Data publikacji:

Suche i łamliwe włosy – jak je wzmacniać?

Suche, trudne do ujarzmienia włosy to zmora wielu kobiet. Posiadaczki łamliwych włosów zachodzą w głowę, jak mogą poradzić sobie z tym problemem. Marzenie o lśniącej tafli nie musi być odległe i niedostępne! Jakie są najlepsze sposoby na wzmocnienie łamliwych włosów? Sprawdźmy!
suche i łamliwe włosy jak wzmacniać

Łamliwe włosy a kondycja skóry głowy

Często bywa tak, że posiadaczki suchych i łamliwych włosów rozpoczynają ratowanie ich, nakładając losowo wybrane odżywki. Jednak pielęgnację powinniśmy rozpocząć u źródła – czy budując dom rozpoczynamy od kupna poduszek do salonu? Oczywiście, że nie! Przenosząc tę analogię na grunt włosowy – pielęgnację włosów rozpoczynamy od zadbania o skórę głowy.
Skóra głowy to czasem pomijany obszar w codziennym dbaniu o włosy, a to przecież tu znajduje się ich źródło. Na początku oceńmy zatem stan skóry głowy – czy nie jest podrażniona? Czy należy do grupy suchych, czy może szybko się przetłuszcza? Pod tym kątem dobieramy szampon – służy on do mycia skóry głowy, natomiast do poprawy kondycji włosów dobieramy odżywkę oraz maskę.
Przede wszystkim, by cieszyć się zdrowymi włosami, powinniśmy regularnie oczyszczać skórę głowy peelingiem (około raz w tygodniu). Pamiętajmy, by ruchy podczas peelingu były delikatne. Peeling zazwyczaj jest przyjemnym, relaksującym doświadczeniem.
Następnie używamy szamponu, który mieszamy najpierw delikatnie z wodą. Regularnie do skóry głowy powinniśmy stosować również wcierkę. Wzmacnia ona włosy już od samej ich nasady.

Łamliwe włosy – ostre cięcie!

O podcinaniu końcówek i kruszeniu się włosa słów kilka – przede wszystkim nożyczki to nie jest nasz wróg! Wiele osób traktuje podcinanie włosów jako zło konieczne, jednak warto wiedzieć, że zniszczone włosy kruszą się od dołu. Bez podcinania trudno będzie zadbać o ich kondycję. Skracajmy więc kosmyki regularnie co około 3 miesiące, a ich pielęgnacja okaże się dla nas o wiele łatwiejsza.

Co na łamliwe włosy? Właściwa pielęgnacja!

Skóra głowy zadbana? Końcówki podcięte? Świetnie! Zatem możemy działać dalej! Kolejnym krokiem ku uzyskaniu pięknych, lśniących włosów jest ich pielęgnacja na długości. W tym celu używamy głównie olejów, masek oraz odżywek.
Olej do włosów służy do olejowania. Nakładamy go na włosy partiami na minimum godzinę przed myciem włosów (posiadaczki łamliwych włosów polecają pozostawienie oleju na włosach na całą noc).
Razem z olejem możemy nałożyć na nie również i maskę, którą wczesujemy delikatnie grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach (by nie poplątać włosów). Maski do łamliwych włosów powinny mieć bogaty, odżywczy skład.
Podczas mycia włosów konieczna będzie również odżywka. Nakładamy ją na odciśnięte z nadmiaru wody włosy. Pozostawiamy na parę minut i spłukujemy.
Każda osoba, która pragnie kompleksowo zadbać o swoje włosy, powinna wypracować sobie rutynę związaną z ich pielęgnacją. Wówczas wykonywanie peelingu czy nakładanie maski na włosy będzie czymś wplecionym w naszą codzienność, niemal odruchowym.

Wrogowie łamliwych włosów – czego unikać?

Posiadaczki łamliwych włosów powinny szczególnie unikać:
  • szarpania, ciągnięcia i szorowania włosów;
  • wysokiej temperatury (unikajmy więc codziennego prostowania włosów i suszenia na najwyższej temperaturze);
  • częstego rozjaśniania;
  • zbyt lekkiej pielęgnacji, przeznaczonej do innego typu włosów.
Traktujmy nasze włosy z delikatnością i dbajmy o zaspokojenie ich potrzeb, a odwdzięczą się nam pięknym, zdrowym wyglądem. I choć teraz, posiadając łamliwe i suche włosy, może brzmieć to nieprawdopodobnie – po włączeniu odpowiedniej pielęgnacyjnej rutyny, przekonasz się o tym sama.
Zdjęcie: Envato Elements