Data publikacji:

Amla na włosy: jak stosować?

Amla stosowana na włosy to indyjski sposób na fryzurę pełną zdrowego blasku. Dzięki niej masz szansę na szybszy porost włosów, a także na ich dogłębne odżywienie od cebulek aż po końce. Możesz też delikatnie wpłynąć na ich kolor. Sproszkowane owoce lub olejek to kosmetyki, które spodobają się wielu właścicielkom loków i fal, ponieważ mogą podbijać skręt. Jak stosować amlę na włosy?
amla

Czym jest amla?

Amla jest rośliną dobrze znaną w Indiach i chętnie wykorzystywaną w ajurwedzie jako środek prozdrowotny przeznaczony do spożywania. Przez tamtejsze kobiety stosowana jest także do pielęgnacji skóry i włosów. Owoce wykazują działanie antybakteryjne, są bogate w witaminy i inne związki bioaktywne wpływające pozytywnie na organizm. Od niedawna amla stosowana na włosy podbija również serca Polek.
Cenne owoce pozyskiwane są z drzewa nazywanego liściokwiatem garbnikowym. Przypominają ogromny agrest, stąd potoczna nazwa amli – agrest indyjski. W Polsce dostępne są w formie sproszkowanej, możesz również kupić olejek, tonik lub inne kosmetyki bazujące na amli, które stosowane na włosy przynoszą zaskakujące efekty.

Amla na włosy – efekty

Stosując olejek lub amlę w proszku na włosy, na pierwsze efekty nie musisz czekać długo, jednak dogłębną poprawę kondycji osiągniesz wyłącznie poprzez systematyczne używanie ich przez kilka miesięcy.
Owoce agrestu indyjskiego są świetnym sposobem na naturalną i kompleksową poprawę kondycji włosów. Na jakie efekty możesz liczyć, stosując amlę na włosy? Substancje bioaktywne wzmacniają strukturę włosa, sprawiając, że staje się grubszy i bardziej sprężysty, a fryzura zwiększa swoją objętość. Ze względu na kwaśny odczyn, amla pomaga domknąć łuski włosów, wygładzając je i uodporniając na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr i słońce.
Właścicielki loków i fal prawdopodobnie zauważą rezultaty natychmiast, ponieważ maska z suszonych owoców lub kosmetyki bazujące na amli zastosowane na włosy mają wpływ na skręt. Co ciekawe, czasami widocznie go podbijają nawet bez użycia środków do stylizacji włosów kręconych takich jak kremy, żele i pianki, ale u niektórych osób rozprostowują loki.

Czy amla może być używana na włosy każdego typu?

Marzysz o pięknej fryzurze o pożądanej objętości? Przy regularnym stosowaniu amli na włosy masz sporą szansę na uzyskanie takich rezultatów. Niestety nie każdemu przypadnie do gustu ten naturalny kosmetyk. Kwaśny odczyn sproszkowanych owoców może na dłuższą metę wysuszać włosy, więc jeśli już borykasz się z takim problemem, ryzykujesz jego pogłębieniem. Mając świadomość tego faktu, możesz jednak wprowadzić do pielęgnacji więcej humektantów i emolientów, które pomogą uzyskać niezbędną równowagę PEH.
Najlepszym sposobem na przekonanie się, czy amla dobrze wpływa na włosy, jest metoda prób i błędów, dzięki której zobaczysz, jak zachowują się twoje kosmyki po zastosowaniu na nich tego składnika.

Czy amla barwi włosy?

Włosy bardzo różnie reagują na amlę, również jeśli chodzi o kolor. Czy amla przyciemnia włosy? Największy wpływ na ich barwę ma wtedy, gdy jest stosowana w towarzystwie naturalnej henny – wówczas ochładza i przyciemnia kolor. Stosowana samodzielnie również może lekko zabarwić włosy, ale nie więcej niż o jeden ton. Powinny z nią uważać osoby, które mają bardzo jasne włosy i nie chcą tego zmieniać.

Amla – proszek czy olejek do włosów?

Jeśli czujesz, że amla dobrze wpłynie na twoje włosy, nie pozostaje nic innego, jak wypróbować ten naturalny środek. Pytanie tylko, po jaką formę sięgnąć – olejku czy proszku.
  • Amla w formie olejku do włosów jest bardzo wygodna do zastosowania, to produkt gotowy do użycia w każdej chwili. Wadą takich kosmetyków jest zazwyczaj krótszy termin ważności, a także bardziej złożony skład, co nie każdemu odpowiada (ale może też być zaletą).
  • Amla jako proszek na włosy to po prostu sproszkowane owoce, taka forma jest zatem najbardziej naturalna, może też być długo przechowywana. Proszek wymaga jednak rozrobienia z wodą i ewentualnie z innymi dodatkami, co sprawia, że zwykle sięgamy po niego mniej chętnie.
  • Stosowanie olejku z amli

    Jak stosować amlę w formie olejku do włosów? To bardzo proste – wystarczy nałożyć go na zwilżone włosy i zostawić w ten sposób na minimum 30 minut, przykrywając foliowym czepkiem i ręcznikiem, żeby substancje odżywcze lepiej się wchłaniały. Następnie wystarczy dokładnie umyć włosy i zastosować standardową odżywkę.

    Amla na włosy w formie proszku – jak stosować?

    Korzystanie z proszku sprawia niekiedy trochę kłopotu, szczególnie na początku przygody z amlą. Na włosy może on trafić dopiero wtedy, kiedy przygotujesz stosowną emulsję, mieszając go z niewielką ilością wody. Żeby mikstura była gładka, woda powinna być ciepła, warto też dodać do takiej mieszanki ulubioną odżywkę, która zwiększy skuteczność takiej pielęgnacji.
    Przygotowaną miksturę z amlą trzeba nałożyć na włosy, które zostały wcześniej umyte, i zostawić na 10–20 minut. Warto wmasować uzyskaną pastę w skórę głowy, żeby pobudzić cebulki i odżywić skalp. Po zabiegu wystarczy spłukać dokładnie włosy ciepłą wodą.

    Amla jako dodatek do henny

    Jeśli henna nie jest ci obca, możesz mieszać ją z amlą i indygo, uzyskując tym samym niezwykle ciekawe efekty kolorystyczne. Najlepsze rezultaty osiągniesz, trzymając się ściśle zaleceń producenta. Najczęściej stosuje się 1 część amli na 3 części henny.

    Inne kosmetyki na bazie amli

    Oprócz proszku i olejku warto też stosować inne kosmetyki wzbogacone tym składnikiem. Ajurwedyjski tonik do włosów z amlą, szampon czy odżywka pomogą ci poprawić kondycję włosów na co dzień, bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym