Data publikacji:

Kreska na oku – rodzaje. Jaką kreskę zrobić?

Kreska na oku to już klasyk w świecie makijażu. Jest kobieca i zawsze modna, a do tego pięknie podkreśla spojrzenie bez względu na okazję. Możesz wykonać ją na wiele sposób – od delikatnego zaakcentowania kącików aż po grubą, mocno widoczną linię zakończoną ostrą i wywiniętą do góry końcówką. Czy pasuje ci kreska na oku i jakie rodzaje wyróżniamy? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
kreska na oku

Czy kreska na oku do ciebie pasuje? Rozwiewamy wątpliwości

Mamy dobrą wiadomość – ze względu na różne rodzaje kresek na oku taki makijaż jest doskonałą propozycją dla każdej kobiety. Wystarczy dopasować kształt do urody – opadającej powieki, małych albo dużych oczu czy opadających kącików, aby podkreślić spojrzenie w perfekcyjny sposób. Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Czym wykonać kreskę na oku – eyelinerem, kredką, a może cieniem do powiek? Podpowiadamy

Zanim opowiemy ci o różnych rodzajach kresek na oku, warto najpierw sprawdzić, czym możesz ją wykonać. Do wyboru masz trzy podstawowe typy kosmetyków do makijażu: eyeliner, kredkę i cień do powiek. Który z nich jest najlepszym wyborem?
  • Eyeliner – numer jeden wśród fanek idealnych kresek na oku. Do wyboru masz kosmetyki w pisaku, płynie albo żelu, które pozwalają na precyzyjne podkreślenie spojrzenia. Z pomocą eyelinera wykonasz idealnie napigmentowaną kreskę z ostrym zakończeniem. Dodatkowo jego formuła zapewni trwałość makijażu oczu na wiele godzin.
  • Kredka do oczu – jest dobrym wyborem do zrobienia kresek tylko wtedy, gdy ma miękką końcówkę. Taka formuła jest o wiele łatwiejsza w aplikacji i delikatniejsza dla powiek niż jej twardy odpowiednik. Co więcej, kredka pozwala na blendowanie kreski i uzyskanie naturalnego efektu bez większego wysiłku. Pamiętaj, aby przed każdym użyciem naostrzyć końcówkę.
  • Cień do powiek – jeśli chcesz go użyć do zrobienia kreski na oku, to koniecznie zaopatrz się w specjalny pędzelek. Najlepiej, aby miał skośną i cienką końcówkę, która pozwoli na równomierne i precyzyjne rozprowadzenie formuły. Cienie to świetny wybór dla dziewczyn, które dopiero uczą się robić kreski. Są łatwe w aplikacji i równie bezproblemowe w ewentualnych poprawkach.
  • Idealna kreska na oku – rodzaje. Który z nich wybrać?

    Jakie są rodzaje kresek na oku? Jak się okazuje, jest ich całkiem sporo. Dzięki temu bez problemu dopasujesz makijaż do typu swojej urody. Wyróżniamy przede wszystkim klasyczną kreskę, jaskółkę, cat eye, grubą, graficzną, rozmytą i podwójną. 
  • Klasyczna kreska na oku – jak wskazuje jej nazwa, to ponadczasowy makijaż. Poznasz go po prostej i cieniutkiej linii poprowadzonej przy górnej linii rzęs i kończącej się lekko za zewnętrznym kącikiem oka.
  • Jaskółka – kreska na oku w wersji winged, czyli z mocno widoczną, podwiniętą ku górze końcówką, wychodzącą za zewnętrzny kącik oczu.
  • Cat eye – tzw. kocie oko, które jest hitem wśród kobiet. Charakterystyczna dla tego rodzaju jest grubość linii – makijaż zaczyna się cieniutkiego podkreślenia w wewnętrznym kąciku i delikatnie się pogrubia w kierunku zewnętrznej części oka.
  • Gruba kreska na oku – idealna na wieczorowe wyjścia i imprezy na mieście. To po prostu grubsza odsłona klasycznego makijażu powieki.
  • Graficzna kreska na oku – to rodzaj makijażu obejmujący różne wariacje podkreślenia. Najważniejsze, aby obejmował przynajmniej dwie linie. Możesz dowolnie eksperymentować z kształtami i kolorami kreski.
  • Rozmyta kreska na oku – ten rodzaj wykonasz jedynie z pomocą cienia do powiek. Jak z pewnością się domyślasz, makijaż jest zblendowany i przechodzi z jaśniejszych do ciemniejszych tonów.
  • Podwójna kreska – oryginalna propozycja, która regularnie powraca do makijażowych trendów. Zamiast jednej linii wykonuje się dwie (umieszczone równolegle). Możesz też zrobić podwójną kreskę z graficznym twistem, czyli z podkreśleniem załamania powieki.
  • Jak dopasować rodzaj kreski na oku do urody? 

    Wiesz już, jakie wyróżniamy typy kresek na oku. A jak dobrać rodzaj podkreślenia spojrzenia do urody? Mamy kilka praktycznych wskazówek, o których warto pamiętać w trakcie wykonywania makijażu.
  • Małe oczy – dobrze dopasowany rodzaj kreski może optycznie je powiększyć. Najlepszym wyborem jest podkreślenie typu winged, czyli jaskółka. Unikaj jednak ciemnych kolorów, a zamiast nich wybieraj te w jaśniejszych tonacjach brązu albo beżu. Dodatkowo nie maluj górnej linii wodnej.
  • Opadnięte powieki – wbrew pozorom, jeśli jesteś ich właścicielką, nie musisz rezygnować z kreski na oku. Idealny rodzaj makijażu to ten w cienkim wydaniu – klasycznym albo winged. Co ciekawe, możesz wykorzystać trik z malowaniem kreski przy otwartych oczach. W ten sposób make-up będzie idealnie dopasowany do twojego spojrzenia.
  • Głęboko osadzone oczy – najlepiej sprawdzi się kultowe już kocie oko, koniecznie w duecie z połyskującymi cieniami.
  • Duże oczy – jeśli jesteś ich właścicielką, to masz ogromne pole do popisu, bo każdy rodzaj kresek na oku będzie wyglądać dobrze. Szalej z graficznym, podwójnym albo grubym podkreśleniem i nie ograniczaj się wyłącznie do czerni.
  • Oczy z opadającymi kącikami – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jaskółka z mocno wyciągniętą ku górze końcówką. W ten sposób uniesiesz optycznie powiekę.
  • Chcesz mieć pewność, że twoja kreska będzie wyglądać perfekcyjnie? Wypróbuj te triki

    O czym warto pamiętać, wykonując ulubiony rodzaj kresek na oku? Jeśli masz opadającą powiekę, to możesz delikatnie ją unieść w trakcie robienia makijażu. Z kolei dziewczyny, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z takim podkreśleniem spojrzenia, mogą przetestować trik z wcześniejszym narysowaniem kropek w linii, w której następnie poprowadzisz kreskę.
    Co więcej, jeżeli chcesz postawić na gruby makijaż, to zacznij od cienkiej kreski, a następnie stopniowo ją pogrubiaj. W ten sposób unikniesz make-upowej wpadki.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.