Data modyfikacji:

Emulgowanie oleju, czyli jak zmyć olej z włosów

Emulgowanie oleju oznacza umycie włosów odżywką po zakończonym zabiegu olejowania. Zabieg ten nie przesusza pasm, a odżywia je, nawilża i regeneruje. Jak zmyć olej z włosów, wykorzystując odżywkę? Jak wybrać odpowiedni kosmetyk? Sprawdź nasz kompleksowy poradnik!

emulgowanie oleju

Emulgowanie oleju na włosach – co to oznacza?

Emulgowanie oleju oznacza po prostu umycie włosów odżywką po zabiegu olejowania. Konkretnie chodzi o nałożenie odżywki na włosy, na których znajduje się olej. Dwa te preparaty łączą się ze sobą, tzn. emulgują. W efekcie bez problemu zmyjesz olej z pasm, jednocześnie nie przesuszając ich i nie niszcząc.

Emulgowanie oleju odżywką przed myciem jest świetną alternatywą dla zmywania tłuszczu z włosów metodą tradycyjną, czyli z wykorzystaniem klasycznego szamponu z dodatkiem SLS. Gdy umyjesz włosy ostrym szamponem po zabiegu olejowania, mogą one stać się suche, a skóra głowy podrażniona.

Można jednak tego uniknąć, stosując zamiast szamponu odżywkę do włosów. Nie dowierzasz, że produkt ten będzie w stanie zmyć z głowy olej? Wypróbuj tę metodę, a przekonasz się sama, że to działa! Twoje włosy ci za to podziękują. Będą nawilżone, błyszczące i odżywione jak nigdy dotąd.

Sprawdź również, jak wzmocnić włosy domowymi sposobami.

Emulgowanie oleju – jak zmyć olej z włosów?

Jak zmyć olej z włosów metodą emulgowania? Najpierw musisz oczywiście przeprowadzić zabieg olejowania. Wybierz odpowiedni olej (podpowiadamy w dalszej części artykułu, jak to zrobić) i nałóż go na suche lub mokre pasma. Głowę przykryj ręcznikiem lub czepkiem i trzymaj produkt na włosach przez co najmniej godzinę, a najlepiej kilka godzin.

Po tym czasie wstępnie opłucz włosy za pomocą ciepłej wody. Krok ten możesz pominąć, jeśli twoje włosy są wyjątkowo suche i zniszczone. Następnie nałóż na głowę sporą porcję odżywki. Dobrze rozprowadź ją nie tylko na pasmach, lecz także na skórze głowy. Rozmasuj całość, aby odżywka połączyła się z olejem i pozostaw mieszankę na włosach na kolejne kilka do kilkunastu minut.

Zemulgowany olej z odżywką spłucz dokładnie z włosów za pomocą ciepłej wody. Następnie do wyboru masz kilka opcji. Możesz nie robić nic, tzn. pozostawić włosy spłukane jedynie wodą. Ta metoda może jednak się nie sprawdzić, jeśli twoje pasma mają skłonność do przetłuszczania się. Kolejną opcją jest umycie włosów… odżywką. Opcja ta świetnie sprawdzi się u posiadaczek suchych pasm. Trzeci sposób to umycie pasm delikatnym szamponem bez SLS. To wszystko!

Jaki olej wybrać do olejowania włosów?

Zanim przystąpisz do emulgowania oleju odżywką, musisz wybrać odpowiedni tłuszcz do olejowania włosów. Zależy to głównie od stopnia porowatości twoich pasm:

  • włosy niskoporowate – są zdrowe, gładkie i zwykle proste; u posiadaczek tego typu włosów najlepiej sprawdzą się np. olej kokosowy, olej palmowy, masło kakaowe, masło shea czy też masło mango,
  • włosy wysokoporowate – są zwykle zniszczone, często się kręcą; do ich olejowania sprawdzą się np. olej kukurydziany, olej z nasion chia, olej sojowy, olej lniany, olej z orzechów włoskich,
  • włosy średnioporowate – to coś pomiędzy dwoma powyższymi typami; do ich olejowania wykorzystaj oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olej awokado, olej ze słodkich migdałów czy też sezamowy.

Emulgowanie oleju – jaką odżywkę lub maskę wybrać?

Jaką odżywkę wybrać do emulgowania oleju? Najlepiej sprawdzą się kosmetyki bez dodatku protein oraz silikonów. Odpadają więc np. produkty z keratyną. Najlepiej więc sięgać po odżywki emolientowe lub humektantowe. Szukaj produktów, które mają w składzie substancje o działaniu emulgującym, takie jak alkohol cetylowy, cetrimonium chloride czy też behentrimonium chloride.

Autor: Olga Wacholc