Data publikacji:

Sposób na blizny po wyciskaniu pryszczy

Trądzik jest zazwyczaj nieodłączną częścią dojrzewania. Wiele młodych osób, ale nie tylko, zmaga się z wypryskami na twarzy, szyi, ramionach, plecach itd., które mogą pozostawiać po sobie nieestetycznie wyglądające blizny. Jak zatem sobie z tym poradzić? Jak zniwelować blizny potrądzikowe? Przedstawiamy sposób na blizny po wyciskaniu pryszczy.
blizny po wyciskaniu pryszczy

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik jest chorobą dermatologiczną skóry, która objawia się na różne sposoby. Może mieć postać grudek, zaskórników, cyst wypełnionych ropą, zarumienienia skóry lub guzków podskórnych. Różnią się one barwą, strukturą, wielkością oraz stopniem bolesności. Główną przyczyną wykwitów trądzikowych jest nieuregulowana gospodarka hormonalna, a tym samym nadmierne wydzielanie serum. Ze względu na zmiany hormonalne w wieku dojrzewania, większość młodych ludzi narażonych jest na pojawienie się trądziku, który zanika po paru latach, po przebyciu danego okresu. Jednak trądzik może oczywiście występować także u dorosłych osób, u których zmienia się poziom hormonów pod wpływem np. stresu, miesiączki, ciąży, przyjmowanych leków itd., zatem pryszcze nie są domeną jedynie młodych ludzi. Powodem pojawiania się wyprysków może być również nieodpowiednia dieta- spożywanie przetworzonej żywności, słodyczy i niezdrowego jedzenia, chroniczne zmęczenie, zła pielęgnacja skóry, bądź jej brak, a nawet alergie żywnościowe. Jak widać, dużo czynników wpływa na pojawianie się trądziku, dlatego aby wykluczyć aspekt powodujący wypryski, najlepiej udać się do specjalisty- dermatologa, który dokładnie określi przyczynę i wprowadzi odpowiednie leki/maści/kremy ujarzmiające trądzik „wskakujący” na skórze.

Czy po wyciskaniu pryszczy zostają blizny?

Choroba dermatologiczna skóry objawiająca się trądzikiem dotyka większości populacji na świecie. Niektórym osobom ustępuje po okresie dojrzewania, jednak w wielu przypadkach niezbędne jest leczenie dermatologiczne pomagające od wewnątrz i od zewnątrz pozbyć się pryszczy. Niestety po wyciskaniu wyprysków oraz przebytej kuracji mogą pozostać ślady potrądzikowe w postaci blizn, których zniwelowanie nie jest prostą sprawą. Oczywiście nie każdy narażony jest na blizny potrądzikowe, jednak osoby nadmiernie wyciskające pryszcze, zwłaszcza ropne oraz osoby posiadające zaawansowane postacie danej choroby mogą spodziewać się nieestetycznie wyglądający blizn w miejscach wcześniejszego występowania wykwitów skórnych.
Blizny powstałe po trądziku są zmianami skórnymi będącymi efektem uszkodzenia skóry właściwej. Rany po pryszczach zastępowane są tkanką łączną włóknistą, która różni się od skóry właściwej, co powoduje zapadnięcia, wgłębienia w skórze, bądź wprost przeciwnie, wypukłości na powierzchni tkanki skórnej.

Rodzaje blizn po wyciskaniu pryszczy

Powstałe blizny potrądzikowe mogą przybierać różne postacie, wśród których wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje:
  • Blizny hipertroficzne- są formą blizn przerostowych, które wystają ponad powierzchnię skóry, mają postać wypukłych, nieco twardszych niż skóra guzków.
  • Blizny atroficzne- inaczej mówiąc- blizny zanikowe, objawiają się wgłębieniami w skórze i nierówną powierzchnią naskórka. Mogą występować w kształcie szpikulca, wagonu, walca, być głębokie lub stosunkowo płytkie.
  • Blizny odbarwione- czyli przebarwienia, są plamami występującymi na skórze przybierające różowe lub jasnobeżowe kolory.
  • Jak usunąć blizny po wyciskaniu pryszczy?

    Usuwanie blizn powstałych po trądziku nie jest prostą czynnością, jednak nie oznacza to, że nie da się ich zniwelować. Przede wszystkim w danym procesie ważna jest cierpliwość, gdyż efektów nie zauważy się oczywiście po jednym dniu, cały proces trwa miesiącami, a nawet latami oraz samodyscyplina i regularność. Poniżej przedstawiamy różnorodne, sprawdzone sposoby usuwania/zmniejszania blizn potrądzikwych:

    Domowe sposoby na blizny po pryszczach

  • Olej kokosowy- zawiera kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, dzięki którym następuje zwiększona produkcja kolagenu niezbędnego podczas kuracji blizn oraz znaczne nawilżenie skóry.
  • Sok z cytryny/ocet jabłkowy- zawarte kwasy w soku z cytryny pomagają usunąć martwy naskórek i oczyścić naskórek, a tym samym wpłynąć na szybszą regenerację skóry i zminimalizować widoczność blizn potrądzikowych.
  • Wyciąg z cebuli- powoduje uelastycznienie blizny, jej spłycenie oraz zblednięcie.
  • Produkty na zmniejszenie widoczności blizn

  • Bioderma pigmentbio- dany krem posiada kwas glikolowy, który złuszcza martwy naskórek i stymuluje komórki skórne do odbudowy. Jego głównym zadaniem jest rozjaśnienie oraz spłycenie głębokich blizn i przebarwień.
  • Żel na blizny Nourisil- zawiera żele silikonowe, które wpływają na zmiękczenie i wygładzenie blizn oraz bliznowców. Produkt wzbogacony jest o witaminę E, która sprawia, że blizny i rany szybciej się goją, a ich wielkość zostaje znacznie zmniejszona.
  • Medycyna estetyczna na blizny

  • Laseroterapia- światło używane podczas zabiegu dociera do głębokich warstw skóry, niszcząc w kontrolowany sposób włókna kolagenowe, na rzecz stymulacji nowych fibroblastów, które regenerują włókna kolagenowe i elastynowe. Innymi słowy, laser pobudza przebudowę struktury skóry, poprzez zastępowanie uszkodzonych tkanek, nowymi.
  • Mezoterapia- sprawdzi się idealnie w przypadku blizn głębokich. Zabieg polega na podskórnej aplikacji substancji odżywczej w miejscu występowania blizny. Preparat zamieszczany cienką igłą pod skórą powstaje z wyizolowanej krwi pacjenta, dzięki czemu cały proces jest naturalny i bezpieczny. Zawarta w substancji fibryna powoduje szybszy wzrost komórek, a płytki krwi i komórki macierzyste przyspieszają proces regeneracji skóry.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Przemysław Mańka