Data modyfikacji:

Co na popękane pięty? Co na nie stosować?

W trakcie pielęgnacji całego ciała nie powinnaś zapominać o stopach, które wymagają tyle samo uwagi, co twarz, nogi czy dłonie. Jednym z najpowszechniejszych problemów, z którym borykają się kobiety, są pękające pięty, które nie tylko nie wyglądają zbyt estetycznie, ale także mogą powodować dyskomfort, a nawet ból. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób sobie z tym poradzić? Zobacz, co warto stosować na popękane pięty!

piety

Kilka ciekawostek o stopach

Czy wiesz, że skóra na piętach jest nawet dwukrotnie grubsza niż ta na dłoniach czy brzuchu? To z kolei powoduje szybsze narastanie naskórka, który wymaga regularnego złuszczania i pielęgnacji. Jeśli z niej zrezygnujesz, skóra straci swoją elastyczność, a to spowoduje pojawienie się problemu z popękanymi piętami.

Co więcej, skóra na stopach nie ma gruczołów łojowych! To właśnie one produkują sebum, które chroni naskórek przed wysychaniem. Z uwagi na to, że łój nie jest wytwarzany, stopy są szczególnie narażone i na utratę nawilżenia, i na pękanie.

Jakie są przyczyny popękanych pięt?

Zanim podpowiemy ci, co warto stosować na popękane pięty, warto najpierw sprawdzić, skąd się w ogóle biorą. Jakie są ich przyczyny? Na liście znalazły się między innymi:

  • wady postawy,
  • praca stojąca,
  • nadwaga, która powoduje nadmierny ucisk stóp,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • odwodnienie organizmu,
  • noszenie zbyt ciasnego lub luźnego obuwia,
  • choroby (łuszczyca, rogowiec stóp, cukrzyca, grzybica, choroby układu krążenia),
  • naturalne starzenie się skóry, które objawia się cieńszą i suchą skórą pięt,
  • niewłaściwa pielęgnacja,
  • nieprawidłowa higiena.

Co ciekawe, popękane pięty mogą być także związane z niezbilansowaną dietą. Szczególnie istotne są niskie poziomy cynku, który opowiada za naturalne procesy naprawcze skóry, czy niedobór witaminy A.

Domowe sposoby na popękane pięty

Jeśli masz czas i ochotę, to możesz wypróbować jeden z polecanych przez nas domowych sposobów na popękane pięty. To metody, które są znane od wielu lat. Bardzo często korzystały z nich nasze babcie, które nie miały dostępu do tak szerokiej gamy kosmetyków i aptecznych preparatów.

Pierwszym i chyba najpopularniejszym domowym sposobem na popękane pięty jest moczenie stóp w wodzie z solą. Tu ważna uwaga – nie polecamy stosowania do tego zwykłej soli kuchennej. Zamiast niej o wiele lepszym wyborem będzie na przykład ta bocheńska czy iwonicka.

Równie doskonałym pomysłem jest moczenie stóp w wodzie z miodem. Wystarczy nalać ją do miski, a następnie dodać około 350 g naturalnego słodzika. Potrzymaj stopy w mieszance przez około 15 minut, a następnie delikatnie je osusz i wysmaruj ulubionym balsamem.

Jeśli chcesz poradzić sobie z popękanymi piętami, to możesz również przygotować samodzielnie maskę z płatków owsianych. Wymieszaj je z czymś tłustym, najlepiej z ulubionym olejkiem, który ma cenne właściwości, a następnie nałóż na stopy i pozostaw na około pół godziny.

Pamiętaj, że wymienione domowe sposoby na popękane pięty zapewnią efekty tylko wtedy, gdy zadbasz o regularność!

Co na popękane pięty? Odpowiednie kosmetyki!

Odpowiednie kosmetyki to jeden z najlepszych sposobów na uporanie się z problemem pękających pięt. Podstawą jest peeling, który należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Pod tym względem skóra na stopach nie różni się niczym od tej na twarzy – regularne złuszczanie naskórka to najłatwiejsza metoda usunięcia suchej, popękanej skóry.

Szczególnie dobrym wyborem będzie sięganie po peelingi o działaniu zmiękczającym, nawilżającym i wygładzającym. Możesz również zdecydować się na kosmetyki przeznaczone specjalnie dla suchej i szorstkiej skóry.

Pumeks na popękane pięty – must have w twojej łazience

Pumeks to akcesorium uznawane za must have w każdej łazience, nie tylko u osób, które zmagają się z problemem pękających pięt. Czym tak właściwie jest? To skała wulkaniczna zamknięta w łatwej i przyjemnej w użyciu formie, która bez problemu poradzi sobie w pielęgnacji stóp.

Pumeks warto stosować bez względu na wykonywane peelingi. Najlepiej jest sięgać po niego raz na tydzień lub dwa. Uważaj, aby nie przesadzić, ponieważ nadmierne korzystanie z pumeksu może prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia naskórka.

Równie doskonałym pomysłem będzie zainwestowanie w maseczkę do stóp, z której pomocą skutecznie usuniesz zrogowaciały naskórek, wygładzisz pięty, a do tego zapewnisz im dawkę regeneracji i nawilżenia.

W twojej kosmetyczce nie może zabraknąć również kremu do stóp. Szukaj kosmetyków zawierających przede wszystkim mocznik, który ma właściwości zmiękczające i chroni naskórek przed rogowaceniem. To również ta substancja aktywna odpowiada za optymalne nawilżenie skóry.

Na liście innych polecanych składników, które sprawdzą się w pielęgnacji popękanych pięt, znalazły się:

  • gliceryna,
  • alantoina,
  • rokitnik,
  • kwas salicylowy,
  • naturalne oleje.

Standardowy krem możesz również zastąpić balsamem, emulsją, maścią lub żelem. Szukaj w nich tych samych składników, które pomogą ci z przesuszoną, popękaną i szorstką skórą na piętach.

Co jest jeszcze dobre na popękane pięty?

Jeśli stosowanie właściwych kosmetyków, zmiana nawyków czy domowe sposoby na popękane pięty nie przyniosą oczekiwanego efektu, to znak, że czas umówić się na wizytę u podologa. To specjalista z zakresu leczenia chorób stóp, współpracujący często z dermatologiem czy chirurgiem.

Podolog pomoże ci w dosłownie wszystkich problemach ze stopami, w tym również z popękanymi piętami. Na tym jednak nie koniec! Specjalista opowie ci o prawidłowej pielęgnacji, wykona masaż, a nawet podpowie, jak zadbać o profilaktykę rozmaitych chorób stóp.

Autorka: Katarzyna Wendzonka