Data publikacji:

Białe paznokcie u nóg: jakie mogą być przyczyny?

Paznokcie są wytworem naskórka i mogą powiedzieć wiele o naszym stanie zdrowia. Pojawiające się na nich białe plamy mogą mieć różne przyczyny, niektóre z nich nie świadczą o żadnej poważnej chorobie, a inne wprost przeciwnie. Co oznaczają białe plamy pojawiające się na paznokciach u stóp? Jakie mogą być przyczyny białych paznokci u nóg? Przekonajmy się, czym są i jak wyleczyć białe plamy na paznokciach.
białe paznokcie u nóg

Charakterystyka paznokci

Paznokcie są to płytki rogowe wyprodukowane przez skórę. Powstają już w okresie płodowym, zatem człowiek rodzi się z już uformowanymi paznokciami. Płytki rogowe rosną, kiedy żywe komórki skóry przekształcają się w komórki martwe, które łączą się ze sobą, tworząc paznokieć. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką paznokcie pełnią funkcję w naszym życiu. Między innymi ochraniają wrażliwe opuszki palców przed uszkodzeniami mechanicznymi i zwiększają funkcję dotykową palców. Zatem ich odpowiedni rozwój i wygląd jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania. Zdrowy paznokieć powinien mieć gładką powierzchnię i mieć jednolity kolor, a pojawiające się jakiekolwiek zmiany na powierzchni rogowej mogą dawać nam znać, że dzieje się coś ze zdrowiem organizmu. Dlatego jeżeli na płytce rogowej pojawią się jakiekolwiek zmiany, nie należy ich bagatelizować.

Białe plamki na paznokciach

Pojawiające się białe plamki na paznokciach mogą przybierać różne formy. Bielactwo paznokci, czyli leukonychia, może objawiać się w następujący sposób:
  • punktowe plamki na powierzchni paznokcia,
  • bielactwo na całym paznokciu,
  • bielactwo częściowe, np. na połowie paznokcia,
  • podłużne paski na powierzchni rogowej,
  • poprzeczne, biała linie.
  • Oprócz różnych postaci leukonychii wyróżnia się także jej trzy rodzaje, które rozróżniają powód jej występowania. Wyróżnia się leukonychię prawdziwą, spowodowaną zmianami w macierzy paznokcia, z której wyrasta powierzchnia rogowa; leukonychię pozorną, która objawia się zmianami w tkankach podpaznockiowych, a nie bezpośrednio na powierzchni paznokcia oraz pseudoleukonychię, czyli bielactwo powstałe na powierzchni paznokcia.

    Jakie mogą być przyczyny białych paznokci u nóg?

    Można dopatrywać się wielu przyczyn powstawania białych plamek na paznokciach u stóp. Jedne z nich nie stanowią zagrożenia, jednak wyglądają nieestetycznie, więc warto się ich pozbyć, a niektóre mogą mieć już poważniejsze skutki dla zdrowia. Przedstawiamy więc najbardziej popularne przyczyny powstawania białych przebarwień na paznokciach u stóp:
  • Nieprawidłowy manicure – chodzi tu konkretnie o zdejmowanie wykonanej stylizacji hybrydowej acetonem. Dany środek do usuwania lakieru może odbarwić paznokieć i znacznie go osłabić, co jest częstą przyczyną bielactwa paznokci u kobiet.
  • Uraz paznokcia – białe plamy na paznokciu mogą powstawać również w przypadku uderzenia powierzchnią rogową w twardy przedmiot, np. mebel. Dochodzi wtedy do mikrourazu paznokcia objawiającego się plamkami bądź podłużnymi „rysami”. Do urazu płytki paznokcia może dojść również podczas obgryzania paznokci bądź skórek. W tym przypadku plamki/smugi nie są niebezpieczne, jednak znikną dopiero w przypadku odrośnięcia paznokcia, co może trwać nawet kilka miesięcy.
  • Niedobór witamin i minerałów – jakich witamin brakuje, gdy na paznokciach pojawiają się białe plamy? Głównym powodem jest niedobór witamin z grupy B, witaminy A, C lub E, a także wapnia, cynku, magnezu, potasu bądź białka. W celu pozbycia się schorzenia, warto wprowadzić odpowiednią dietę i suplementację wzbogaconą o powyższe witaminy i minerały.
  • Zatrucie metalami ciężkimi – za pojawienie się plamek na paznokciach może odpowiadać również zatrucie metalami ciężkimi takimi jak arszenik czy tal.
  • Chemioterapia – osłabienie organizmu związane z chemioterapią może mieć bezpośredni wpływ na powstawanie bielactwa na powierzchni rogowej.
  • Bielactwo wrodzone – spowodowane genami.
  • Łuszczyca paznokci – podczas tego schorzenia, oprócz białych przebarwień na paznokciach, może dochodzić do znacznej łamliwości płytki, jej rozdwajania się oraz pogrubienia paznokcia.
  • Plamy związane z chorobami – zmiany na paznokciach mogą dotyczyć również między innymi chorób nerek, niedokrwistości, niewydolności serca, łysienia plackowatego, ziarnicy złośliwej, nadmiernej potliwością oraz marskości wątroby.
  • Grzybica – a dokładniej biała grzybica paznokci, może być powodem powstawania przebarwień na paznokciu. Spowodowana jest zakażeniem płytki paznokcia i wymaga wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
  • Jak pozbyć się białych przebarwień na paznokciach u stóp?

    Aby rozpocząć walkę z przebarwieniami na paznokciach, należy najpierw znaleźć przyczynę ich powstawania. Jeżeli powód tkwi w nieodpowiedniej pielęgnacji i stosowanych środkach, należy je oczywiście wykluczyć. W przypadku urazu mechanicznego nie trzeba wprowadzać żadnego leczenia, tylko omijać twarde przedmioty i patrzeć pod nogi. Zmiany w płytce rogowej spowodowane brakiem witamin i minerałów będą wymagały wdrożenia zbilansowanej diety wzbogaconej głównie o produkty zawierające wskazane ubytki oraz odpowiednią suplementację. Z kolei bielactwo wywołane przez schorzenia i choroby organizmu należy leczyć z pomocą lekarza, który odnajdzie konkretną przyczynę chorobową. W przypadku grzybicy niezbędne będzie udanie się do dermatologa, który wdroży odpowiednią terapię, pomagającą w pozbyciu się niechcianej choroby.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka