Data modyfikacji:

Blokery potu: jak działają? Jak ich używać?

Nadmierna potliwość to problem, który bywa przyczyną obniżonej pewności siebie i kompleksów. Jeśli zauważasz, że kąpiel i standardowe antyperspiranty nie wystarczą, by czuć się świeżo i pewnie, warto zainteresować się blokerami potu. Tłumaczymy, czym są te kosmetyki i jak używać ich w prawidłowy sposób.
Blokery potu: jak działają

Funkcje potu w organizmie człowieka

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, którego celem jest regulacja temperatury ciała, usuwanie toksyn oraz utrzymywanie prawidłowego pH skóry. Ludzkie ciało posiada aż 3 miliony gruczołów potowych (najwięcej w okolicach pach, stóp i dłoni). Warto podkreślić, że ludzki pot jest bezwonny – przykrego zapachu nabiera dopiero po zetknięciu z bakteriami bytującymi na skórze.
Faktem jest, że pocenie się, mimo że jest procesem w pełni naturalnym, nie jest dobrze odbierane przez społeczeństwo. Mokre plamy pod pachami na randce lub spotkaniu biznesowym zepsuły nastrój już niejednej osobie.
Jeśli pomimo stosowania klasycznych antyperspirantów zauważasz, że pocisz się intensywnie, być może dotyczy cię problem nadpotliwości. Wówczas warto wypróbować kosmetyki do zadań specjalnych, czyli blokery potu.

Nadpotliwość – najczęstsze przyczyny

Nadpotliwość jest kłopotem, z którym borykają się osoby w różnym wieku. Sama w sobie może, choć nie musi, wiązać się z problemami zdrowotnymi.
Do przyczyn nadpotliwości zaliczają się:
  • predyspozycje genetyczne,
  • otyłość,
  • choroby tarczycy,
  • noszenie ubrań z nieprzewiewnych materiałów,
  • złej jakości dieta,
  • picie alkoholu i palenie tytoniu.
  • Jeśli wykluczasz obecność chorób, z nadpotliwością możesz walczyć poprzez zmianę nawyków pielęgnacyjnych, a także modyfikację stylu życia.

    Jak pocić się mniej?

    Podczas codziennej kąpieli stosuj mydło antybakteryjne, które ograniczy drobnoustroje odpowiedzialne za przykry zapach.
    Wybieraj odzież wykonaną z naturalnych tkanin zapewniających skórze dostęp do powietrza. Najlepiej sprawdzą się ubrania z bawełny, lnu, wiskozy.
    Zadbaj o zdrową dietę – wprowadź do niej świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso, dobrej jakości nabiał. Pamiętaj również o piciu odpowiednio dużych ilości wody.
    Zwykły antyperspirant zamień na bloker potu – kosmetyk, który ograniczy pracę gruczołów potowych nawet na kilka dni.

    Czym jest bloker potu? Czym różni się od antyperspirantu?

    Blokery potu to grupa kosmetyków należących do antyperspirantów. W odróżnieniu od zwykłych preparatów zawierają wysokie stężenie chlorku glinu. Substancja ta wchodzi w reakcję z potem, tworząc żel, który dosłownie blokuje gruczoły potowe. Gęsta warstwa dociera do głębokich warstw naskórka, dlatego jednokrotne użycie blokera może wystarczyć nawet na 4–5 dni. Bloker potu, w odróżnieniu od antyperspirantu, może być więc stosowany sporadycznie.

    Jak używać blokera potu?

  • Bloker potu nakładaj na skórę nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Na początku warto aplikować go raz w tygodniu i obserwować, czy uzyskane efekty są satysfakcjonujące. Kosmetyku używaj przed pójściem spać.
  • Kosmetyk powinien być nałożony na czystą, suchą skórę.
  • Przed aplikacją blokera nie używaj peelingów do ciała i nie depiluj skóry. Chlorek glinu może działać drażniąco.
  • Czy bloker potu może być groźny?

    Bloker poru może wydawać się rozwiązaniem pozbawionym wad. Tego typu kosmetyk należy jednak stosować z dużą rozwagą. Zbyt częsta aplikacja blokera na skórę może doprowadzić do silnego podrażnienia oraz stanu zapalnego. Jeszcze raz podkreślimy, że pocenie się jest procesem naturalnym i potrzebnym.
    Od czasu do czasu zrób dłuższą przerwę od blokerów, powracając do delikatniejszych środków hamujących pocenie. Takie produkty znajdziesz nawet wśród środków naturalnych. Warto wypróbować dezodoranty na bazie ziół lub ałunu.

    Najlepszy bloker potu – propozycje

    Najskuteczniejszych blokerów potu warto poszukiwać wśród dermokosmetyków. Podpowiadamy, które preparaty cieszą się największą popularnością ze względu na wysoką skuteczność.

    Ziaja, bloker potu

    To tani i dobrze oceniany bloker potu, pozbawiony parabenów, substancji zapachowych oraz barwników. Wystarczy zastosować go dwa razy w tygodniu, by cieszyć się suchą i świeżą skórą.

    Medispirant, bloker potu

    To bloker potu o działaniu antybakteryjnym, zamknięty w wygodnej butelce z atomizerem. W odróżnieniu od poprzednika Medispirant powinien być używany przez 2–5 dni codziennie, a następnie ograniczyć jego stosowanie do 1–2 dni w tygodniu.

    Odaban, bloker potu

    Odaban to bloker potu wzbogacony w składniki, które ograniczają wchłanianie chlorku glinu do organizmu. W początkowej fazie kosmetyk powinien być stosowany codziennie, a po uzyskaniu oczekiwanych efektów – 1–2 razy tygodniowo.

    Blokery potu w tabletkach

    Na rynku znajdziesz także suplementy diety, które ograniczają produkcję potu. Ich skład stanowią wyciągi roślinne – najczęściej z szałwii, melisy, skrzypu polnego i pokrzywy. Blokery potu w tabletkach wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn, poprawiają stan skóry i ograniczają stres oksydacyjny.

    Blokery potu – podsumowanie

    Bloker potu, w odróżnieniu od zwykłego antyperspirantu, działa długofalowo, blokując ujścia gruczołów potowych. To dobre rozwiązanie dla osób borykających się z nadpotliwością. Pamiętaj jednak, że blokery powinny być stosowane z umiarem – w przeciwnym wypadku mogą doprowadzać do stanów zapalnych i alergii.
    Zdjęcie: Envanto Elements