Dobór podkładu dla osób o jasnej karnacji

Wybór podkładu do twarzy idealnie dobranego do kolorytu cery często okazuje się nie lada wyzwaniem. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, kiedy poszukujemy podkładu dla karnacji nietypowej — ciemnej lub wręcz odwrotnie: szczególnie jasnej. Posiadaczki alabastrowej skóry z tego artykułu dowiedzą się, w jaki sposób dobrać odpowiedni podkład pod jasną cerę, który podkreśli oryginalność i zmysłowość ich urody.

podkład do jasnej cery

Podkład pod makijaż dobrany idealnie

Kolor podkładu powinniśmy dobierać zgodnie z naturalnym kolorytem cery. Zanim więc wybierzesz się na zakupy do drogerii powinnaś nabyć wiedzę o tym, jaki typ kolorystyczny określa twoją karnację.

Jeśli kolor twojej skóry ma w sobie tony oliwkowe i brzoskwiniowe, opalasz się równomiernie „na czekoladkę” lub na kolor ciemnooliwkowy, najprawdopodobniej jesteś posiadaczką skóry o ciepłym odcieniu. Skóra o tonach różowych, trudno opalająca się, a wręcz skłonna do oparzeń słonecznych charakteryzuje się zwykle odcieniem zimnym.

Podział wyróżnia też posiadaczki cery o odcieniu neutralnym — jest on jednak wyjątkowo rzadko spotykany i trudny do jednoznacznego określenia, w związku z czym o wiele prościej będzie ci określić, czy twoja skóra ma więcej wspólnego z ciepłym czy zimnym odcieniem.


Jak prawidłowo przetestować podkład pod makijaż?

Zakup podkładu „na oko” jest działaniem wysoce ryzykownym. Jeśli wiesz już, jaki odcień cery posiadasz, zanim zdecydujesz się na nabycie kosmetyku, koniecznie sprawdź, czy dany odcień będzie dla ciebie odpowiedni. Zapomnij o testowaniu podkładu na skórze dłoni — w końcu to nie na niej będziesz wykonywała makijaż. Wypróbuj interesujące cię odcienie na linii żuchwy i określ, który z nich po aplikacji jest najmniej zauważalny.

Jeśli z jakichś względów nie masz możliwości komfortowego przetestowania podkładu w drogerii, możesz skorzystać z konsultacji wizażystki. Wiele sklepów oferuje taką usługę, dzięki czemu możesz zyskać pewność, że kosmetyk zostanie dobrany stosownie co do twojego typu karnacji.

Możesz także poprosić o przelanie próbki interesującego cię podkładu do niewielkiego pojemniczka, aby później przetestować kosmetyk w domowym zaciszu i sprawdzić jego wygląd w naturalnym, dziennym świetle. Sprawdź, jak podkład prezentuje się na twarzy po upływie całego dnia — zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy nie zmienia swojego odcienia na ciemniejszy.

Blada karnacja to powód do dumy

Wieloletnia moda na opalone ciało spowodowała, że w świadomości wielu kobiet utarło się przekonanie o niższości jasnej skóry wobec karnacji ciemnej. Ten sposób myślenia stał się dla wielu osób powodem kompleksów, tymczasem, jak się okazuje — zupełnie bezzasadnie.

W minionych stuleciach jasna skóra była niezwykle pożądanym elementem urody. Informowała o zdrowiu i statusie społecznym właścicielki, kojarzono ją także z czystością, nieskazitelnością i delikatnością. Jeszcze do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku kobiety wręcz unikały promieni słonecznych, aby ochronić cerę przed opaleniem. Stosowano też rozmaite domowe sposoby mające na celu utrzymanie jasnego kolorytu skóry, np. kąpiele w mleku.

W myśleniu naszych babć jest sporo racji — wystawianie skóry na działanie promieni UV (zarówno naturalnych, jak i tych w solarium) poza pożądanym przez wiele kobiet efektem jej opalenia nie przynosi naszemu zdrowiu niczego dobrego. Udowodniono, że promieniowanie UV może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób (w tym raka skóry) oraz — co szczególnie ważne z kosmetycznego punktu widzenia — do starzenia skóry; powstawania zmarszczek, przebarwień oraz utraty jędrności.

