Data publikacji:

Czym jest boron nitride? Właściwości azotku boru

Boron nitride, czyli azotek boru, to bezpieczna substancja stosowana w wielu produktach kosmetycznych. Związek ten jest pozyskiwany na drodze połączenia dwóch pierwiastków w warunkach laboratoryjnych. Wpływa na konsystencję kosmetyku, sposób jego aplikacji, ale także na to, jak prezentuje się na skórze. Sprawdź, jakie właściwości wykazuje boron nitride i czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne.
boron nitride
Studiując skład pudru lub odżywki do włosów, zauważyłaś obco brzmiący składnik: boron nitride? Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w przemyśle kosmetycznym. Sprawdź, jak powstaje azotek boru i jakie działanie wykazuje. Czy boron nitride może być szkodliwy? Odpowiadamy!

Boron nitride – co to takiego?

Boron nitride to azotek boru – nieorganiczny związek chemiczny powstający poprzez połączenie boru oraz azotu. Może stanowić zamiennik innych substancji, takich jak stearynian, jednak jest od nich zdecydowanie delikatniejszy. Boron nitride przyjmuje postać białego, bezwonnego proszku.

Jakie właściwości ma azotek boru?

Boron nitride to substancja powszechnie stosowana w różnych produktach kosmetycznych – a to za sprawą bardzo praktycznych właściwości. Do najważniejszych cech azotku boru zaliczamy:
 • właściwości zmętniające – boron nitride sprawia, że kosmetyk staje się bardziej mętny i nie przepuszcza światła. Ma to istotne znaczenie m.in. dla produktów do makijażu;
 • nadawanie kosmetykom aksamitnej, gładkiej konsystencji;
 • działanie absorpcyjne – pochłanianie nadmiaru wilgoci oraz sebum;
 • ułatwienie aplikacji kosmetyku na skórę lub włosy.
 • Specyficzne cechy boron nitride sprawiają, że kosmetyki z jego zawartością nadają skórze gładkość oraz miękkość. Boron nitride może działać także rozświetlająco.

  Jak pozyskiwany jest boron nitride?

  Boron nitride jest substancją w całości pozyskiwaną syntetycznie. Produkuje się ją w laboratoriach, łącząc bor i azot na drodze reakcji chemicznej. Jako składnik syntetyczny boron nitride jest substancją całkowicie wegańską, dlatego osoby, które unikają składników odzwierzęcych, mogą go stosować bez obaw.
  Choć azotek boru nie jest substancją pochodzenia naturalnego, można spotkać go w wielu kosmetykach naturalnych. Boron nitride nie koliduje z innymi komponentami kosmetycznymi i nie zmienia ich właściwości.

  Boron nitride w kosmetykach – gdzie się znajduje?

  Azotek boru od dekad stosowany jest zarówno do produkcji kosmetyków kolorowych, jak i pielęgnacyjnych. Znajdziesz go pod nazwą „boron nitride” w składach INCI:
 • fluidów i pudrów,
 • bronzerów,
 • róży do policzków,
 • rozświetlaczy,
 • cieni do powiek,
 • tuszy do rzęs,
 • kredek do oczu,
 • cieni, kredek do brwi,
 • pomad do brwi,
 • odżywek i masek do włosów.
 • W przypadku kosmetyków kolorowych boron nitride nadaje im zarówno pożądany odcień, jak i konsystencję. Kosmetyki z azotkiem boru są jedwabiste, lekko lśniące, łatwo się rozprowadzają. W produktach do włosów boron nitride pełni funkcję zmiękczającą, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku pasm skłonnych do puszenia i suchości. Ponadto azotek boru ogranicza elektryzowanie się włosów.

  Kto może używać produktów z boron nitride?

  Azotek boru to składnik, którego może używać praktycznie każdy. Badania naukowe potwierdzają, że jest neutralny zarówno dla skóry problematycznej, jak i suchej oraz wrażliwej. Działanie tego składnika docenią zwłaszcza panie, którym zależy na jedwabistym i nienagannym makijażu twarzy. Boron nitride znacznie go również utrwali, ponieważ absorbuje sebum i wilgoć, zapobiegając rozmywaniu się produktów na skórze.
  Również produkty do włosów z boron nitride można uznać za wysoce uniwersalne – działanie zmiękczające i antystatyczne to atuty, na których zależy większości pań.

  Boron nitride – szkodliwość

  Boron nitride został uznany za substancję całkowicie bezpieczną. Nie wywołuje podrażnień i przesuszenia skóry, nie jest także wchłaniany do organizmu. Aktualne badania naukowe wskazują, że azotek boru jest substancją neutralną dla zdrowia człowieka. Co istotne, nie ma również działania komedogennego – nie zapycha porów, dlatego nie muszą unikać go osoby ze skłonnością do zaskórników.
  Za bezpieczeństwem boron nitride przemawia fakt, że znaleźć go można nawet w składach kosmetyków naturalnych i ekologicznych. Choć substancja ta nie jest pozyskiwana z roślin, powstaje z pierwiastków dobrze znanych ludzkiemu ciału: azotu oraz boru. Nie należy więc obawiać się jej stosowania.

  Alergia na azotek boru

  Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania azotku boru jest skłonność do alergii na ten właśnie składnik. Należy jednak podkreślić, że reakcje uczuleniowe na boron nitride zdarzają się niezmiernie rzadko. Uczulenie na azotek boru objawia się zwykle delikatnym pieczeniem i zaczerwienieniem skóry. Jeśli zauważysz u siebie podobne dolegliwości po zastosowaniu ulubionych kosmetyków kolorowych, być może jesteś jedną z niewielu osób, które boron nitride uczula.

  Boron nitride – podsumowanie

  Azotek boru to bezpieczna substancja nieorganiczna, powstająca poprzez połączenie azotu z borem. Ma działanie zmętniające i zmiękczające, poprawia również konsystencję kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych. To właśnie dzięki boron nitride pudry, róże i bronzery nadają twarzy gładkość i zdrowy blask. Maski do włosów z azotkiem boru doskonale zmiękczają niesforne pasma. Boron nitride uczula niezwykle rzadko, dlatego nie trzeba się bać jego stosowania – jest to składnik uznawany za w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia.
  Zdjęcie: Envato Elements