Data publikacji:

Caprylyl glycol – co to za składnik? Jak działa?

Caprylyl glycol to jeden z najczęściej spotykanych składników na listach INCI rozmaitych kosmetyków. Czym jest ta substancja i czy jest bezpieczna? Jak stosować kosmetyki z caprylyl glycol? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Caprylyl glycol

Caprylyl glycol – co to takiego?

Caprylyl glycol, czyli glikol kaprylowy, jest to tłusty emolient pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Znajdziemy go w tłuszczach roślinnych oraz zwierzęcych. Można wytworzyć go także w laboratorium, z czego często korzystają producenci kosmetyków.
Caprylyl glycol jest powszechnie stosowany w produkcji różnego rodzaju produktów kosmetycznych do twarzy, ciała oraz włosów.

Caprylyl glycol – właściwości

Jako tłusty emolient, caprylyl glycol działa silnie natłuszczająco i zatrzymuje wodę w naskórku. Składnik ten pokrywa skórę cienką warstwą ochronną, która zabezpiecza przed parowaniem wody, ale także przed wpływem czynników zewnętrznych.
W kosmetykach glikol kaprylowy pełni także rolę delikatnego konserwantu oraz przeciwzbrylacza. Dzięki niemu produkty zachowują jednolitą, idealnie gładką konsystencję i nie krystalizują się. Glikol kaprylowy ma także łagodne działanie antyseptyczne – zapobiega rozwojowi drobnoustrojów w kosmetykach.
Caprylyl glycol jest także nośnikiem dla pozostałych substancji aktywnych z kosmetyków. Dzięki temu, że silnie wnika w skórę, usprawnia ich transport do głębszych jej warstw. Warto o tym pamiętać, jeśli wykazujesz nadwrażliwość na którykolwiek składnik używanych kosmetyków.

Caprylyl glycol w kosmetykach

W jakich produktach znajdziemy glikol kaprylowy? Jest to substancja stosowana powszechnie w kremach o działaniu nawilżającym. Jak już wspomnieliśmy, glikol kaprylowy doskonale natłuszcza i zatrzymuje wodę, dlatego jest pożądanym składnikiem w produktach dla cer suchych oraz dojrzałych. Caprylyl glycol znajdziemy również w produktach do ciała: balsamach, mleczkach, a także kremach z filtrem UV. Ze względu na swoje działanie ochronne, bywa także składnikiem produktów dla niemowląt.
Glikol kaprylowy często dodawany jest do odżywek i szamponów do włosów. Działa bowiem zmiękczająco i odbudowująco – dzięki niemu pasma stają się gładkie i lśniące. I w tym przypadku glikol kaprylowy zapobiega utracie nawilżenia.
Ponadto caprylyl glycol można spotkać w kremach do rąk i stóp, żelach pod prysznic, a nawet kosmetykach kolorowych: pomadkach, pudrach czy cieniach do powiek.

Komu polecamy glikol kaprylowy?

  • Kosmetyki z glikolem kaprylowym przysłużą się przede wszystkim cerom wrażliwym i suchym. Kremy z dodatkiem glikolu kaprylowego działają osłaniająco i skutecznie chronią przed utratą wody z naskórka. Ponadto caprylyl glycol chroni przed działaniem mrozu oraz wiatru.
  • Kolejną grupą osób, które nie muszą stronić od glikolu kaprylowego, są posiadaczki cer dojrzałych. Dzięki temu, że składnik wiąże wodę w naskórku, wykazuje działanie ujędrniające oraz przeciwzmarszczkowe.
  • Kosmetyki z caprylyl glycol są polecane także osobom cierpiącym na atopowe zapalenie skóry, w tym dzieciom. Składnik zapobiega wysuszaniu skóry i silnie ją regeneruje.
  • Caprylyl glycol – szkodliwość

    Tajemniczo brzmiąca nazwa pojawiająca się w składzie INCI może powodować niepokój. Czy glikol kaprylowy jest szkodliwy? Okazuje się, że badania kliniczne nie wykazały, by składnik ten wpływał negatywnie na zdrowie. Przypomnimy, że caprylyl glycol jest substancją pochodzenia naturalnego. Jest metabolizowany w skórze, dlatego nie przedostaje się do krwiobiegu. Glikol kaprylowy jest bezpieczny dla alergików, dzieci, jak również kobiet w ciąży oraz karmiących.
    Niestety, nie każdy powinien stosować kosmetyki z glikolem kaprylowym. Ze względu na bardzo tłustą formułę składnik ten ma działanie komedogenne (zapychające). Caprylyl glycol na skórze problematycznej może spowodować wysyp zaskórników, a także wzmożone przetłuszczanie. Powinny unikać go osoby borykające się z łojotokowym zapaleniem skóry, jak również grzybicą.
    Osoby, które mają tłustą skórę głowy, nie powinny używać szamponów oraz masek z glikolem kaprylowym – mogą one bowiem zapychać ujścia mieszków włosowych.

    Caprylyl glycol i wpływ na środowisko

    Jako substancja pochodzenia naturalnego glikol kaprylowy nie wpływa negatywnie na stan środowiska. Składnik ten występuje m.in. w oleju kokosowym czy tłuszczach zwierzęcych. Stosując kosmetyki z glikolem kaprylowym, możesz być więc spokojna o to, że pochodzi on z bezpiecznego źródła i nie szkodzi naturze.

    Czy glikol kaprylowy jest wegański?

    Glikol kaprylowy spotykany jest również w kosmetykach wegańskich. Wówczas pozyskuje się go z roślin lub używa jego syntetycznej formy. To najczęstsze sposoby pozyskiwania glikolu, dlatego osoby odrzucające składniki pochodzenia zwierzęcego mogą stosować go bez wyrzutów sumienia.

    Caprylyl glycol – podsumowanie

    Caprylyl glycol, czyli glikol kaprylowy, to jeden z najczęściej stosowanych składników kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Ma działanie nawilżające i ochronne, a dodatkowo nadaje produktom gładką, jednolitą konsystencję. Może być wytwarzany syntetycznie lub pobierany z tłuszczów roślinnych bądź zwierzęcych. Caprylyl glycol jest składnikiem bezpiecznym, jednak silnie komedogennym – przeciwwskazaniem do jego stosowania jest skóra tłusta, mieszana lub łojotokowa.
    Zdjęcie: Envanto Elements