Data publikacji:

Jakie są bezpieczne farby do włosów siwych?

Siwe włosy mogą pojawić się już w dość młodym wieku. Niegdyś siwizna była wiązana ze starszym wiekiem, ale obecnie ludzie żyją w zbyt dużym stresie, co może objawiać się przedwczesnym siwieniem. Mogą na to mieć też wpływ czynniki genetyczne. Tak więc sprawa siwych włosów nie jest taka sama u wszystkich. Są osoby, które nawet w wieku 75 lat nie mają tego problemu. Jeśli masz siwe pasma włosów lub pojedyncze siwe włosy, poznaj bezpieczne farby do włosów siwych!
bezpieczna farba do siwych włosów

Dobre farby do włosów siwych

Jeśli chodzi o farby drogeryjne, to od dłuższego czasu hitem są farby do włosów bez amoniaku pokrywające siwe włosy. Jak je rozpoznać? Otóż na opakowaniu są podane informacje, że farba pokrywa siwe włosy (i w jakim stopniu). Jeśli nie ma takiego opisu, lepiej nie kupować takiego produktu, zwłaszcza jeśli tej siwizny jest dużo. Trzeba to powiedzieć wprost: dobra farba nie jest tania. Na serio trzeba sobie odpuścić takie farby. Owszem, potrafią świetnie pokryć siwe włosy – i na dodatek kolor się zgadza z tym, co pokazane jest na opakowaniu. Jednak istnieje duże ryzyko, że włosy się mogą przepalić lub zaczną wypadać garściami. Nie jest to żadną regułą, natomiast korzystniej i bezpieczniej jest wybierać droższe produkty do koloryzacji siwych włosów, które są wytworem renomowanych firm. Nie można powiedzieć, że taka farba nie będzie miała negatywnego wpływu na włosy. Farby chemiczne są bardzo silne, wiele zależy od tego, w jakiej kondycji są włosy w momencie ich farbowania. Jeśli zabieg nie będzie przeprowadzony zgodnie z instrukcją producenta, też może pojawić się problem (na przykład za długo trzymana farba to zbyt ciemny kolor). Ogólnie rzecz ujmując, farby z drogerii są niesamowicie wygodne w stosowaniu, Już w 30 minut można cieszyć się nowym kolorem włosów. Znane marki mają bardzo duży wybór kolorów. Jest faktycznie w czym wybierać. Po koloryzacji warto stosować kosmetyki dedykowane do pielęgnowania włosów farbowanych. Trzeba też brać pod uwagę porowatość włosów.
Można powiedzieć, że farby chemiczne pozwalają na błyskawiczne pozbycie się siwizny. Trzeba jednak pamiętać, że odrosty pojawią się mniej więcej po 3 tygodniach. Po tym czasie lepiej jest ponowić zabieg koloryzacji, gdyż siwe odrosty prezentują się fatalnie. Można je przykryć tymczasowo za pomocą korektora. Jeśli farba była zmywalna, trzeba zafarbować całe włosy (chyba, ze w instrukcji podano inne zalecenia). Jeśli farba jest trwała, a kolor się nie wypłukał, można pokoloryzować jedynie odrosty.

Naturalne farby do włosów siwych

Na rynku kosmetycznym jest kilka marek, które proponują skuteczne w pokrywaniu siwych włosów farby naturalne. Zaletą tych farb jest, że rzeczywiście nie niszczą włosów. Dają bardzo piękny efekt farbowania. Ich zapach nie jest uciążliwy w trakcie zabiegu koloryzacji. Farbuje się nimi identycznie jak farbami chemicznymi. Oznacza to, że po pół godziny można cieszyć się nowym kolorem włosów bez siwizny. Jedna z włoskich marek wprowadziła odmianę farb, która umożliwia zafarbowanie włosów w ciągu 15 minut. Jest to ciekawa propozycja dla osób zabieganych, które na nic nie mają czasu. To świetna opcja dla ludzi, którzy nie cierpią farbowania włosów, a chcą dobrze wyglądać.
Marki promujące naturalną koloryzację włosów mają też w ofercie pełną gamę kosmetyków do pielęgnacji włosów. Mogą to być szampony, odzywki, maski i serum do włosów. Jak najbardziej można spróbować działania tego typu kosmetyków.

Ziołowa farba kryjąca siwe włosy

Henna do włosów ma spore grono zwolenniczek. W rzeczy samej jest to świetny wybór dla zdrowia i piękna włosów. Natomiast produkty tego rodzaju są niebywale czasochłonne. Chodzi oczywiście o siwe włosy. Siwizna wymaga dwuetapowego hennowania. Zdecydowanie prościej jest uzyskać ciemne odcienie (brąz, rudy, czarny). Henna w wersji blond może być dość ryzykowna. Co prawda ostatnio pojawiło się nieco mieszanek przeznaczonych dla blondynek, więc można je wypróbować. Są to specjalnie opracowane formuły dla włosów jasnych. Nie warto próbować eksperymentować z innymi hennami. Mieszanie kolorów jest dobre dla włosów ciemnych.
Przy siwych włosach, w szczególności przy ich znacznej ilości, nie można sobie odpuszczać pierwszego etapu farbowania. Do tego celu służy henna czerwona. Trzeba ją trzymać na włosach mniej więcej 2 godziny, a nawet i dłużej. Hennę po tym czasie należy zmyć. Drugi etap polega na położeniu henny w wybranym kolorze. Tutaj można bawić się mieszaniem barw dla uzyskania niepowtarzalnych efektów. Taką hennę trzyma się od 2 do nawet 4 godzin. Czas może zależeć od tego, w jakim stanie są włosy, ile jest tej siwizny, czy włosy nie były zniszczone od zabiegów fryzjerskich. Po spłukaniu henny nie można włosów myć szamponem przez 2 dni. Henna musi się utlenić. Kolor właściwy pokaże się w ciągu kilku dni. Zaletą henny jest to, że w razie chęci zmiany koloru nie trzeba czekać ileś czasu na to, by włosy odpoczęły od farbowania. Henna jest jednocześnie świetną odżywką do włosów, przez co można ją stosować bardzo często. Henna bezbarwna sama w sobie opisywana jest jako produkt, który odżywia włosy, ale po jej zmyciu trzeba nieco odczekać, jeśli chce się położyć inny kolor. Nie raz okazywało się, że zamiast wymarzonego koloru pojawiały się zielone włosy. Taka henna neutralna jest lepsza dla włosów, które nie będą farbowane, a celem zabiegu jest wyłącznie poprawa kondycji włosów.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.