Data publikacji:

Cellulit wodny. Jakie przyczyny? Jak się pozbyć?

Współcześnie wiele kobiet zmaga się z różnymi rodzajami cellulitu. Jest to coraz powszechniejszy defekt kosmetyczny, który występuje u kobiet w każdym wieku. Według specjalistów stał się on chorobą cywilizacyjną. Jednym z rodzajów jest cellulit wodny. 
Nie wiesz, co to cellulit wodny? Jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.
celulit wodny
Termin cellulit został użyty po raz pierwszy w latach 20. XX wieku. Cellulit często jest mylony z pojęciem cellulitis. Cellulit spowodowany jest zmianami zwyrodnieniowymi w tkance podskórnej, natomiast cellulitis jest określeniem stanu zapalnego tkanki podskórnej. 

Cellulit wodny a tłuszczowy

Zmiany lipodystroficzne (cellulitowe) u kobiet zlokalizowane są najczęściej na biodrach i pośladkach. Mogą występować też na brzuchu, w okolicy łopatek (bliżej dołów pachowych), na części przyśrodkowej kolan, w okolicy stawów skokowych i na ramionach po stronie tricepsów. U mężczyzn mogą występować na brzuchu oraz karku.
W cellulicie wodnym, inaczej nazywanym twardym, tkanka tłuszczowa jest zbita i przylega ściśle do tkanki mięśniowej. Jej wygląd nie zmienia się w zależności od pozycji ciała. Skóra w miejscach zmian nie jest gładka. Mogą występować również rozstępy. Ten rodzaj cellulitu uwidacznia się u osób, które nie miały wahań w masie ciała – tkanki nie straciły swojej elastyczności. Spotykany często u młodych kobiet (poniżej 25. roku życia) lub u kobiet aktywnych fizycznie. Natomiast cellulit tłuszczowy (miękki) jest luźny i nie przylega tak ściśle do tkanki mięśniowej. Jest wyraźnie widoczny, a ukształtowanie powierzchni skóry zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Ta postać występuje u kobiet, które są bardzo mało aktywne fizycznie, u kobiet powyżej 40. roku życia, ale także w wyniku zażywania diuretyków (leki odwadniające). Może rozwinąć się ze źle leczonej postaci twardej. Dość często występuje też cellulit mieszany, łączący postać twardą i miękką. 

Przyczyny powstawania cellulitu wodnego

Wystąpienie cellulitu jest spowodowane przez wiele czynników. Trudno jednoznacznie określić etiologię powstawania zmian cellulitowych. Do powstawania cellulitu wodnego predysponują czynniki genetyczne (płeć – u kobiet częściej, rasa – częściej u białej). Ważna jest także skłonność do występowania niewydolności krążenia i chorób naczyniowych czy problemy związane z funkcjonowaniem układu limfatycznego i choroby współistniejące ( ginekologiczne, układu moczowego, hormonalne, żołądkowo-jelitowe). Do rozwoju cellulitu przyczynia się też nieprawidłowa dieta, która jest niezbilansowana, przeważają w niej tłuszcze nasycone, cukry proste i sól oraz jest uboga w błonnik i wodę. Również spożywanie alkoholu i palenie papierosów przyczynia się do powstawania cellulitu. Korzystanie z solarium, częste trzymanie nóg w okolicy ciepła i długie kąpiele w wannie zwiększają zmiany cellulitowe. Cellulit wodny powstaje też w wyniku noszenia zbyt ciasnych spodni i wysokich obcasów. Stres, zaburzenia depresyjne, uczucie lęku i złości, a także stan wyjątkowy, jakim jest ciąża i okres karmienia piersią, zwiększają ryzyko powstawania cellulitu. Warto zwrócić również uwagę na antykoncepcję hormonalną, która również jest jedną z przyczyn powstawania cellulitu. 
Na szczęście istnieje coraz więcej metod skutecznego zwalczania cellulitu. Niezbędna jednak jest dyscyplina i systematyczność. Warto również uzbroić się w cierpliwość, ponieważ jest to długotrwały proces. Warto przede wszystkim zmienić swój styl życia poprzez wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w warzywa, owoce, tłuszcze nienasycone. Warto wypijać więcej wody. Nie musi być to czysta woda. Można do wody mineralnej dodać ulubione owoce, liście mięty lub plastry ogórka. W ten sposób picie większej ilości wody stanie się przyjemniejsze. Jeżeli chcesz cieszyć się skórą bez cellulitu zrezygnuj ze słodyczy i słonych przekąsek. Ogranicz także alkohol. Współcześnie dominuje siedzący tryb życia, dlatego dobrze jest wdrożyć jakąkolwiek formę aktywności fizycznej 2–3 razy w tygodniu. 
W walce z cellulitem można wykorzystać codzienne szczotkowanie ciała na sucho. Pamiętaj, aby wykonywać je zawsze od dołu w kierunku serca ruchami głaszczącymi. Pierwsze seanse szczotkowania mogą być nieprzyjemne lub nawet bolesne. Z czasem ciało się przyzwyczaja i staje się to bardzo przyjemnym rytuałem. Po zakończeniu szczotkowania warto wziąć prysznic i zastosować ulubiony balsam nawilżający lub antycellulitowy. 
W domowym zaciszu można wykonać również masaż bańką chińską obszaru zajętego przez cellulit. Masaż bańką chińską warto poprzedzić manualnym rozgrzaniem tkanek, aby zapobiec w ten sposób np. pęknięciu naczynek. Masaż wykonujemy zawsze w kierunku dosercowym. 
Istnieje też wiele zabiegów kosmetycznych wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych, które pomagają w redukcji cellulitu. Są to między innymi masaż, drenaż limfatyczny, body wrapping, elektrostymulacja, ultradźwięki, laseroterapia, fale radiowe, endermologia, jonoforeza, mezoterapia igłowa i bezigłowa, karboksyterapia, lipoliza iniekcyjna i laserowa, icoone laser.
Zdjęcie: Envato Elements