Data publikacji:

Jak myć włosy? Jak prawidłowo myć włosy? Jakie są metody mycia włosów?

Mycie włosów jest z pozoru zwykłą, rutynową czynnością, do której większość osób nie przykłada zbyt dużej uwagi. Tymczasem sposób, w jaki powinno się myć i pielęgnować włosy oraz skórę głowy, ma znaczenie. Zamiast poprawić wygląd włosów, możemy im zaszkodzić poprzez złe stosowanie kosmetyków oraz niepoprawne mycie głowy. Jak prawidłowo myć włosy, aby poprawić ich kondycję? Jak często myć włosy? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a znajdziesz odpowiedzi na te z pozoru proste pytania.
jak prawidłowo myć włosy

Po co myć włosy i skórę głowy?

W dawnych czasach istniało przeświadczenie, że im rzadziej myje się włosy, tym lepiej. Częste mycie włosów uznawano za ekstrawagancje, dlatego większość osób wykonywało tę czynność raz na miesiąc. Obecnie to postrzeganie się zmieniło na korzyść naszych włosów. W ciągu dnia włosy brudzą się tak samo, jak inne części ciała. Osiadają na nich kurz, pyłki i inne zanieczyszczenia. Skóra głowy (gruczoły łojowe i potowe) wytwarza sebum i pot, co w połączeniu z wyżej wymienionymi zanieczyszczeniami tworzy brud. Oczywistym faktem jest to, że ten brud trzeba zmyć, żeby mieć czyste włosy, ale też oczyścić skórę głowy.

Jak często myć włosy?

Częstotliwość mycia włosów jest kwestią indywidualną. Należy myć głowę tak często, jak się tego potrzebuje. Nie powinno się dopuszczać do nadmiernego przetłuszczenia i zabrudzenia włosów, ale też nie jest wskazane zbyt częste ich mycie. Odpowiednią częstotliwość musimy dobrać sami, obserwując siebie. Wtedy będziemy w stanie stwierdzić, jak często nasze włosy potrzebują mycia.

Jak prawidłowo myć włosy?

Prawidłowe mycie włosów można opisać w kilku prostych krokach, które mają istotne znaczenie przy wykonywaniu tej czynności:
  • Prawidłowe mycie włosów należy rozpocząć od doboru odpowiedniego szamponu, czyli takiego, który jest przeznaczony do naszego rodzaju włosów. Jeżeli szampon nie będzie dobrze dobrany do naszych włosów i skóry głowy, nie przyniesie niestety oczekiwanych korzyści, a może nawet doprowadzić do szkód w postaci złego wyglądu włosów.
  • Namocz włosy i nałóż szampon, jednak nie używaj go w zbyt dużych ilościach. Lepiej umyć włosy dwukrotnie, małą ilością szamponu, niż raz z za dużą jego ilością. Zbyt dużo użytego szamponu może skutkować niedokładnym spłukaniem go z głowy i włosów, co ma niekorzystne skutki, gdyż może powodować swędzenie, podrażnienie, a nawet łupież.
  • Po nałożeniu szamponu wykonaj masaż głowy, który pobudzi krążenie naczyń krwionośnych i dotleni cebulki włosów. Ta czynność wzmocni włosy, zapobiegnie łysieniu i przyczyni się do wyrośnięcia nowych kosmyków. Można w tym celu stosować gumowe masażery do głowy, które jeszcze lepiej wymasują skórę.
  • Dokładnie spłucz szampon, aby nie pozostała na nich piana. Na koniec polej skórę głowy i włosy chłodną wodą, która pobudzi krążenie krwi i domknie łuskę włosa.
  • Na koniec wyciśnij delikatnie nadmiar wody z włosów i owiń je ręcznikiem. Nie pocieraj włosów, w celu szybszego wysuszenia, gdyż może to doprowadzić do ich zniszczenia.
Dodatkowo warto nakładać odżywkę lub maskę na włosy po umyciu. Jednak je też należy odpowiednio dobrać do swoich włosów, aby przyniosły korzyści opisane przez producenta. Jeżeli wybierzemy zły kosmetyk, nie będzie on spełniał oczekiwań. Aby wybrać odpowiednie kosmetyki, warto sprawdzić porowatość swoich włosów (niskoporowate, średnioporowate, wysokoporowate) za pomocą testów dostępnych w internecie. Można stosować również wcierki do skóry głowy, które wpływają na porost nowych włosów, wzmacnianie cebulek, dostarczanie składników odżywczych itp., oraz oleje, które naprawiają powierzchnię włosa, regenerują oraz odżywiają, co wpływa na poprawę kondycji kosmyków.

Jakie są metody mycia włosów?

Głównych metod mycia włosów jest 6. Oto one:
  1. Mycie włosów szamponem (M) – jest to klasyczna metoda, przy której używa się jedynie szamponu. Moczymy włosy, myjemy je szamponem i spłukujemy. Dana metoda jest szybka w użyciu, jednak nie przynosi większych korzyści.
  2. Mycie włosów i nałożenie odżywki (MO) – do powyższej metody dodajemy użycie odżywki po spłukaniu włosów. Jest lepsza niż klasyczna metoda, ze względu na zabezpieczanie włosów odżywką po umyciu, jednak nie zabezpieczamy ich przed myciem, co może je narazić na zniszczenie.
  3. Odżywka, a potem mycie włosów (OM) – mycie włosów poprzedza nałożenie na nie odżywki. Spłukuje się ją, a dopiero potem nakłada szampon. Zapobiega plątaniu się włosów oraz wpływa na lepsze odżywienie kosmyków.
  4. Odżywka, mycie, odżywka (OMO) – jest to metoda łącząca dwie powyższe. Pierwsza odżywka nawilży włosy i zapobiegnie plątaniu, a druga pozostawi je gładkie i błyszczące. Ta metoda jest oczywiście bardziej pracochłonna, ale przynosi najwięcej korzyści.
  5. Mycie włosów samą odżywką (O) – ta metoda nie sprawdza się u wszystkich, ze względu na szybsze oklapywanie i przetłuszczanie się włosów. Sprawdza się głównie u posiadaczek kręconych włosów. Powoduje wygładzenie i zneutralizowanie puszenia się kosmyków.
  6. Spienianie szamponu w kubeczku (metoda kubeczkowa) – polega na spienianiu szamponu z wodą w kubeczku. Wytworzoną pianę nakłada się na włosy, wmasowuje w skórę głowy i spłukuje. Jest ona delikatniejsza niż nakładanie bezpośrednio szamponu na głowę i bardziej oszczędna. Zapobiega również niedokładnemu spłukiwaniu szamponu ze skóry głowy i włosów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka