Data publikacji:

Acid citric, czyli kwas cytrynowy w kosmetykach. Jak działa?

Popularny kwasek cytrynowy kojarzysz wyłącznie z przemysłem spożywczym? To błąd! Okazuje się bowiem, że acid citric to również bardzo popularny składnik wielu kosmetyków – zarówno tych do twarzy, jak i do ciała. Czy można bez obaw sięgać po preparaty wzbogacone jego dodatkiem? Jakie pełni funkcje w kosmetykach? Gdzie jest najczęściej spotykany? Sprawdź – odpowiedzi czekają w poniższym artykule!
kwas cytrynowy w kosmetykach

Citric acid w kosmetykach – co to jest za składnik?

Kwas cytrynowy, czyli citric acid, spotkać można w wielu odmianach przemysłu. Należy do alfahydroksykwasów, a więc popularnych kwasów AHA. Charakteryzuje się kwaśnym smakiem i dość intensywnym aromatem. Poza tym z łatwością można rozpuścić go w wodzie i w alkoholu.
Dlaczego citric acid w kosmetykach spotykany jest tak często? Po pierwsze – może występować w roli środka konserwującego, który zwiększa trwałość stosowanych preparatów. Po drugie – wykazuje działanie pielęgnacyjne. A po trzecie? Dzięki temu, że sam charakteryzuje się dość silną wonią, może maskować nieprzyjemny zapach emulsji. Poznaj więc wszystkie właściwości acid citric.

Citric acid w kosmetyce – jakie ma działanie?

Citric acid przede wszystkim reaguje i tworzy kompleksy z jonami metali. Co to oznacza w praktyce? Kwasek cytrynowy dodawany jest często do kosmetyków w charakterze konserwantu, by zwiększyć ich trwałość oraz wpłynąć na stabilność. Citric acid w kosmetykach wydłuża ich trwałość oraz sprawia, że ich konsystencja nie ulega zmianie.
Jak jeszcze działa acid citric? Sam ma kwaśny odczyn, a więc wpływa na kwasowość preparatów, reguluje ich pH i pełni w kosmetykach funkcję buforującą. W przemyśle kosmetycznym oraz chemicznym występuje również w roli substancji maskującej nieprzyjemne zapachy.
Czy wiesz jednak, że kwas cytrynowy wykazuje również działanie keratolityczne? Citric acid należy do grupy kwasów AHA, które złuszczają, przyczyniają się do redukcji przebarwień czy plam posłonecznych i potrądzikowych.
Podsumujmy działanie citric acid w kosmetykach:
  • to konserwant, który zwiększa trwałość kosmetyków;
  • wpływa na stabilność kosmetyków;
  • działa jako regulator pH;
  • maskuje/zmienia zapach preparatów;
  • złuszcza, wybiela, rozjaśnia przebarwienia;
  • wykazuje działanie antybakteryjne;
  • chroni przed działaniem wolnych rodników.

Acid citric – gdzie go szukać?

Acid citric jako konserwant może znaleźć się właściwie we wszystkich kosmetykach pielęgnacyjnych. Z racji tego, że wykazuje również działanie antyoksydacyjne, a więc wspomaga zwalczanie wolnych rodników (odpowiedzialnych między innymi za szybsze starzenie się skóry), to często gości w odżywczych balsamach. Nie może zabraknąć go również w płynach antybakteryjnych, dzięki czemu ich zapach staje się nieco przyjemniejszy.
Oprócz tego bardzo często citric acid można spotkać w kosmetykach dedykowanych cerze problematycznej. Kwas cytrynowy (stężenie 1–3%) dodawany jest do peelingów złuszczających. To składnik serów do twarzy, kremów rozjaśniających i preparatów, które wybielają plamy potrądzikowe i posłoneczne. Kwas cytrynowy często wzbogaca też kompozycje żeli pod prysznic oraz płynów do kąpieli – jego zastosowanie jest prawdziwie wszechstronne.

Acid citric – czy to bezpieczny składnik?

Czy acid citric w kosmetykach jest bezpiecznym składnikiem? Nie powinien wywoływać reakcji alergicznych, choć powinny uważać na niego osoby z cerą wrażliwą, nadreaktywną czy skłonną do zaczerwienień.
W trakcie stosowania kosmetyków z kwasem cytrynowym – w szczególności na twarz – należy pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami UV. Brak należytego zabezpieczenia skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych może dodatkowo zwiększyć podrażnienia lub przyczynić się do powstania nowych przebarwień. Preparatów z kwasami nie zaleca się również stosować kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka