Data modyfikacji:

Cera mieszana – pielęgnacja. Jak dbać o cerę mieszaną?

Cera mieszana charakteryzuje się połączeniem cech skóry tłustej i suchej. Nic więc dziwnego, że jej pielęgnacja może być wyzwaniem. Jeśli jesteś jej właścicielką i zastanawiasz się, jakich kosmetyków używać, to w tym artykule na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy na temat cery mieszanej i jej pielęgnacji. Sprawdź, jak o nią dbać!
Cera mieszana – pielęgnacja.

Po czym poznać cerę mieszaną?

Na początek trochę teorii, która pomoże ci w rozpoznaniu i zrozumieniu potrzeb cery mieszanej. Dlaczego jej pielęgnacja może być problematyczna? Ze względu na mieszankę tłustych i suchych partii twarzy. W strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie, można zauważyć nadmierną produkcję sebum, zatkane pory i niedoskonałości. Z kolei pozostałe części twarzy są narażone na przesuszanie, podrażnienia, a nawet łuszczenie.

Sprawdź także dermokosmetyki do cery mieszanej.

Ze względu na charakterystykę cery mieszanej jej pielęgnacja powinna łączyć w sobie walkę z niedoskonałościami i nadprodukcją sebum z intensywnym nawilżeniem.

Podstawy pielęgnacji cery mieszanej

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery mieszanej? Jednym z najlepszych pomysłów jest sięganie po kosmetyki przeznaczone do tego typu skóry. Tego typu formuły wykazują wielokierunkowe działanie, dzięki czemu nie musisz kupować dwóch różnych rodzajów produktów, a następnie używać ich na wybranych partiach twarzy.
Choć pojawiające się w strefie T niedoskonałości i świecenie się skóry mogą sugerować, że powinno się używać kosmetyków z alkoholem, aby odrobinę „wysuszyć” cerę, to jest to błąd! Stosowanie formuł z wysoką zawartością tego składnika i rezygnacja z nawilżenia nie tylko odbije się negatywnie na kondycji suchych partii twarzy, ale także pogorszy stan skóry w strefie T. W ten sposób osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego – cera zacznie się jeszcze bardziej buntować, produkcja sebum wzrośnie, a na czole czy brodzie pojawią się kolejne wypryski i zaskórniki.
Codzienna pielęgnacja skóry mieszanej powinna obejmować:
  • mycie twarzy dwa razy dziennie – rano i wieczorem (podwójne oczyszczanie),
  • tonizację po oczyszczaniu (można zastąpić tonik hydrolatem),
  • aplikację serum i kremu do cery mieszanej,
  • zastosowanie kremu z filtrem codziennie rano.
Dodatkowo raz w tygodniu wykonuj peeling, który pomoże ci w złuszczeniu martwego naskórka. Po nim nałóż maseczkę.

Te składniki aktywne sprawdzają się w pielęgnacji cery skóry mieszanej

Znasz już podstawy dbania o cerę mieszaną. A jakie składniki powinny znaleźć się w jej pielęgnacji? Wszystko zależy od tego, czy masz skórę z tendencją do przetłuszczania się, czy do przesuszania.
  • Cera mieszana z tendencją do przetłuszczania się: oczar wirginijski, ekstrakt z zielonej herbaty, kwas salicylowy, kwas azelainowy, cynk, tymianek.
  • Cera mieszana z tendencją do przesuszania się: aloes, alantoina, pantenol, gliceryna, witaminy A i E, odżywcze oleje roślinne.
Dodatkowo, bez względu na to, czy twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza, czy nie – warto włączyć do pielęgnacji niacynamid, kwas hialuronowy, ceramidy czy witaminę C.

Naturalna pielęgnacja cery mieszanej – polecane hydrolaty i oleje

Chcesz zadbać w naturalny sposób o cerę mieszaną? W takim razie dodaj do pielęgnacji hydrolaty, które z powodzeniem zastąpią klasyczne toniki. Do takiej skóry polecane są formuły szałwiowe, różane, rumiankowe, lawendowe czy z werbeny.
Równie fantastycznym dodatkiem do pielęgnacji cery mieszanej, nawet tej z zaskórnikami, są oleje. Najlepiej aplikować je wieczorem, już po nałożeniu kremu. Aby zapewnić swojej skórze dawkę naturalnego odżywienia, sięgaj po olej lniany, jojoba, konopny, z wiesiołka, arganowy albo z pestek malin.
Jakie inne naturalne kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji cery mieszanej? Tak naprawdę każde. Na rynku znajdziesz również kremy, żele do oczyszczania czy maseczki bazujące na składnikach prosto z natury. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w glinkę – żółtą, zieloną, białą albo różową – albo maskę algową.

