Data publikacji:

Beeswax, czyli wosk pszczeli. Jakie ma właściwości?

Beeswax, występujący nieraz pod nazwą cera alba, to jeden z najczęściej stosowanych komponentów kosmetycznych. Można znaleźć go w wielu różnych produktach – od kremów, poprzez szampony, aż po szminki. Jak powstaje ten składnik i jakie właściwości wykazuje? Podpowiadamy.
beeswax czyli wosk pszczeli

Cera alba, czyli wosk pszczeli

Jeśli na liście składników swojego kosmetyku znalazłaś tajemniczą nazwę cera alba, wiedz, że kryje się za nią nic innego jak wosk pszczeli. Cera alba to bielona postać wosku, podczas gdy jego naturalna, brązowawa forma występuje pod nazwą cera flavia. Inną nazwą, pod którą w składzie INCI występuje wosk pszczeli, jest po prostu beeswax.
Cera alba jest substancją produkowaną bezpośrednio przez pszczoły, które używają jej do budowy ula. Topnieje w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Wosk pszczeli to naturalna, łatwa w pozyskiwaniu substancja, która stosowana jest w przemyśle kosmetycznym na bardzo szeroką skalę. Występuje w produktach do włosów, kremach, balsamach, kosmetykach do depilacji, olejkach, maściach, a nawet kolorowych kosmetykach o kremowej konsystencji, takich jak szminki i cienie do powiek.

Syntetyczny wosk pszczeli

Ciekawostką jest to, że cera alba posiada także swój syntetyczny odpowiednik. Producenci do jego tworzenia wykorzystują ropę naftową. Podobnie jak naturalny wosk, wpływa ona na konsystencję kosmetyku. Syntetyczny wosk może jednak działać drażniąco, a nawet nowotworowo.

Beeswax – właściwości

Czemu wosk pszczeli tak chętnie stosowany jest przez producentów kosmetyków? Odpowiedź jest prosta – nadaje im cechy, które znacznie uprzyjemniają ich stosowanie. Cera alba sprawia, że produkty kosmetyczne zyskują kremową i lepką konsystencję oraz utrzymują się na skórze. Ponadto wosk pszczeli pomaga łączyć frakcje tłuszczowe i wodne w kosmetykach, bez nieestetycznego efektu ich rozwarstwiania.
Jak beeswax działa na urodę? Wosk pszczeli to naturalny składnik, którego używanie niesie ze sobą wiele korzyści.
  • Cera alba to emolient, który ogranicza utratę wody z naskórka.
  • Intensywnie regeneruje i nawilża suchą i spierzchniętą skórę.
  • Działa zmiękczająco na włosy i utrzymuje ich nawilżenie.
  • Zawiera liczne substancje odżywcze, takie jak karotenoidy, skwalen, kwas palmitynowy, które oddziałują korzystnie na kondycję skóry.

Najlepsze kosmetyki z woskiem pszczelim

Beeswax to składnik, który sprawdza się szczególnie w kosmetykach nawilżających i regenerujących. Którym warto poświęcić szczególną uwagę?

Kremy do twarzy z woskiem pszczelim

Masz cerę suchą i skłonną do podrażnień? Krem z woskiem pszczelim otuli ją ochronnym płaszczem i utrzyma nawilżenie na prawidłowym poziomie. W internetowych drogeriach znajdziesz odżywcze kremy z cera alba zarówno na dzień, jak i na noc.

Kremy do stóp i dłoni z cera alba

Skóra stóp i dłoni przesusza się bardzo szybko. Wosk pszczeli doskonale zabezpieczy ją przed niekorzystnymi czynnikami i zregeneruje.

Pomadki z woskiem pszczelim

Twoje usta pękają lub pierzchną? Sięgnij po naturalną pomadkę, która ma w swoim składzie beeswax. Będziesz zachwycona efektami. Wosk pszczeli szybko przyniesie ulgę i odbuduje uszkodzony naskórek.

Wosk pszczeli w produktach do depilacji

Jako że beeswax jest idealnie lepki, znajdziesz go w plastrach do depilacji oraz rolkach do podgrzewaczy. Z jego pomocą szybko usuniesz nawet bardzo krótkie włoski.

Czy cera alba jest składnikiem bezpiecznym?

Choć beeswax, czyli wosk pszczeli, to produkt naturalny, często wywołuje uczulenia. Osoby podatne na skórne alergie powinny stosować kosmetyki z cera alba bardzo ostrożnie. Nadmiar tego składnika może oddziaływać również komedogennie, zapychając pory i powodując zmiany trądzikowe.
Zdjęcie: Envato Elements