Data publikacji:

Humektanty – co to? Czym są humektanty?

Pierwszy raz słyszysz o równowadze PEH i zastanawiasz się, co to takiego? A może nie wiesz, czym są humektanty i jaką rolę odgrywają w pielęgnacji fryzury? Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze świadomym dbaniem o włosy, to przygotowaliśmy dla ciebie przewodnik po jednym z najważniejszych składników równowagi PEH – humektantach. Co to, jak działają i gdzie ich szukać? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule! 
humektanty

Co to jest równowaga PEH?

Równowaga PEH – co to takiego? Skrót ten oznacza proteiny, emolienty i humektanty, których balans w pielęgnacji pozwala zadbać o zdrowie włosów. Nie ma jednej określonej reguły, ile poszczególnych składników potrzebuje fryzura. W większości przypadków najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby znaleźć złoty środek – efektem są piękne, nawilżone, mocne i sprężyste włosy, o których z pewnością marzysz.
Czym są poszczególne składniki, które składają się na równowagę PEH? Proteiny to białka, które są podstawowym budulcem włosów. Z ich pomocą możesz zregenerować i odbudować ewentualne uszkodzenia w pasmach. Kolejną grupą składników aktywnych są emolienty, które pokrywają włosy niewidoczną warstwą ochronną, czyli powłoką okluzyjną. Jej zadaniem jest zabezpieczenie fryzury przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, wygładzenie jej oraz ograniczenie utraty wody i składników odżywczych.
A co to są humektanty? O głównych bohaterach tego artykułu opowiadamy więcej poniżej.

Humektanty – co to?

Co to są humektanty do włosów? Podobnie jak proteiny i emolienty, tak i one są niezbędne do osiągnięcia i utrzymania równowagi PEH. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie włosów. Jeśli z nich zrezygnujesz, to wkrótce twoja fryzura stanie się szorstka, matowa i widocznie przesuszona, a jej stylizacja będzie nie lada wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że humektanty warto stosować w duecie z emolientami, aby „domknąć” nawilżenie.
A co w sytuacji, gdy przesadzisz z humektantami w pielęgnacji? Zazwyczaj pierwszym objawem jest puszenie się i matowość włosów oraz problemy z ich stylizacją. Fryzura staje się podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w szczególności na wilgoć. Każdy kontakt z parą wodną albo deszczem kończy się mocnym puchem. Co ciekawe, wiele osób poleca stosować humektanty głównie wiosną i latem.

Humektanty w kosmetykach – co to?

Wiesz już, co to są humektanty w teorii. A jak to wygląda w praktyce? Tak naprawdę wyróżniamy wiele substancji aktywnych o działaniu nawilżającym, które możesz stosować nie tylko na swoje włosy, ale także na skórę twarzy i ciała.
Pod jaką nazwą szukać humektantów w kosmetykach do pielęgnacji? To na przykład alantoina, ekstrakt z alg, aloes, betaina, fruktoza, glukoza, miód, kwas hialuronowy, lecytyna, niacynamid, pantenol, sorbitol, propolis, trehaloza, glikol propylenowy czy mocznik.
Jeżeli nie wiesz, czy wybierasz odpowiedni kosmetyk, to warto stawiać na marki, które określają rodzaj produktu. Właśnie na takie rozwiązanie postawiła marka Anwen, w której ofercie znajdziesz na przykład odżywki humektantowe. To świetna propozycja dla początkujących włosomaniaczek.

Jak stosować humektanty w pielęgnacji włosów?

Jak włączyć humektanty do rutyny pielęgnacyjnej? Przede wszystkim są one polecane osobom z włosami niskoporowatymi. To właśnie ten typ najlepiej toleruje składniki nawilżające. Po czym je poznać? Do głównych cech tzw. niskoporów zaliczamy:
  • ściśle przylegające do siebie łuski,
  • brak problemu z puszeniem się i elektryzowaniem (wyjątkiem jest zaburzenie równowagi PEH),
  • gładkość,
  • blask,
  • miękkość,
  • brak fal i loków,
  • brak objętości,
  • trudności z modelowaniem i stylizacją,
  • długi czas schnięcia po umyciu,
  • szybkie przetłuszczanie się skóry głowy.
Niskopory dobrze radzą sobie z częstym stosowaniem humektantów. Inaczej jest w przypadku włosów średnio- i wysokoporowatych. Jeśli jesteś ich właścicielką, to stosuj kosmetyki typowo nawilżające raz na tydzień lub rzadziej.
Unikaj używania kosmetyków humektantowych podczas deszczu. Powód jest prosty – połączenie wilgoci i nadmiaru substancji aktywnych sprawi, że fryzura zacznie się puszyć. Dodatkowo zawsze domykaj humektanty emolientami, czyli kosmetykami z olejami i masłami, alkoholami tłuszczowymi, silikonami albo tzw. mocnymi emolientami (lanoliną albo parafiną).
Co ciekawe, jeśli uwielbiasz olejować włosy, to humektanty sprawdzą się rewelacyjnie w roli podkładu. Co to takiego? W przypadku tej metody nie nakładasz oleju bezpośrednio na pasma. Zamiast tego należy pokryć je najpierw warstwą kosmetyku ze składnikami nawilżającymi – żelem aloesowym czy hydrolatem. Gwarantujemy, że efekty takiego zabiegu olejowania z pewnością cię zachwycą.

Humektanty są niezbędne nie tylko w pielęgnacji włosów

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, humektanty są niezbędne nie tylko w pielęgnacji włosów. Równie ważną rolę odgrywają w świadomym dbaniu o skórę, zwłaszcza u osób z cerą suchą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy w trakcie kuracji dermatologicznych, które podrażniają i mocno wysuszają cerę. Podobnie jest w przypadku zaburzonej bariery hydrolipidowej albo nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia, napięcia skóry – kosmetyki z humektantami stosowane w duecie z emolientami na pewno ci pomogą.
Co to są humektanty do twarzy? Nie różnią się one niczym od tych, które znajdziesz w produktach do pielęgnacji włosów. Najprościej mówiąc – to wyciągi i ekstrakty na bazie wody (dotyczy to także substancji roślinnych). Jeżeli chcesz włączyć je do swojej rutyny, to szukaj formuł zawierających wyciąg z wąkroty azjatyckiej, kwas hialuronowy, prowitaminę B5, kwas laktobionowy, kwas mlekowy, ekstrakt z korzenia lukrecji, argininę albo mocznik.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.