Data publikacji:

Bakuchiol – roślinny retinol dla cer wrażliwych

Kosmetyki z bakuchiolem w ostatnim czasie zyskują ogromną popularność. Składnik ten bywa nazywany łagodniejszym zamiennikiem słynnego retinolu, gwarantującym jednak porównywalne rezultaty. Dziś pod lupę bierzemy bakuchiol i podpowiadamy, u których osób sprawdzi się on najlepiej.
bakuchiol roślinny retinol

Bakuchiol – co to jest?

Bakuchiol to składnik pochodzenia roślinnego, który pozyskiwany jest z azjatyckiej rośliny Psoralea corylifolia. Już od wieków znany jest z działania leczniczego i przeciwzapalnego (wykorzystywany jest m.in. w medycynie chińskiej). Znany jest przede wszystkim ze zdolności do łagodzenia rozmaitych chorób skóry, takich jak egzema.
W ostatnich latach bakuchiol zrewolucjonizował rynek kosmetyczny, pojawiając się w rozmaitych produktach pielęgnacyjnych. Zauważono bowiem, że jego działanie jest łudząco podobne do tego, które oferuje znany od dekad składnik – retinol. Jak więc działa bakuchiol i kto w szczególności powinien rozważyć jego wypróbowanie?

Bakuchiol – efekty. Jak działa bakuchiol?

Choć bakuchiol i retinol to dwie zupełnie odmienne substancje, dostrzeżono, że ich działanie jest do siebie bardzo zbliżone. Bakuchiol wykazuje szereg właściwości, które zapewnia także rozsławiony retinol:
  • bakuchiol przyspiesza złuszczanie naskórka,
  • działa przeciwzaplanie,
  • ma działanie antyoksydacyjne,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • pobudza produkcję kolagenu i elastyny,
  • hamuje rozwój bakterii,
  • zmniejsza trądzik,
  • niweluje wydzielanie sebum,
  • działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco.
Oferowane przez bakuchiol rezultaty sprawiają, że na rynku kosmetycznym bywa on określany roślinnym retinolem.

Dla kogo bakuchiol?

Mimo zbliżonego działania, bakuchiol znacznie różni się od retinolu. Mowa przede wszystkim o ewentualnych przeciwwskazaniach do jego stosowania. Na czym polegają najistotniejsze różnice pomiędzy retinolem a jego roślinnym odpowiednikiem?
  • Bakuchiol może być stosowany przez kobiety w ciąży – nie jest kumulowany w organizmie i nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się płodu tak, jak retinol.
  • Może być stosowany także przez świeżo upieczone mamy i kobiety, które karmią piersią.
  • Nie ma działania fotouczulającego – może bez obaw stosować go przez cały rok.
  • Jest odpowiedni dla osób ze skórą wrażliwą – nie wywołuje podrażnień.
  • W początkowym okresie stosowania nie powoduje nagłego pogorszenia wyglądu skóry i wysypu niedoskonałości.
Podsumowując, bakuchiol to wybór dla ciebie, jeśli zależy ci na skutecznej pielęgnacji skóry w okresie największego nasłonecznienia, spodziewasz się dziecka lub borykasz się z problemami skóry wrażliwej i alergicznej. Z jego zalet mogą skorzystać także miłośniczki retinolu, które latem nie chcą rezygnować z jego używania ze względu na ryzyko fotouczuleń. Bakuchiol działa tak samo, a na pewno nie pozostawi po sobie podrażnień.
Należy zaznaczyć, że bakuchiol, choć gwarantuje podobne efekty do retinolu, działa znacznie delikatniej. Na pojawienie się porównywalnych rezultatów trzeba zaczekać – zapewniamy jednak, że warto.

Jakie kosmetyki z bakuchiolem wybrać?

Bakuchiol to bardzo popularny składnik serów i kremów. Kosmetyki z jego zawartością znajdziesz w każdej drogerii internetowej. Jak wspomnieliśmy, jego działanie jest skuteczne, a zarazem bardzo delikatne, dlatego stosowanie kilku produktów z bakuchiolem jednocześnie na pewno okaże się bezpieczne.

Bakuchiol – opinie. Polecane kosmetyki

Sprawdź, które kosmetyki z bakuchiolem cieszą się najlepszymi opiniami kobiet. Przedstawiamy 3 propozycje, które okażą się doskonałymi zamiennikami kosmetyków z retinolem. Te produkty zaskoczą cię skutecznością!
1. Nacomi Next Level, serum do twarzy z bakuchiolem 2%
Lekkie serum z 2% retinolem to znakomita alternatywa dla retinolu. Kompozycja naturalnych składników wygładza zmarszczki, działa przeciwstarzeniowo, niweluje przebarwienia i trądzik, pozostawia skórę napiętą i gładką. Serum najlepiej stosować rano i wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry.
2. Miraculum, krem z bakuchiolem na dzień
To doskonały krem dla cery wrażliwej, dojrzałej oraz wymagającej regeneracji. Oprócz bakuchiolu, znajdziesz w nim kwas hialuronowy, witaminę E oraz filtry UVA/UVB. Lekka konsystencja sprawia, że świetnie sprawdza się stosowany pod makijaż.
3. OnlyBio, tonik z bakuchiolem i skwalanem
Przeciwzmarszczkowy tonik z bakuchiolem i dodatkiem skwalanu przywróci skórze prawidłowe pH po myciu oraz zadziała przeciwzmarszczkowo. Ponadto reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza widoczność zmian trądzikowych. Po jego naniesieniu na skórę warto spotęgować efekt, nakładając serum z retinolem.

Bakuchiol – przeciwwskazania

Czy bakuchiol jest absolutnie bezpieczny dla wszystkich? Jedynym przeciwwskazaniem do jego stosowania jest reakcja alergiczna, która występuje naprawdę rzadko. Należy podkreślić, że ze względów bezpieczeństwa, bakuchiol nie powinien być stosowany łącznie z innymi składnikami złuszczającymi, takimi jak kwasy czy witamina C. Wówczas może on doprowadzić do podrażnienia cery. Nigdy nie łącz go również z kosmetykami, które zawierają związki żelaza lub miedzi.

Bakuchiol – alternatywa dla retinolu

Bakuchiol to skuteczny i bezpieczny składnik, który przyniesie twojej cerze wiele korzyści. W odróżnieniu od retinolu, nie powoduje podrażnień i nie wiąże się z ryzykiem fotouczuleń. Wypróbuj go, jeśli masz cerę wrażliwą lub po prostu poszukujesz bezpieczniejszej alternatywy. Jego działanie na pewno pozytywnie cię zaskoczy.
Zdjęcie: Envato Elements