Data publikacji:

Arbutyna w kosmetyce: właściwości i zastosowanie

Arbutyna to związek chemiczny wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju kosmetyków. Dzięki właściwościom depigmentacyjnym znajduje zastosowanie w preparatach rozjaśniających i zwalczających przebarwienia skórne. Sprawdź, jak powstaje arbutyna, jak prawidłowo ją stosować oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.
Arbutyna w kosmetyce

Czym jest arbutyna?

Arbutyna to związek chemiczny pochodzenia roślinnego, powszechnie stosowana w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje działanie depigmentacyjne i antyoksydacyjne. Zwykle stosowana jest w preparatach, które zawierają inne składniki rozjaśniające, takich jak niacynamid, witamina C i kwasy hydroksylowe.

Arbutyna – gdzie występuje?

Najbogatszym źródłem arbutyny są liście roślin: mącznicy lekarskiej, borówki brusznicy, gruszy, bergenii. W mniejszych ilościach można znaleźć ją również w oregano, majeranku i żurawinie. W kosmetyce arbutyna stosowana jest w postaci czystej, którą stanowi glikozyd hydrochinonu.
Jako że arbutyna to składnik pochodzenia roślinnego, jest całkowicie wegańska. Jest częstym składnikiem kosmetyków naturalnych.

Arbutyna – właściwości

Do najważniejszych właściwości arbutyny zaliczamy:
  • rozjaśnianie przebarwień rozmaitego pochodzenia,
  • poprawę kolorytu skóry,
  • działanie odmładzające,
  • przyspieszenie regeneracji blizn,
  • ochronę skóry przed działaniem promieni UV,
  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • normalizację produkcji sebum.
  • Właściwości arbutyny docenią przede wszystkim osoby z cerą problematyczną, podatną na przetłuszczanie i powstawanie stanów zapalnych. Arbutyna najlepiej sprawdzi się jednak na skórze pokrytej przebarwieniami – jej działanie rozjaśniające pozwala na uporanie się z kłopotem nieestetycznych plam.'

    Arbutyna – remedium na przebarwienia skórne

    Arbutyna zaliczana jest do najcenniejszych składników kosmetycznych o działaniu depigmentacyjnym. Składnik ten pomaga w usuwaniu nawet utrwalonych przebarwień, jak również zapobieganiu powstawania nowych. Arbutyna hamuje produkcję tyrozynazy – enzymu, który uczestniczy w produkcji melaniny w skórze. Dzięki temu nowe przebarwienia nie pojawiają się, zaś te stare stopniowo stają się coraz jaśniejsze. Arbutyna w kosmetyce może być stosowana dwojako – zarówno w gotowych kosmetykach, jak i dodatek w postaci czystej substancji.
    Jakie czynniki przyczyniają się do rozwoju przebarwień?
  • Ekspozycja skóry na działanie UV – zdaniem specjalistów to główny powód powstawania nieestetycznych plam. Słońce wywołuje miejscowy wzrost pigmentacji, który u jednych objawia się niewielkimi piegami, a u innych – przebarwieniami o dużych rozmiarach.
  • Stosowanie leków antykoncepcyjnych, które uwrażliwiają skórę na działanie słońca.
  • Urazy mechaniczne skóry – powstałe na przykład po wyciskaniu zmian trądzikowych.
  • Zmian hormonalne, spowodowane na przykład ciążą lub menopauzą.
  • Arbutyna w kosmetyce

    Arbutyna w kosmetyce stosowana jest na szeroką skalę – tani i łatwo dostępny składnik znajdziemy w składach większości kosmetyków rozjaśniających.

    Kremy na przebarwienia z arbutyną

    Arbutyna to flagowy składnik kremów na przebarwienia, zarówno tych z niższej, jak i z wyższej półki. Jednocześnie kremy z arbutyną chronią skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym: jest ona naturalnym filtrem.

    Serum z arbutyną

    Serum z arbutyną to bardzo skuteczny sposób na walkę z przebarwieniami ze względu na lekką formułę produktu. Ma zdolność do wnikania w głębsze partie skóry, dlatego stosowane regularnie przynosi imponujące efekty. Serum z arbutyną może zawierać dodatkowo witaminę C, co potęguje jej działanie.

    Maseczki z arbutyną

    Arbutynę znajdziesz także w składach masek rozjaśniających.

    Jak stosować kosmetyki z arbutyną?

    Arbutyna to składnik działający skutecznie, ale delikatnie. Na efekty jej stosowania należy zaczekać kilka tygodni. Aby wspomóc wpływ arbutyny na skórę, warto pamiętać o kilku zasadach istotnych podczas walki z przebarwieniami.

    Regularnie złuszczaj naskórek

    Peelingi pozwolą na stopniowe pozbywanie się naskórka wraz z powierzchownymi przebarwieniami, a zarazem ułatwią arbutynie dotarcie do głębszych warstw skóry. Najlepszym wyborem będzie delikatny peeling enzymatyczny stosowany dwa razy w tygodniu.

    Stosuj maski o działaniu rozjaśniającym

    Arbutynę znajdziesz nie tylko w kremach i serach, ale także maskach o działaniu rozświetlającym. Najlepsze efekty zauważysz, regularnie sięgając po maski w płachcie.

    Pamiętaj o ochronie UV

    Choć arbutyna ma działanie fotoprotekcyjne, jest dość słabym filtrem. Aby pozbyć się przebarwień, codziennie stosuj krem z wysokim filtrem – minimum 50 SPF. Ekspozycja na działanie UV to jeden z głównych powodów pojawiania się przebarwień.

    Łącz arbutynę z innymi składnikami rozjaśniającymi

    Arbutynę bez obaw możesz stosować równocześnie z witaminą C, niacynamidem i retinolem.

    Arbutyna – przeciwwskazania do stosowania

    Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do stosowania arbutyny? Uznawana jest ona za substancję o delikatnym działaniu, dlatego nie wywołuje podrażnień i niepożądanych reakcji. Tak naprawdę jedynym przypadkiem, w którym należy wstrzymać się od jej używania, jest alergia na ten konkretny składnik.

    Arbutyna w kosmetyce – podsumowanie

    Arbutyna to substancja pochodzenia roślinnego, wykazująca działanie rozjaśniające. Sięgnij po nią, jeśli chcesz uporać się z przebarwieniami i zapobiec powstawaniu kolejnych plam. Arbutyna działa skutecznie, lecz delikatnie – na efekty jej używania należy zaczekać co najmniej kilka tygodni.
    Zdjęcie: Envato Elements