Jeśli jesteś posiadaczką jasnej karnacji, zrezygnuj z myślenia o jej przyciemnianiu. Skup się na właściwej pielęgnacji oraz doborze odpowiednich kosmetyków kolorowych, zwracając szczególną uwagę na dopasowany podkład pod makijaż.

Jaki powinien być podkład pod jasną cerę?

Wiesz już, że dla twojej jasnej cery najkorzystniejsze okażą się podkłady zawierające w sobie zimne, różowe tony. To jednak niejedyny wymóg, jaki powinien spełniać podkład pod makijaż dla jasnoskórych pań.

Podkłady dla osób z jasną cerą powinny przede wszystkim mieć lekką konsystencję. Jeśli nie masz znaczących niedoskonałości skórnych, które chcesz zatuszować, zrezygnuj z podkładów o wysokim kryciu. Na jasnej karnacji o wiele łatwiej uzyskać niepożądany „efekt maski”, dlatego przy wyborze kosmetyku postaw na lekką formułę, a pojedyncze przebarwienia zakryj korektorem o odpowiednio dostosowanym odcieniu.

Jako posiadaczka bladej cery możesz być szczególnie narażona na niekorzystne działanie promieni UV. Zwracaj uwagę na to, aby twój podkład zawierał filtry SPF, które ochronią skórę przed działaniem promieniowania. Pamiętaj, że oddziałuje ono na skórę nie tylko w porach ciepłych, lecz przez cały rok.

Warto pamiętać, że jasna karnacja lubi kosmetyki rozświetlające i wyjątkowo korzystnie prezentuje się w ich towarzystwie. Twój podkład może zatem zawierać subtelne drobinki odbijające światło, które jeszcze bardziej podkreślą naturalne piękno jasnej skóry.

Podkład pod jasną cerę łączony z innymi kosmetykami

Dobór podkładu w odpowiednim odcieniu to krok niezwykle istotny, jednak jeden z wielu, jakie musimy postawić na drodze do pięknego makijażu. Podkłady dla osób z jasną cerą muszą współgrać z kosmetykami takimi jak róże, rozświetlacze i bronzery, aby skóra w całości prezentowała się zachwycająco. Najprostszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować przy doborze pozostałych kosmetyków do makijażu, jest wybieranie preparatów o zimnych odcieniach. Unikaj więc żółtych i pomarańczowych tonów, a także złocistych, połyskujących drobinek.

Nie oznacza to jednak, że podkłady dla osób z jasną cerą ograniczają ekstrawagancję i fantazję w wykonywaniu makijażu. Z powodzeniem możesz stosować pomadki do ust, o ile — podobnie jak reszta kosmetyków — będą pozostawały w chłodnej tonacji. Bladolice panie będą wyglądały oszałamiająco w chłodnych różach i czerwieniach, czego przykładem może być promująca niegdyś jasną karnację Marilyn Monroe.

Czego unikać, wybierając podkład pod jasną cerę

Najczęstszym kłopotem związanym z doborem podkładu idealnego jest jego odcień. Kobiety często wybierają kosmetyki bez przeanalizowania naturalnych predyspozycji cery oraz dokładnego przetestowania podkładu przed jego nabyciem. Nie spiesz się z zakupem — wcześniej postaraj się zyskać pewność, że kolor kosmetyku jest dopasowany do odcienia twojej cery.

Problematyczna może okazać się także konsystencja preparatu. Kwestia ta jest szczególnie istotna, gdy w grę wchodzą podkłady dla osób z jasną cerą, ponieważ powinny one koniecznie charakteryzować się lekką formułą. W przeciwnym razie ryzykujemy uzyskanie sztucznego efektu, a przecież podkład powinien poprawiać wygląd cery w sposób jak najbardziej dyskretny.

Trzecim, często spotykanym błędem jest podkład nieprawidłowo zestawiony z innymi kosmetykami kolorowymi, zwłaszcza tymi służącymi do konturowania twarzy. Pamiętaj, że podkład to tylko podstawa do pozostałych elementów makijażu, które powinny być dobrane równie starannie, zwłaszcza pod względem kolorystyki.

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Świata Kosmetyków