Data modyfikacji:

Kosmetyki zawierające węgiel aktywny: hit czy kit?

Węgiel i kosmetyki to na pierwszy rzut oka pojęcia skrajnie różne, jednak mowa nie o ciemnych, brudzących bryłkach, ale węglu aktywnym, który wzorcowo radzi sobie z głębokim oczyszczaniem skóry.

Aktywny węgiel nie tylko usuwa tłuszcz i odtyka pory, ale również wyrównuje koloryt skóry, zwalcza wolne rodniki i działa bakteriobójczo, przez co znajdziemy go przede wszystkim w kosmetykach do cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Brud i zanieczyszczenia przyklejają się do cząsteczek węgla i są przez nie wchłaniane, a następnie usuwane z twarzy razem z wodą. Skóra poddana działaniu takiego kosmetyku jest odświeżona i matowa.

By aktywny węgiel zadziała zgodnie z przeznaczeniem, musi pozostać na skórze przez co najmniej kilka minut, więc stosowanie wyłącznie mydeł bądź preparatów myjących na jego bazie nie wystarczy. Dogłębne działanie oczyszczające mają maseczki zawierające węgiel aktywny.

Gotowe kosmetyki tego typu oferują między innymi marki Organics oraz Daiso, dostępne w niektórych drogeriach internetowych. Wśród marek popularnych, aktywny węgiel znajdziemy na przykład u marki Garnier, która w linii Czysta Skóra Active oferuje krem oczyszczający z absorbującym węglem.

Maseczkę możemy stworzyć również na własną rękę, wykorzystując węgiel leczniczy w tabletkach, który za kilka złotych kupimy w każdej aptece. Dwie tabletki wystarczy zalać odrobiną wody mineralnej, by się rozpuściły, a roztwór zagęścić na przykład jogurtem, mąką czy maślanką. Gotową maskę nakładamy na twarz i pozostawiamy na około 15 minut.

*Jeśli chcesz sprawdzić produkt, kliknij w jego zdjęcie

Autor: Kasia Szulik