Data modyfikacji:

Canola oil w kosmetykach. Działanie i zastosowanie

Oleje roślinne to jedne ze składników najczęściej stosowane w produkcji kosmetyków. Łatwe w pozyskiwaniu, naturalne i w większości przypadków nieuczulające substancje znajdują zastosowanie w kremach, balsamach, szamponach i nie tylko. Dziś na tapet bierzemy canola oil. Co kryje się za tą nazwą i kto powinien wybierać produkty z zawartością tego składnika?
canola oil w kosmetykach

Canola oil – co to jest?

Być może zauważyłaś, że canola oil pojawia się w składach INCI wielu różnych kosmetyków. Można dostrzec go na listach komponentów kremów, szamponów, balsamów czy żeli pod prysznic. Canola oil to nic innego jak olej rzepakowy przeznaczony do celów kosmetycznych.
Produkowany jest z rzepaku kanadyjskiego Brassica Napus, który wykazuje się o wiele lepszym wpływem na stan skóry i włosów niż znany nam olej rzepakowy spożywczy. Rzepak wykorzystywany do produkcji canola oil uprawiany jest w Azji i Europie.

Canola oil w kosmetyce. Właściwości oleju rzepakowego

Jakie substancje skrywa kosmetyczny olej rzepakowy? Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza przede wszystkim następującym składnikom:

Kwas oleinowy

Brassica Napus zawiera dużo kwasu oleinowego, który wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające. To jeden z najbardziej pożądanych składników kosmetyków anti-age. Ponadto kwas oleinowy przyspiesza gojenie się ran i regenerację skóry.

Witamina E

Zwana witaminą młodości, odpowiada za regenerację skóry i opóźnia procesy starzeniowe. Eliminuje wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się skóry.

Witamina K

Usprawnia funkcjonowanie mikronaczyń krwionośnych w skórze i zapobiega pękaniu naczynek.

Beta-karoten

Odpowiada za zdrowy koloryt skóry, uelastycznia ją i reguluje pracę gruczołów łojowych.

Kwas gammalinolenowy

Działa jak naturalny emolient; zapobiega utracie wody z naskórka, regeneruje go i łagodzi podrażnienia.

Fitosterole

Substancje o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym, przyspieszają odnowę skóry.

Jak olej canola działa na skórę?

Olej canola jest bogaty w dobroczynne składniki, których działanie docenią zwłaszcza posiadaczki cer suchych, wrażliwych i dojrzałych. Olej rzepakowy działa bowiem silnie nawilżająco i odmładzająco. Uelastycznia skórę, a regularnie stosowany spłyca drobne zmarszczki i pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych.
Kosmetyki z olejem canola mogą być stosowane także przez posiadaczki cer alergicznych. Olej z rzepaku cechuje się niskim potencjałem uczulającym – to delikatny składnik, który jest dobrze tolerowany przez bardzo wrażliwe cery. Można znaleźć go nawet w dermokosmetykach dedykowanych osobom z atopowym zapaleniem skóry.
Kolejną grupą, która bez obaw może stosować kosmetyki z canola oil, są dzieci – również te najmłodsze. Olej rzepakowy jest wyjątkowo łagodny dla delikatnej skóry, a wręcz zabezpiecza ją przed działaniem niekorzystnych czynników.

Olej canola a cera trądzikowa

Olej z rzepaku znajduje się na liście składników silnie komedogennych. Co to oznacza? Komedogenność to nic innego jak skłonność do zapychania ujść gruczołów łojowych. Mimo wielu dobroczynnych właściwości olej canola powinien być stosowany bardzo oszczędnie przez osoby, które borykają się z przetłuszczającą się cerą i trądzikiem.
Nie oznacza to, że posiadaczki problematycznych cer muszą całkowicie zrezygnować ze stosowania roślinnych olejków, w tym canola oil. Warto pamiętać, że wykazuje on działanie regenerujące i przyspiesza gojenie. Stosowane w niewielkich ilościach, kosmetyki z canola oil mogą działać na korzyść cery trądzikowej.

Canola oil a alergie skórne

Olej canola może być stosowany przez osoby ze skłonnościami do uczuleń skórnych. Alergia na rzepak występuje bardzo rzadko, zaś sam canola oil działa na skórę ochronnie i regeneracyjnie. Mało tego, może stanowić remedium na już powstałe wykwity alergiczne, przyspieszając ich gojenie.

Canola oil w kosmetykach. Gdzie się znajduje?

Olej rzepakowy jest tak uniwersalnym składnikiem, że można znaleźć go we wszystkich rodzajach kosmetyków. Najczęściej występuje w kremach, preparatach do mycia twarzy, serach, maseczkach i peelingach. W tych produktach pełni funkcję nawilżającą i regenerującą.
Canola oil jest obecny także w wielu kosmetykach do włosów. Dodawany do masek, odżywek i szamponów ma za zadanie zmiękczać pasma i ułatwiać ich rozczesywanie. Zapobiega także nadmiernej utracie wilgoci, dzięki czemu włosy pozostają dobrze nawilżone.
Inną kategorią produktów, w których często pojawia się olej rzepakowy, są kosmetyki dla niemowląt. To dzięki jego właściwościom natłuszczającym i kojącym. Canola oil znajdziemy głównie w oliwkach i olejkach, jak również w produktach do mycia ciała. Olej z rzepaku, dzięki właściwościom natłuszczającym, obecny jest także w kremach „zimowych”, przeznaczonych do zabezpieczenia dziecięcej skóry przed działaniem mrozu oraz wiatru.
Ponadto canola oil może być stosowany do produkcji balsamów do ciała, kremów do rąk i stóp, kosmetyków do masażu czy produktów do pielęgnacji ust.

Canola oil w kosmetyce: sposób na nawilżenie i regenerację

Pospolity i bardzo często stosowany do produkcji kosmetyków canola oil to nic innego jak olej rzepakowy, produkowany z rzepaku kanadyjskiego Brassica Napus. Wykazuje działanie nawilżające i regenerujące, dlatego sprawdza się przede wszystkim w produktach dedykowanych cerom dojrzałym i suchym. Mimo komedogenności, w umiarkowanych ilościach może być używany także przez osoby z cerami trądzikowymi i tłustymi.
Zdjęcie: Envato Elements