Data publikacji:

Blizna przerostowa: jak powstaje? Czy można ją usunąć?

Wszelkiego rodzaju blizny to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się pacjenci gabinetów dermatologicznych. Blizna może być nie tylko kłopotem natury estetycznej; nieraz powoduje swędzenie, dyskomfort, a nawet ból. Specyficznym rodzajem jest blizna przerostowa. Tłumaczymy, jak ją rozpoznać oraz jak postępować w razie jej powstania.
blizna przerostowa

Jak powstają blizny?

Na początku warto podkreślić, że powstawanie blizn jest procesem całkowicie naturalnym i potrzebnym. Na skutek uszkodzenia skóry w miejscu zranienia dochodzi do nadprodukcji włókien kolagenowych i elastynowych po to, by zabezpieczyć wrażliwą strefę. Niestety, nowo powstała tkanka bliznowata nie będzie jednak identyczna, jak zdrowa skóra.
Do powstania blizny dochodzi na skutek uszkodzenia tkanki podskórnej, a więc najgłębszej warstwy skóry. Dzieje się tak na skutek urazu mechanicznego (np. rozcięcia), termicznego (oparzenie) lub chemicznego. Niektóre osoby wykazują zwiększoną podatność na powstawanie blizn. Czynnikami, które zwiększają ryzyko ich pojawienia, są predyspozycje genetyczne, ale także płeć. Zauważono, że blizny o wiele częściej pojawiają się u kobiet.

Rodzaje blizn

W dermatologii wyróżnia się kilka rodzajów blizn.
  • Blizna zanikowa – występuje w postaci wgłębienia, na przykład po trądziku lub ospie.
  • Bliznowiec – wypukła i duża forma blizny, często ze skłonnością do wzrastania. Może powodować ból.
  • Blizna przykurczowa – utrudniająca swobodne poruszanie się na skutek skurczenia znacznej połaci skóry (powstała np. po oparzeniu).
  • Blizna przerostowa – powstała miejscowo, wyłącznie w miejscu zranienia skóry, bez skłonności do rozrastania się.

Blizna przerostowa – najczęstszy rodzaj blizn

Blizna przerostowa to dokładnie ta sama zmiana skórna, która pojawia się na skórze na skutek rozcięcia jej skalpelem, mocnego zadrapania czy wycięcia pieprzyka. To najczęściej występujący rodzaj blizn.
  • Blizna przerostowa charakteryzuje się zmienioną strukturą skóry w miejscu powstania rany. Jest błyszcząca i gładka, na skutek nadprodukcji włókien kolagenowych i elastynowych. Na początkowym etapie może być lekko zaczerwieniona.
  • Jej typową cechą jest również stwardnienie i zgrubienie. Blizna wypukła jest doskonale wyczuwalna pod dłonią.
  • Zagojone blizny przerostowe z reguły nie wywołują bólu.

Możliwe problemy z blizną przerostową

Blizna przerostowa należy do najmniej kłopotliwych rodzajów blizn. Jeśli od samego początku poddaje się ją właściwej pielęgnacji, istnieje szansa, że całkowicie zaniknie lub chociaż zmniejszy swoją wydatność. Mimo to czasami przerost blizny okazuje się problematyczny. Jeśli po zranieniu skóra nie jest odpowiednio pielęgnowana, istnieje ryzyko infekcji, która spotęguje przerost blizny i jej widoczność.

Blizna przerostowa a bliznowiec

Blizny przerostowe bywają mylone z bliznowcami. Są to jednak zupełnie odmienne rodzaje zmian skórnych. O ile blizna przerostowa osiąga określony rozmiar, o tyle bliznowiec wykazuje skłonność do wzrastania. Może odnawiać się nawet po usunięciu go laserem. Jeśli masz wątpliwości, czy na twojej skórze pojawił się bliznowiec, czy blizna przerostowa, najlepiej skonsultuj je z dermatologiem.

Jak zapobiec powstaniu blizny przerostowej?

Zraniłaś się głęboko, a może planujesz zabieg chirurgiczny, który na pewno zakończy się blizną? Już teraz przygotuj się na pielęgnację skóry, która pomoże zapobiec powstaniu przerostu.
  • Natychmiast po powstaniu urazu skóry należy ją zdezynfekować. Zainfekowanie rany może doprowadzić do powstania większej blizny.
  • Do czasu zasklepienia się rany należy szczególnie dbać o jej oczyszczanie i stosować środki dezynfekujące. Miejsce zranienia nie powinno być wystawiane na działanie promieni UV.
  • Gdy skóra się zagoi i zauważysz, że rozpoczął się proces bliznowacenia, zacznij stosować preparaty na blizny. Występują one w rozmaitych postaciach: plastrów, kremów oraz olejków. Większość z nich to preparaty dostępne bez recepty.

Polecane preparaty przeciw bliźnie przerostowej

Aby zapobiec przerostowi blizny, środki pielęgnujące zacznij stosować od razu po zagojeniu rany. Przedstawiamy przykładowe skuteczne środki, które zmniejszą ryzyko powstania przerostu i zmniejszą widoczność blizny.

Contractubex, żel na blizny

To żel powstały na bazie naturalnych składników, które zmiękczają skórę i zapobiegają rozrostowi blizn. Ma również działanie rozjaśniające. W składzie znajdziesz wyciąg z cebuli, alantoinę oraz heparynę.

Sikatris, plastry na blizny

Wygodne w użyciu plastry na blizny z żelem silikonowym można stosować zarówno po zranieniach, jak i operacjach, w tym po cesarskim cięciu.

Blizan, silikonowy żel na blizny

Kompilacja nawilżających składników ogranicza ubytek wody ze skóry, dzięki czemu blizna staje się bardziej miękka i zbliżona wyglądem do zdrowej skóry.

Blizna przerostowa a zabiegi profesjonalne

W niektórych przypadkach domowe metody nie wystarczą, by zmniejszyć widoczność blizny przerostowej. Dzieje się tak zwłaszcza gdy rana jest bardzo rozległa oraz gdy od jej powstania minęło wiele czasu. Wówczas warto zainteresować się zabiegami medycyny estetycznej, wśród których najwyższą skuteczność osiąga laseroterapia. Za pomocą zabiegów laserowych można znacząco zmniejszyć widoczność blizn przerostowych – nie tylko tych świeżych, ale także wieloletnich.
Zdjęcie: Envato Elements