Data publikacji:

Czerwone rozstępy – jak się ich pozbyć? Polecane zabiegi domowe i profesjonalne

Rozstępy są powodem kompleksów, z którymi borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli dotyczą i ciebie, być może pocieszy je fakt, że ma je naprawdę wiele osób! Kłopot ten dotyczy szczególnie kobiet, u których skóra jest delikatna i bardzo podatna na uszkodzenia. Szybko zlokalizowane czerwone rozstępy można całkowicie usunąć. Sprawdź, jak tego dokonać.
Czerwone rozstępy

Skąd biorą się rozstępy? Gdzie występują?

Rozstępy to powszechna nazwa wrzecionowatych pęknięć na skórze, powstających wskutek jej nadmiernego rozciągania. Są podobne do blizn, które pojawiają się po urazach mechanicznych. Bezpośrednią przyczyną ich pojawiania się są głębokie uszkodzenia skóry i zerwanie włókien kolagenowych.
Rozstępy nie są groźne, jednak dla wielu osób stanowią bardzo wstydliwy problem. Mogą pojawić się niemal w każdym miejscu – na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, biodrach i ramionach. Do powstawania rozstępów dochodzi, gdy ciało szybko zmienia swój rozmiar, a skóra „nie nadąża” za przybieraniem na masie. Pęknięcia skórne często dotyczą:
  • Kobiet w ciąży,
  • Osób z nadwagą lub otyłością,
  • Kulturystów szybko przybierających na masie mięśniowej.
  • Co ciekawe, rozstępy mogą pojawić się także u dzieci w okresie intensywnego wzrostu.
  • Skłonność do rozstępów może być determinowana genetycznie; pojawia się także w przypadku niektórych zaburzeń hormonalnych.

    Czerwone rozstępy – czym różnią się od jasnych i fioletowych?

    Świeże rozstępy na skórze przyjmują kolor czerwony – oznacza to, że uszkodzona tkanka jest wciąż ukrwiona, a pęknięcie powstało stosunkowo niedawno. Po pewnym czasie pręgi zmieniają swój kolor na fioletowy, co świadczy o pogorszeniu krążenia skórnego w tej okolicy. Stare rozstępy stają się perłowo-białe – tak samo, jak inne blizny. W tym przypadku skóra nie jest już odżywiana, a uszkodzona tkanka nie ulega żadnej regeneracji.

    Czy można usunąć czerwone rozstępy?

    Jak nietrudno się domyślić, największą szansę na małoinwazyjne usunięcie mają czerwone rozstępy. Skóra, która wciąż pozostaje mocno ukrwiona o wiele lepiej się regeneruje, jednak wymaga do tego odpowiedniego wsparcia. Jeśli masz skłonność do rozstępów, warto na bieżąco obserwować swoje ciało – czerwone pręgi można usunąć nawet w warunkach domowych.
    Dodamy, że wieloletnie, białe rozstępy także można zwalczyć, jednak w tym wypadku nie obejdzie się bez pomocy gabinetu medycyny estetycznej.

    Jak pozbyć się czerwonych rozstępów?

    Czerwone rozstępy na brzuchu, udach i w innych okolicach można zwalczać. W tym celu należy sięgnąć po metody, które wspierają regenerację skóry, poprawiają jej elastyczność, jednak przede wszystkim – potęgują produkcję nowych włókien kolagenowych.

    Jak usunąć świeże rozstępy – zabiegi gabinetowe

    W walce z rozstępami może pomóc ci kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej. Świeże zmiany można z powodzeniem usunąć, stosując między innymi zabiegi z kwasami czy mezoterapię mikroigłową. Stare rozstępy w kolorze białym leczone są terapią laserową.

    Domowe sposoby na czerwone rozstępy

    Rozstępy w kolorze czerwonym można usunąć, stosując właściwą pielęgnację skóry. Jeśli zauważysz u siebie czerwone pręgi na skórze, nie zwlekaj – jak najszybciej wdroż kilka poniższych kroków!

    Krem na czerwone rozstępy

    Podstawowym sposobem walki z rozstępami są kremy i balsamy do ciała. Ważne, by zawierały składniki wspomagające odbudowę skóry i elastyczność. Poszukuj produktów z masłem shea, olejami roślinnymi (np. sezamowym, arganowym, jojoba) oraz woskiem pszczelim. To substancje o działaniu odżywczym i nawilżającym, sprzyjające syntezie kolagenu w skórze.
    W ramach walki z czerwonymi rozstępami warto wykorzystać także kosmetyki ze składnikami, które pobudzają krążenie krwi. Należą do nich kapsaicyna, kofeina czy wyciąg z bluszczu.

    Polecane kremy na czerwone rozstępy

  • Mustela Maternity, krem na rozstępy
  • Silnie nawilżający krem na rozstępy zawiera 96% składników pochodzenia naturalnego, w tym olej z awokado. Pobudza regenerację skóry oraz chroni ją przed uszkodzeniami.
  • BingoSpa, krem na cellulit i rozstępy
  • Dzięki ujędrniająco-nawilżającej formule, krem nie tylko leczy czerwone rozstępy, ale także przeciwdziała cellulitowi.
  • Ziaja Mamma Mia, krem na rozstępy
  • Doskonale oceniany, niedrogi krem na rozstępy, który poprawia strukturę skóry i pobudza produkcję włókien kolagenowych.

    Masaże

    Aplikację kremu na czerwone rozstępy warto połączyć z intensywnym masażem skóry. Masaż rozgrzeje skórę, pobudzi krążenie, a tym samym – transport składników niezbędnych do jej regeneracji.

    Ciepło-zimne prysznice

    Jeśli borykasz się z czerwonymi rozstępami, wypróbuj naprzemienne, ciepło-zimne prysznice. To kolejna z metod, która doskonale sprzyja na krążenie krwi w skórze. Prysznic zawsze warto kończyć zimnym strumieniem wody.

    Jak zapobiegać rozstępom?

    Rozstępy na skórze mogą pojawiać się w ciągu całego życia, dlatego warto wiedzieć, co robić, by im zapobiegać.
  • Dbaj o intensywne nawilżanie skóry – dobry balsam do ciała to absolutna podstawa. Stosuj go codziennie po kąpieli.
  • Dbaj o skórę od środka, wypijając odpowiednie ilości wody mineralnej i stosując zdrową, zbilansowaną dietę.
  • Uprawiaj sport – dzięki aktywności poprawisz nie tylko stan mięśni, ale także uelastycznisz skórę.
  • Czerwone rozstępy na skórze – podsumowanie

    Świeże, czerwone rozstępy na skórze mogą być całkowicie usunięte zarówno metodami profesjonalnymi, jak i domowymi. W jednym i drugim przypadku liczy się regularność – gdy zauważysz u siebie nieestetyczne pręgi, od razu przejdź do działania. Pamiętaj także o tym, że najlepszym sposobem zapobiegania rozstępom jest troska o utrzymanie nawilżenia i elastyczności skóry.
    Zdjęcie: Envato Elements