszenia się, o wiele lepiej sprawdzają się grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Dodatkowo postaraj się ograniczyć dotykanie fryzury w ciągu dnia do minimum.