Kwasy w pielęgnacji cery mieszanej

Kwasy królują w świecie świadomej pielęgnacji. Jeśli jeszcze ich nie wypróbowałaś, to najwyższy czas to zmienić! Które z nich sprawdzą się w przypadku cery mieszanej? Doskonałym wyborem jest kwas salicylowy, azelainowy, migdałowy i mlekowy.
  • Kwas salicylowy oczyszcza pory, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a do tego wspomaga regulację produkcji sebum.
  • Kwas azelainowy zmniejsza widoczność przebarwień, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a do tego jest delikatny, dzięki czemu nie podrażnia suchych partii twarzy.
  • Kwas migdałowy rozjaśnia skórę, ma właściwości przeciwzmarszczkowe, wspomaga walkę z trądzikiem, a do tego działa nawilżająco.
  • Kwas mlekowy nawilża i delikatnie złuszcza naskórek, ma działanie przeciwstarzeniowe i antybakteryjne oraz pobudza naturalną produkcję kolagenu.
Pamiętaj, że kwasy już same w sobie działają złuszczająco, dlatego w trakcie ich stosowania warto zrezygnować z dodatkowego peelingu.

Jaki peeling wybrać do pielęgnacji cery mieszanej?

Każda skóra potrzebuje regularnego złuszczania martwego naskórka. Jeśli zapomnisz o tym etapie pielęgnacji, to ryzykujesz powstawaniem nowych niedoskonałości i zatykaniem porów, utratą blasku i szarym kolorytem cery. Dodatkowo nagromadzony na skórze zrogowaciały naskórek obniża wchłanialność składników aktywnych zawartych w pozostałych kosmetykach do pielęgnacji.
Nie popełniaj tego błędu i zafunduj sobie peeling do cery mieszanej. W pielęgnacji tego typu skóry najlepiej sprawdzają się formuły enzymatyczne lub kwasowe. Z uwagi na wypryski produkty z drobinkami mogą powodować rozsiewanie wyprysków na innych partiach twarzy.

Dobry żel lub pianka do mycia twarzy dla cery mieszanej

Pierwszym krokiem pielęgnacji cery mieszanej jest oczyszczanie. Warto sięgnąć po żele lub pianki do mycia twarzy o delikatnym, jednak skutecznym działaniu. Dzięki temu kosmetyk poradzi sobie nie tylko z usunięciem łoju ze strefy T, ale także nie podrażni suchych partii twarzy.

Hydrolat lub tonik do cery mieszanej

Po dokładnym oczyszczeniu skóry przychodzi czas na przywrócenie jej prawidłowego pH. W tym celu należy zainwestować w tonik lub hydrolat do cery mieszanej. Przemycie lub spryskanie twarzy wybranym kosmetykiem przygotowuje ją do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. W trakcie zakupów szukaj przede wszystkim formuł wolnych od alkoholu, ponieważ mogą one dodatkowo przesuszać i podrażniać policzki i skronie.

Serum do cery mieszanej

W codziennej pielęgnacji powinno znaleźć się także serum do cery mieszanej. Kosmetyk jest świetnym uzupełnieniem kremu, a skoncentrowane składniki aktywne mogą okazać się niezwykle pomocne w walce z zaskórnikami, przesuszeniem i nadmierną produkcją serum.

Najlepszym wyborem są formuły o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym. Z powodzeniem sprawdzą się również kosmetyki do cery mieszanej o właściwościach wygładzających i wyrównujących koloryt.

Krem do cery mieszanej

Podstawą pielęgnacji cery mieszanej jest dobry krem. Najlepszym wyborem są formuły o działaniu nawilżającym, które wbrew pozorom nie zaszkodzą przetłuszczającej się strefie T. W połączeniu z właściwościami normalizującymi kosmetyk pomoże ci uporać się z niedoskonałościami, a jednocześnie wspomoże regenerację suchych partii twarzy.

Unikaj tłustych i ciężkich kremów, a zamiast nich, postaw na lekkie, szybko wchłaniające się produkty.

Maseczka do cery mieszanej

Nie zapomnij także o maseczce, którą warto stosować od razu po peelingu. Bogactwo skoncentrowanych składników aktywnych sprawia, że wystarczy aplikować ją raz w tygodniu. Możesz przygotować formułę samodzielnie, na przykład z miodu i owsianki lub ogórka, albo zdecydować się na zakup jednego z profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji cery mieszanej.

Jakich błędów unikać w pielęgnacji cery mieszanej?

Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji cery mieszanej jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do skóry tłustej albo suchej. W ten sposób pomagasz jednym partiom twarzy i zaniedbujesz pozostałe. Często także kobiety sięgają po zwykłe mydło, sądząc, że sprawdzi się ono doskonale podczas oczyszczania. Zdecydowanie nie! To najprostszy sposób na zafundowanie sobie jeszcze większych przesuszeń i podrażnień na skroniach oraz policzkach.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.